"Wołyń", którego scenariusz powstał na motywach zbioru opowiadań "Nienawiść" Stanisława Srokowskiego, będzie opowiadać o ludobójstwie dokonanego przez Ukraińców na ludności polskiej, podczas okupacji terenów II Rzeczypospolitej przez III Rzeszę, w okresie od lutego 1943 do lutego 1944.
Główną bohaterką obrazu będzie młoda dziewczyna Zosia (w tej roli debiutantka, studentka Akademii Teatralnej w Warszawie - Michalina Łabacz), która zakochana jest w ukraińskim chłopaku z tej samej wsi. Tyle, że jej ojciec zamierza wydać ją za mąż za najbogatszego we wsi gospodarza, Polaka Macieja Skibę, starszego od niej wdowca z dwójką dzieci. Młodej aktorce partnerować będzie Arkadiusz Jakubik.
Oprócz tego w obsadzie znaleźli się także Wasyl Wasylik, Adrian Zaremba, Lech Dyblik, Jacek Braciak, Izabela Kuna, Jarosław Gruda, Andrzej Popiel, Tomasz Sapryk, Sebastian Stegmann oraz Wojciech Zieliński.
Tak o produkcji mówi Wojciech Smarzowski:
"Wołyń" to epicki dramat historyczny, podejmujący temat rzezi wołyńskiej, której apogeum przypadło na lato 1943 roku. To także pierwsza tak szeroko zakrojona próba opowiedzenia tego fragmentu historii w polskim kinie. Dzieje masakry ludności polskiej dokonanej na wschodnich kresach Rzeczypospolitej przez Ukraińców, przez długi czas były bowiem przemilczane. Pragniemy naszym filmem oddać hołd poległym i spowodować dyskusję o ludobójstwie.
"Wołyń" na ekranach kin pojawi się 7 października
