Wyglądają tak samo jak celebryci - to bliźniacy, czy sobowtóry? Podobieństwa są łudzące!

JK
Łudzące podobieństwa ludzi ze sobą niespokrewnionych to temat, który trochę nas przeraża, a zarazem pociąga. Jakim cudem Jay-Z znalazł się na fotografii z 1939 roku? Czy Jimmy Fallon jest krewnym tureckiego rewolucjonisty? Sobowtór to zjawisko znane od czasów starożytnej Grecji. Czy fizyczny bliźniak, zgodnie z mitologią, może być złym duchem, zapowiadającym zgubę? A może Wy też macie swojego sobowtóra, o którym nie wiecie? Sprawdźcie!

Obcy bliźniak

Zjawisko sobowtóra, czyli osoby bliźniaczej fizycznie, jednak w żaden sposób niespokrewnionej, od zawsze budziło grozę. Fakt, że gdzieś na świecie żyje lub żyła osoba będąca naszą "kopią", jest od wieków powszechnie znany, choć trudny do pojęcia. Historie opowiadające o takich przypadkach zawsze kończyły się tragicznie - obcy brat bliźniak zwiastował bowiem we wszystkich podaniach ludowych tragedię lub rychłą śmierć. Sobowtóry były opisywane już w mitologii i ze względu na swoją niezwykłość głęboko zakorzeniły się w kulturze.

Sobowtór w kulturze

Sobowtór, z niemieckiego Doppelgänger, jest istotą fikcyjna, często postrzeganą jako duch-bliźniak żyjącej osoby. Uważano, że sobowtór to czarny charakter, który ma zdolność pojawiania się jednocześnie w dwóch miejscach. W wierzeniach Doppelgänger odnosił się do złego brata bliźniaka. Samo słowo oznacza nic innego, jak „podwójnego wędrowca”, czyli kogoś, kto porusza się w taki sam sposób jak inna osoba. Najstarsze podanie o istnieniu sobowtórów pochodzi z IV w. p.n.e. i wyszło spod ręki Arystotelesa. Filozof opisywał człowieka, który miał spotykać swojego obcego bliźniaka za każdym razem, gdy tylko udawał się na spacer.

W istnienie Doppelgängerów wierzyli także starożytni Persowie; podwójni wędrowcy pojawiali się również w mitologii skandynawskiej, gdzie słowo vardøger oznacza duchowego bliźniaka, będącego zawsze o jeden krok przed żyjącą osobą, wykonującego jej ruchy z wyprzedzeniem.

Znajdź swojego sobowtóra!

W dobie internetu i social mediów odnalezienie swojego sobowtóra przestało graniczyć z cudownym przypadkiem. Za pomocą Facebooka, Instagrama, czy specjalnych aplikacji odczytujących rysy twarzy, w łatwy sposób możemy znaleźć swojego Doppelgangera. Jedną z takich aplikacji jest TWIN STRANGERS, która odnotowała do tej pory 4,093,621 wyszukań.

Innym sposobem na odnalezienie swojego obcego bliźniaka jest skorzystanie z Google Arts & Culture. Aplikacja pozwala dopasować twarz do... dzieła sztuki! W bazie programu znajdują się tysiące obiektów z ponad 1200 muzeów i galerii na całym świecie. Jeśli chcemy odszukać siebie na obrazie, wystarczy wgrać swoje selfie. Niestety, na ten moment aplikacja nie działa w Polsce.

Światowy Dzień Sobowtóra

Zjawisko sobowtóra jest na tyle znane, a zarazem ciekawe, że doczekało się swojego własnego dnia. Światowy Dzień Sobowtóra przypada 21 kwietnia. Przygotowaliśmy dla Was niesamowitą galerię, będącą niezbitym dowodem na podróże w czasie. Bo jakże inaczej wytłumaczyć powalające podobieństwo, które prezentujemy na fotografiach? Zobaczcie sobowtórów Johnny'ego Deppa, Matthew McConaughey'a i innych. Przesuńcie paski, by lepiej porównać twarze. Szok gwarantowany!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na telemagazyn.pl Telemagazyn