Krzysztof Maria Globisz urodził się 16 stycznia 1957 roku w Siemianowicach Śląskich. Aktor jest profesorem sztuk teatralnych i wykładowcą krakowskiej PWST. Od 2006 roku pełni funkcję członka Rady Programowej Fundacji Centrum Twórczości Narodowej.
Swoją obecną żonę Agnieszkę, absolwentkę Akademii Wychowania Fizycznego w Krakowie, Krzysztof Globisz poznał w "Piwnicy pod Baranami". Mają dwóch synów: Krzysztofa (ur. 1989) i Jana (ur. 1996).
Krzysztof Globisz - droga do kariery
Krzysztof Globisz studiował na Wydziale Aktorskim krakowskiej Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej im. Ludwika Solskiego, którą ukończył w 1980 roku. Tytuł profesora sztuk teatralnych uzyskał 21 lutego 2005 roku.
Zadebiutował na scenie w 1980 rok jako Karl Rossman w adaptacji teatralnej Franza Kafki "Ameryka" w reżyserii Jerzego Grzegorzewskiego w Teatrze Polskim we Wrocławiu.
W 1981 roku związał się na stałe z krakowskim Starym Teatrem, gdzie odnosił wielkie sukcesy sceniczne w takich m.in. rolach jak: Mefistofeles w przedstawieniu Tadeusza Bradeckiego "Wzorzec dowodów metafizycznych", tytułowa kreacja w spektaklu Petera Handkego "Kaspar", Ismael i Tartagl w przedstawieniu Carla Gozziego "Księżniczka Turandot", Pijak w sztuce Witolda Gombrowicza "Ślub", Semenka w przedstawieniu Juliusza Słowackiego "Sen srebrny Salomei" czy Superiusz w przedstawieniu Sławomira Mrożka "Pieszo".
Globisz na małym i dużym ekranie
Po raz pierwszy trafił na mały ekran w serialu kostiumowym Andrzeja Wajdy i Edwarda Kłosińskiego "Z biegiem lat, z biegiem dni" z 1980 roku. Zadebiutował na kinowym ekranie w filmie historycznym Wajdy "Danton" w 1983 roku. Przychylność krytyków zyskał rolą adwokata-idealisty Piotra Balickiego w dramacie Krzysztofa Kieślowskiego "Krótki film o zabijaniu" z 1987 roku i telefilmie "Dekalog V".
Pojawił się również m.in. w: "Wszystko, co najważniejsze..." (1992), "Długi weekend" (2004), "Anioł w Krakowie" (2002), "Pornografia" (2003) i "Jasminum" (2006).
Choroba i powrót na scenę
W lipcu 2014 roku aktor doznał udaru mózgu, który spowodował przerwę w pracy zawodowej. Po wielomiesięcznym leczeniu, w grudniu 2015 roku pojawił się w krakowskim Teatrze STU na krótkim, symbolicznym występie w „Hamlecie” jako król Klaudiusz. Z kolei od grudnia 2016 roku, pomimo skutków udaru, gra główną rolę w napisanym z myślą o nim spektaklu Mateusza Pakuły „Wieloryb The Globe”, wystawionym już w kilku teatrach w Polsce.

lena