Nowinki techniczne starzeją się dziś w zawrotnym tempie. To co dzisiaj jest najnowszym technologicznym osiągnięciem już jutro może stać się niemodnym przeżytkiem, a miliony konsumentów ochoczo pozbywają się świetnie działających sprzętów, by wymienić je na nowsze modele, z których radość będzie pewnie równie krótkotrwała. Nawet najwięksi gadżeciarze dostają zadyszki próbując nadążyć za tempem narzucanym przez producentów, nic więc dziwnego, że z coraz większym sentymentem i szacunkiem patrzymy na przedmioty z całkiem jeszcze niedawnych czasów, kiedy wiele rzeczy robiono ręcznie, a ich wytwórcy byli dumni ze swojej pracy. Dlatego moda na oldskul zatacza coraz szersze kręgi a sztuka naprawiania starych dobrych sprzętów jest znowu w cenie.
Rick Dale, gospodarz programu "Amerykańscy naprawiacze' jak mało kto potrafi ocenić klasę takich rzeczy - od cadillaków po stare automaty Coca Coli - i przywrócić im sprawność i dawny blask. Rick prowadzi rodzinną firmę, która wyszukuje takie starocie i daje im "drugie życie". Jak mówi ”Nie ma podręcznika uczącego tego co robimy, ale też nie ma wyzwania, z którym nie moglibyśmy sobie poradzić". Rick, który zasłynął jako jeden z najpopularniejszych ekspertów programu "Gwiazdy lombardu", potrafiący rozpoznać w zdezelowanym gracie cudo, które po odrestaurowaniu będzie cennym rarytasem, z miłością konesera odnawia stare sprzęty i opowiada pasjonujące historie o każdym z tych wyjątkowych okazów. W każdym odcinku śledzimy przemiany odzyskujących dawną świetność staroci i poznajemy zaskakujące ciekawostki na ich temat oraz tajniki fachu bohaterów programu.
W pierwszym odcinku "Amerykańskich naprawiaczy" Rick podejmuje się restauracji trójkołowego elektrycznego wózka golfowego firmy Marketeer z lat sześćdziesiątych XX wieku. Jeden z pierwszych tego typu pojazdów jaki pojawił na rynku, był wówczas niczym Rolls Royce - bardzo drogą zabawką, na którą mogli pozwolić sobie tylko najbogatsi. Dziś egzemplarz, który trafił do Ricka, przedstawia raczej obraz nędzy i rozpaczy. Czy naszemu cudotwórcy uda się wskrzesić go do życia i przywrócić mu dawny szyk? Rick zajmie się także wyjątkowo rzadkim modelem roweru z lat pięćdziesiątych - Hopalong Cassidy. Naprawa rozklekotanego, przypominającego złom jednośladu nie będzie łatwa, bo zdobycie brakujących części graniczy z cudem...
W kolejnych odcinkach Rick zmierzy się z naprawą magicznej latarni iluzjonisty z Las Vegas, ciśnieniomierza do opon z lat trzydziestych czy hełmu kosmonauty stworzonego na potrzeby programu lotów kosmicznych Gemini w latach sześćdziesiątych.
„Amerykańscy naprawiacze” od 27.04.2015, godz. 16:15 w TV6
