Spis treści
Spektakl z okazji rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego
Zbliża się 79. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego, heroicznej walki ludności cywilnej na gruzach Warszawy. Podobnie jak w poprzednich latach, również w tym roku Muzeum Powstania Warszawskiego, postanowiło oddać hołd pamięci poległym i ich rodzinom. W nocy z 1 na 2 sierpnia o północy, w Sali pod Liberatorem, odbędzie się uroczysta premiera spektaklu „Cisza” w reżyserii Michała Zadary.
O czym jest spektakl „Cisza”?
„Cisza” składa się z dwóch części. W jednej jest dużo słów, w drugiej ani jednego dźwięku. Pierwsza część spektaklu to refleksja na temat losów niemieckich zbrodniarzy wojennych. Niektórzy zostali osądzeni. Większość wiodła jednak spokojne życie, podczas gdy ich ofiary zostały tego pozbawione. To, że świat nie jest sprawiedliwy, nie jest zaskoczeniem. Pytanie, jakie mechanizmy są potrzebne, by taki się jednak, przynajmniej w części, stał.
Druga część spektaklu to jednoaktówka – nie usłyszymy tu ani jednego dźwięku. Barbara Wysocka, Jacek Poniedziałek, Rafał Stachowiak i Mariusz Zaniewski odtwarzają scenę spotkania niemieckiego zbrodniarza wojennego z dziennikarzem z Polski trzydzieści pięć lat po wojnie. Żadna odpowiedź na ludobójstwo nie jest możliwa, tak jak niemożliwe jest tworzenie sztuki o ludobójstwie. Możliwe jest tylko doświadczenie ciszy. Obie części to próba artystycznej analizy naszego doświadczenia jako spadkobierców ludobójstwa w Polsce i świadków zbrodni rosyjskich w Ukrainie.
Zobaczcie zdjęcia z próby medialnej spektaklu
