W 2012 roku świat obiegło zdjęcie króla Hiszpanii Jana Karola I z safari w Kenii. Wyjazd, którego koszt mógł sięgać nawet 45 tysięcy euro, wzbudził powszechne społeczne oburzenie. Zwłaszcza, że w kraju walczono w tym czasie z poważnym kryzysem finansowym. Horrendalnie drogie safari było zaledwie początkiem skandali, które nadszarpnęły wizerunek rodziny królewskiej. Na jaw wyszły liczne romanse Jana Karola I. Dziennikarze policzyli, że mógł mieć nawet 1500 kochanek. Dodatkowo w 2014 roku Krystyna, księżna Palma de Mallorca, i jej mąż Iñaki Urdangarin zostali oskarżeni udział w oszustwach finansowych i pranie brudnych pieniędzy.
Gdy w 1975 roku na tronie Hiszpanii zasiadł Jan Karol I z dynastii Burbonów, szybko zyskał uwielbienie obywateli. Obalił ustrój stworzony przez generała Francisco Franco i wprowadził monarchię parlamentarną. To zapewniło mu ogromne poparcie. Przez większość czasu cieszył się bardzo dużą sympatią i szacunkiem poddanych.
Liczne afery i skandale w końcu doprowadziły do abdykacji króla na rzecz syna - księcia Filipa. Filip IV zasiadł na tronie 19 czerwca 2014. Ogłosił upublicznienie wydatków dworu oraz zakazał rodzinie przyjmowania luksusowych prezentów, tym samym rozpoczynając walkę o ocieplenie wizerunku swojej rodziny.
Twórcy dokumentu "Hiszpania. Zmierzch monarchii" przyglądają się panującej obecnie rodzinie królewskiej oraz licznym aferom z jej udziałem, które tak chętnie opisują media na całym świecie. Szukają również odpowiedzi na pytanie, czy to kryzys wizerunkowy, czy też ostateczny koniec panowania monarchii w Hiszpanii.
PREMIERA "HISZPANIA. ZMIERZCH MONARCHII" w SOBOTĘ, 18 LIPCA, O GODZ. 22:00 W PLANETE+!
