Problem niepłodności dotyka 15 proc. populacji w wieku rozrodczym. Ze względu na częstotliwość występowania Światowa Organizacja Zdrowia uznała niepłodność za chorobę społeczną. W Polsce problem dotyczy aż co piątej pary. To niemal dwukrotnie więcej niż w poprzednim pokoleniu. Prognozuje się, że w kolejnym już co trzecia kobieta nie doczeka się potomka. Równocześnie według szacunków (bo oficjalnych statystyk brakuje…), dzięki in vitro rodzi się w Polsce około 5. tysięcy dzieci rocznie.
Autorzy „In vitro. Czekając na dziecko” towarzyszą sześciu parom na różnym etapie leczenia niepłodności. Agnieszka i Piotr o dziecko starają się od trzech lat. Po kilku nieudanych inseminacjach podchodzą do pierwszego in vitro. Mimo dobrych rokowań – próba okazuje się nieudana. Dorota i Artur o dziecko starają się od siedmiu lat. Kolejne próby in vitro kończą się fiaskiem, ale w 2013 r. podejmują kolejną… i lekarz rozpoznaje ciążą bliźniaczą. Karolina i Kuba po trzech nieudanych inseminacjach chcą spróbować raz jeszcze, nie myślą jednak o in vitro… Marta i Paweł z Warszawy do inseminacji podchodzą po raz pierwszy, ale ciąży, która jest jej wynikiem, nie udaje się utrzymać. Karina i Artur to para niejako skazana na in vitro, bo na zapłodnienie innymi metodami nie ma szans. Wioletta i Szczepan – po pierwszej nieudanej próbie decydują się na kolejną i w 2013 r. Wioletta rodzi…
Zapłodnienie in vitro wciąż budzi wiele emocji. To złożona i delikatna kwestia, obejmująca aspekty prawne, finansowe i religijno-moralne. Skąd bierze się lęk przed otwartym mówieniem o niepłodności, jej przyczynach i skutkach? Jak rozmawiać o problemach niepłodnych małżeństw i metodach leczenia niepłodności bez równoczesnego wartościowania postaw moralnych?
M.in. na te pytania próbują odpowiedzieć serial dokumentalnego „In vitro. Czekając na dziecko”. O problemie mówią bez emocjonalnej retoryki dyskusji, dominującej w mediach.
„In Vitro. Czekając na dziecko” - od 7 do 28 stycznia, codziennie (od poniedziałku do piątku) o godz. 17:25 na antenie TVP2.
