Tak kiedyś wyglądał Jerzy Kryszak! Legendarny komik bawi i rozśmiesza od blisko 50 lat

Magdalena Bohdanowicz
Magdalena Bohdanowicz
Jerzy Kryszak - kto w Polsce go nie zna? Charakterystyczna czupryna, głos i poczucie humoru towarzyszy Polakom od blisko pół wieku! Na przestrzeni lat wszyscy przywykli do jego charakterystycznej fryzury, ale czy zawsze tak wyglądał? Dowiedz się więcej o komiku i zobacz unikalne zdjęcia!

Jerzy Kryszak to urodzony 24 kwietnia 1950 r. w Kaliszu polski aktor teatralny, filmowy i dubbingowy, ale od wielu lat raczej satyryk, artysta kabaretowy, prezenter telewizyjny oraz - to może niektórych zaskoczyć - także fotograf. Gdy w 1974 r. ukończył studia na Wydziale Aktorskim krakowskiej PWST, niemal od razu trafił na scenę otrzymując angaż w krakowskim Teatrze Słowackiego, gdzie zadebiutował w roli Króla w spektaklu Witkacego Metafizyka dwógłowego cielęcia w reżyserii Jerzego Golińskiego.

Kryszak ma na koncie występy u znakomitych twórców. Po debiucie na wielkim ekranie w dramacie wojennym Jana Łomnickiego „Ocalić miasto” (1976) i filmie biograficznym Haakona Sandøya „Dagny” (1976) opowiadającym o życiu Dagny Juel, zagrał postać Ryśka Przybylskiego w „Wodzireju” (1977) Feliksa Falka. Można go było także zobaczyć potem w „Aktorach prowincjonalnych” (1978) Agnieszki Holland, „Wyroku śmierci” (1980) Witolda Orzechowskiego i „Thais” (1983) Ryszarda Bera. Komik występował także w wielu serialach, takich jak m.in. „Popielec” (1982), „Tulipan” (1986) czy „Kanclerz” (1989), jednak największą sympatię zyskał jako doktor Zdzisław Kołek z serialu komediowego Stanisława Barei „Alternatywy 4” (1983).

Warszawa 1980. Aktor Jerzy Kryszak jako Swen Voore podczas realizacji spektaklu Teatru Telewizji w reżyserii Andrzeja Kotkowskiego pt. Pomnik
Warszawa 1980. Aktor Jerzy Kryszak jako Swen Voore podczas realizacji spektaklu Teatru Telewizji w reżyserii Andrzeja Kotkowskiego pt. Pomnik PAP/Maciej Belina Brzozowski

W latach 90. XX wieku Jerzy Kryszak zdecydował się porzucić teatr i rozpoczął karierę jako artysta kabaretowy. Pierwsze wyróżnienie - Wiktor, w kategorii osobowość telewizyjna - przyszła już w 1991 r. Nie spoczął na laurach jednak, a działał dalej. W latach 1991–1994 współprowadził kabaret polityczny Polskie zoo, a w 1995 r. zdobył Złotą Odznakę w plebiscycie „Tele Rzeczpospolitej”: „Złota piątka”. Występował także w programie Janusza Zaorskiego HBO na stojaka! (1998) emitowanym na antenie HBO i współtworzył programy rozrywkowe – Mój pierwszy raz (2005–2007), Dzień kangura (2007) wraz z Agatą Młynarską w Polsacie i Uważaj na kioskarza (2009) w TVP2. W 2009 r. wraz z Piotrem Bałtroczykiem i Olafem Lubaszenką prowadził Sopocką Noc Kabaretową.

To właśnie za sprawą swoich kabaretów i skeczy Kryszak jest znany tak szerokiemu gronu. Jako artysta kabaretowy występował w monologach, specjalizował się w parodii naśladując głosy znanych osób, m.in. Lecha Wałęsy, Adama Michnika, Tadeusza Mazowieckiego, Andrzeja Leppera, Wojciecha Jaruzelskiego czy Jana Pawła II. Jego głos znają także najmłodsi widzowie - Kryszak użyczył swojego głosu bohaterom w takich produkcjach filmowych jak „Stuart Malutki 2” (2002), „Iniemamocni” (2004), „7 krasnoludków – historia prawdziwa” (2004), „Zebra z klasą” (2005), „Kurczak Mały” (2005), „Auta” (2006), „Asterix na olimpiadzie” (2008), „Auta 2” (2011) czy „Pszczółka Maja” (2014).

Rok 2006
Rok 2006 AKPA

Co ciekawe, aktorstwo i umiejętność rozbawiania publiczności nie są jedynymi talentami Kryszaka. To także fotograf - jego pierwsza wystawa fotograficzna odbyła się w Muzeum Okręgowym w Toruniu w 2016 r., a fotografie przedstawiały owady i kwiaty. Artysta ukazując swoje prace został wyróżniony i nagrodzony w konkursie fotograficznym „Na ścieżkach natury”, zorganizowanym przez Ogród Zoobotaniczny w Toruniu w ramach IX Międzynarodowego Festiwalu Fotografii i Filmu Przyrodniczej „Sztuka Natury” 2016. Druga wystawa Kryszaka Scena na dole, czyli na czworakach odbyła się cztery lata później, w 2020 r. w Polskiej Akademia Nauk Muzeum Ziemi w Warszawie.

O życiu prywatnym Kryszaka wiadomo tyle, ile on sam pozwolił sobie zdradzić opinii publicznej. Aktor i artysta kabaretowy podczas studiów ożenił się z Anną Chitro, dla wielu znaną jako Kołkowa z serialu „Alternatywy 4”. Ich związek nie przetrwał - para rozwiodła się, a drugą żoną była Tatiana Kołodziejska, z którą doczekał się syna Pawła. Następnie związał się z Agnieszką Kryszak, z którą powitał na świecie dwóch synów, Kubę i Kamila.

Jak kiedyś wyglądał Jerzy Kryszak? To pytanie, na które odpowiedź z trudem znajdują nawet jego najstarsi fani! W galerii poniżej publikujemy unikalne, archiwalne zdjęcia artysty. Zobacz!

Sprawdź program tv na stronie Telemagazyn.pl

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na telemagazyn.pl Telemagazyn