Spis treści
Kim była Kazimiera Utrata?
Kazimiera Utrata (po mężu: Kazimiera Utrata-Lusztig) urodziła się 5 lipca 1932 roku w Warszawie. Była absolwentką filologii rosyjskiej na Uniwersytecie Warszawskim, jednak już podczas studiów ciągnęło ją do aktorstwa. Zaczęła od występów w teatrach studenckich, a skończyła w kinie i telewizji! Kazimiera Utrata na teatralnych deskach zadebiutowała w 1954 roku, a pięć lat później przyszedł czas na kino.
Osiągnięcia Kazimiery Utraty
Zadebiutować u Andrzeja Wajdy - brzmi jak marzenie! Tego zaszczytu dostąpiła Kazimiera Utrata, która na wielkim ekranie po raz pierwszy pojawiła się w filmie „Lotna”. Dwa lata później miała szansę pracować z inną sławą, czyli Agnieszką Osiecką w jej etiudzie pt. „Szampan”. Filmowy dorobek Kazimiery Utraty robi wrażenie; aktorka kilkukrotnie pracowała z Andrzejem Wajdą, a inni cenieni twórcy, którzy zaprosili ją przed kamerę to m.in.:
- Stanisław Różewicz,
- Antoni Krauze,
- Janusz Morgenstern,
- Krzysztof Zanussi,
- Janusz Zaorski,
- Andrzej Titkow,
- Sylwester Chęciński,
- Stanisław Bareja,
- Andrzej Konic,
- Roman Załuski,
- Waldemar Szarek,
- Jan Hryniak
Warto dodać, że Kazimiera Utrata w roku 1963 otrzymała Grand Prix na I Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu za wykonanie „Piosenki o okularnikach” do tekstu Agnieszki Osieckiej.
Kazimiera Utrata ikoną „Klanu”
W ostatnich latach Kazimiera Utrata była wręcz kochana przez Polaków! Wszystko za sprawą jej roli w serialu „Klan”, gdzie wcielała się w postać pani Stasi. Widzowie uwielbiali tę bohaterkę i do dzisiaj trudno fanom „Klanu” pogodzić się z tą stratą. Takie powiedzonka, jak „Bożesz ty mój”, mają w pamięci wszyscy fani serialu!
Śmierć Kazimiery Utraty
Kazimiera Utrata zmarła 12 sierpnia 2018 roku. Jej śmierć zszokowała całą Polskę, bowiem aktorka zmarła nagle na zawał serca w swoim mieszkaniu. Jej pogrzeb odbył się 17 sierpnia 2018 roku. Kazimiera Utrata spoczęła na cmentarzu Bródnowskim w Warszawie.
Zobaczcie, jak dzisiaj wygląda grób Kazimiery Utraty
