"Komunia" to nagrodzony m.in. na MFF w Locarno polski film dokumentalny produkcji HBO Europe. Jest to poruszająca opowieść o dorastaniu, której bohaterką jest 14-letnia Ola. Dziewczynka mimo bardzo młodego wieku zajmuje się domem, opiekuje ojcem i niepełnosprawnym bratem, dba o relacje z mieszkającą osobno matką, a przede wszystkim stara się na powrót złożyć rodzinę w całość. Żyje nadzieją, że uda się jej ściągnąć matkę do domu. Pretekstem do spotkania z nią jest uroczystość komunii świętej brata, 13-letniego Nikodema. Ola bierze na siebie całą odpowiedzialność za przygotowanie idealnej rodzinnej uroczystości.
Światowa premiera "Komunii" odbyła się na MFF w Locarno, gdzie otrzymała GRAND PRIX Semaine de la Critique dla najlepszego filmu. Dokument jest pełnometrażowym debiutem reżyserki Anny Zameckiej, która jest również autorką scenariusza, współproducentką oraz montażystką. Film został wyprodukowany przez HBO Europe, Wajda Studio oraz Otter Films we współpracy z MX35 przy wsparciu PISF. Jego producentkami są Anna Wydra, Anna Zamecka, Zuzanna Król, Hanka Kastelicova oraz Izabela Łopuch.
Z kolei "Ultra" to niezwykły węgierski dokument o uczestnikach morderczego ultramaratonu i ich walce z ograniczeniami i słabościami. Bohaterami obrazu jest kilka osób, których życiową pasją jest bieganie. Ekstremalny sport to dla nich sposób na ucieczkę od codzienności, radzenie sobie ze stresem oraz pokonywanie własnych słabości. Celem biegaczy jest ukończenie niezwykle wymagającego i wyczerpującego Spartathlonu, biegu liczącego 246 kilometrów. Trasę z Aten do Sparty zawodnicy muszą przebiec w ciągu 36 godzin.
Każdy z nich wystawia swoje ciało i umysł na ogromną próbę. Aby dobiec do mety, muszą wygrać walkę ze swoimi demonami i obezwładniającym zmęczeniem. Szczery do bólu film dokumentalny o sile ludzkich marzeń, pasji i zaangażowaniu. Simonyi Balázs (krótkometrażowy Finał) przybliża widzom sylwetki czterech ultramaratończyków, dla których bieganie jest sposobem na przekraczanie siebie i pokonywanie własnych słabości. Każdy kilometr wyścigu dostarcza im innych odczuć i emocji. Reżyserowi, który sam kilkakrotnie startował w Spartathlonie, udaje się pokazać zdeterminowanych ludzi, którzy wbrew wszelkiej logice walczą ze swoimi ograniczeniami, skrajnym zmęczeniem oraz niewyobrażalnym bólem.
Shortlista zawiera piętnaście tytułów dokumentów z całej Europy. Międzynarodowe Jury Europejskiej Nagrody Filmowej wyłoni spośród niej pięć filmów, które powalczą o nagrodę dla Najlepszego Filmu Dokumentalnego 2017 roku. Wręczenie nagród 30. Edycji Europejskiej Nagrody Filmowej odbędzie się 9 grudnia w Berlinie.
