Niemiecki raper Xatar nie żyje. W przeszłości zrabował złoto o wartości ponad 1,7 miliona euro!

Krzysztof Połaski
materiały prasowe
Smutne doniesienia z Niemiec. Cały niemiecki show-biznes jest zszokowany, bowiem zmarł jeden z najbardziej rozpoznawalnych i charyzmatycznych raperów, Xatar. Artysta, który w przeszłości zrabował złoto o wartości ponad 1,7 miliona euro, miał zaledwie 43 lata.

Spis treści

Kim był Xatar?

Xatar naprawdę nazywał się Giwar Hajabi i urodził się 24 grudnia 1981 roku w mieście Sanandadż (stolica Kurdystanu) w Iranie. Jego ojciec, Eghbal Hajabi, był kompozytorem. Na początku lat 80. XX wieku mały Xatar wraz z rodzicami uciekł do Iraku, gdzie później, gdy reżim Saddama Husseina rozpoczął prześladowania mniejszości kurdyjskiej, jego rodzice trafili do więzienia. Jego mama była tam torturowana. Dzięki pomocy Niemieckiego Czerwonego Krzyża trafili w 1985 roku do Bonn w Niemczech Zachodnich.

Rap miał wielki wpływ na Xatara już na początku lat 90. XX wieku, gdy jako nastolatek sięgał po nagrania artystów z USA. Jak sam przyznaje, był wykluczony przez swoich kolegów w szkole, traktowano go jako wyrzutka i pogardliwie nazywano Asi. Kilka lat później Xatar został oskarżony o handel narkotykami; wówczas wyjechał do Londynu, gdzie studiował biznes międzynarodowy oraz pobierał wykształcenie muzyczne. Gdy uchylono nakaz aresztowania z powodu braku dowodów, mógł wrócić do Niemiec.

Kryminalna przeszłość Xatara

15 grudnia 2009 roku - to właśnie wtedy w Ludwigsburgu doszło do napadu na ciężarówkę przewożącą złoto warte ok. 1,7 miliona euro! Szybko się okazało, że w napad zamieszany jest niemiecki raper Xatar, który miał tego dokonać razem ze swoimi wspólnikami. Pikanterii wydarzeniu dodawał fakt, że kilka miesięcy wcześniej Xatar opublikował teledysk do utworu „Platz ins Geschäft”, gdzie inscenizował... podobny napad.

Xatar przez Moskwę uciekł do Iraku, gdzie został zatrzymany w maju 2010 roku przez Asayish, czyli kurdyjskie służby specjalne. Jak później przyznawał sam raper, miał być torturowany w areszcie. Finalnie deportowano go do Niemiec, gdzie przyznał się do winy i pod koniec 2011 roku został skazany na 8 lat więzienia za m.in. rozbój z użyciem przemocy. Podczas wykonywania wyroku, Xatar cały czas był aktywnym muzykiem oraz managerem, a telewizje bez problemu przeprowadzały z nim wywiady. Mury zakładu karnego opuścił przedwcześnie; wolność odzyskał 5 grudnia 2014 roku. Co ciekawe, zrabowanego złota do dzisiaj nie odnaleziono.

Xatar miał jeszcze kilka zatargów z prawem. Również w 2009 roku wyjechał, wraz z kilkoma innymi niemieckimi raperami i producentami, do Stanów Zjednoczonych, gdzie zostali zaproszeni do Playboy Mansion Hugh Hefnera. W słynnej willi doszło do bójki Xatara z kobietą, po czym muzyk został aresztowany i zamknięty w areszcie w Los Angeles. Po wpłaceniu kaucji 25 tysięcy dolarów, Xatar złożył wniosek o wydanie tymczasowego paszportu w niemieckim konsulacie w Los Angeles i uciekł do Meksyku, skąd jeszcze przed wydaniem wyroku w USA wyjechał do Niemiec.

Kariera muzyczna Xatara

Po śmierci Xatara świat niemieckiego rapu jest w szoku. Nic dziwnego, bo to właśnie Xatar wprowadził w Niemczech gangsterski rap na nowy poziom, a abstrahując od jego ciemnych interesów, wypromował wielu artystów, którzy do dzisiaj podbijają listy przebojów.

Sam Xatar wydał pięć solowych płyt. Jego debiutancki krążek pt. „Alles oder nix”, który ukazał się w 2008 roku, z powodu cenzury został wycofany ze sklepów. Teksty na płycie uznano za zbyt mocne i demoralizujące młodzież. Kolejną płytę pt. „Nr. 415” nagrał... przebywając w więzieniu. Trzeci krążek pt. „Baba aller Babas”, którego najbogatsza wersja była stylizowana na sztabkę złota (!), ukazał się w 2015 roku. Rok później, razem z raperem Haftbefehl, wydał album „Der Holland Job”. Czwarty solowy krążek Xatara pt. „Alles oder nix II” na sklepowych półkach pojawił się w 2018 roku, natomiast dyskografię rapera zamyka album „Hrrr” z 2021 roku.

Xatar sprawdzał się jako promotor. Był właścicielem takich wytwórni, jak m.in. Alles oder Nix Records i Goldmann Entertainment. Wśród artystów, których wypromował, jest m.in. pochodząca z Polski raperka Schwesta Ewa, która zanim chwyciła za mikrofon trudniła się prostytucją.

emisja bez ograniczeń wiekowych

Xatar i świat filmu

Xatar miał swój wkład też w świat filmu. Rapera w mniejszych rolach mogliśmy zobaczyć w filmach „Nur Gott kann mich richten” (2017) oraz „Familiye” (2018).

W 2022 roku swoją premierę miał film „Rheingold”, który wyreżyserował słynny Fatih Akin, autor takich obrazów, jak m.in. „Głową w mur” czy „Na krawędzi nieba”. „Rheingold” to filmowa biografia Xatara, gdzie w rolę kontrowersyjnego muzyka wcielił się aktor i młody raper, Emilio Sakraya.

Śmierć Xatara

Xatar został znaleziony w czwartek, 8 maja 2025 roku, martwy w swoim mieszkaniu w Kolonii. Prokuratura podjęła czynności wyjaśniające śmierć muzyka.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź TeleMagazyn.pl codziennie. Obserwuj TeleMagazyn.pl

Wideo
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na telemagazyn.pl Telemagazyn