Nowy standard telewizji naziemnej – wszystko, co warto na ten temat wiedzieć

Materiał informacyjny
Nowy standard telewizji naziemnej – wszystko, co warto na ten temat wiedzieć
Nowy standard telewizji naziemnej – wszystko, co warto na ten temat wiedzieć Fot. Arkadiusz Lawrywianiec/Polskapresse / ARCHIWUM / zdjęcie ilustracyjne
Od marca 2022 roku zaplanowana jest zmiana nadawania sygnału naziemnej telewizji cyfrowej. Czy oznacza to konieczność wymiany odbiornika? Jakie wymogi techniczne powinien spełniać nowy telewizor lub dekoder? Czy możliwe jest otrzymanie dofinansowania na zakup nowego sprzętu w związku ze zmianą sposobu nadawania telewizji naziemnej? Poznaj odpowiedzi na najważniejsze pytania dotyczące nowego standardu telewizji cyfrowej.

Nowy standard nadawania telewizji naziemnej – na czym polega zmiana?

Zmiana standardu nadawania naziemnej telewizji cyfrowej związana jest z koniecznością udostępnienia częstotliwości wykorzystywanych obecnie przez telewizję naziemną, czyli zakresu 700 MHz, na potrzeby szybkiego internetu. Zmiana w sposobie nadawania sygnału będzie polegała na zastąpieniu używanego obecnie systemu DVB-T/MPEG-4 na bardziej efektywny system DVB-T2/HEVC. Dzięki temu możliwy będzie bezpłatny odbiór większej liczby programów telewizyjnych oraz lepsza jakość obrazu i dźwięku. Zmiana sposobu nadawania telewizji naziemnej planowana jest we wszystkich krajach Unii Europejskiej. W Polsce będzie odbywać się etapami. Zgodnie z informacjami na stronie www.gov.pl/cyfrowaTV:
I etap rozpocznie się 28 marca 2022 roku i obejmie województwa dolnośląskie i lubuskie.
II etap zaplanowany jest na 25 kwietnia 2022 roku i obejmie województwa kujawsko-pomorskie, pomorskie, wielkopolskie i zachodniopomorskie.
III etap rozpocznie się w maju 2022 roku i obejmie województwa łódzkie, małopolskie, opolskie, podkarpackie, śląskie, świętokrzyskie.
IV etap zacznie się 27 czerwca 2022 roku – obejmie województwa lubelskie, mazowieckie, podlaskie i warmińsko-mazurskie.

Czy w związku ze zmianą sygnału nadawania konieczna jest wymiana telewizora?

Zmiana standardu nadawania telewizji naziemnej dla części osób będzie wiązać się z koniecznością wymiany telewizora na wersję dostosowaną do nowych wymogów lub zakupu dekodera umożliwiającego odbieranie naziemnej telewizji cyfrowej w nowym standardzie. Dotyczy to osób, które korzystają wyłącznie z bezpłatnej telewizji naziemnej i nie mają telewizji kablowej ani satelitarnej. Ta sytuacja może dotyczyć nawet ok. 2 mln gospodarstw domowych.

Na co zwrócić uwagę, kupując nowy telewizor lub dekoder?

Przy wyborze nowego telewizora należy zwrócić uwagę na to, czy jest on dostosowany do odbierania sygnału w standardzie DVB-T2/HEVC. Podobnie jest w przypadku dekodera. Musi on umożliwiać odbiór nowego standardu telewizji naziemnej, czyli odbierać sygnał DVB-T2 i obsługiwać nowy typ kodowania obrazu HEVC. Najbezpieczniej jest kupować nowy sprzęt w dużych sklepach znanych sieci handlowych. Jeśli odbiornik pochodzi od innego sprzedawcy, należy dokładnie sprawdzić dane techniczne. Nowy telewizor musi odbierać sygnał DVB-T2, obsługiwać nowy typ kodowania obrazu HEVC (lub H.265/MPEG-H) oraz zapewniać odbiór dźwięku w standardzie przynajmniej MPEG-2 Audio Warstwa 2 i Dolby E-AC-3. Osoby, którym zależy na najwyższej jakości obrazu i dźwięku w nowej, ultra wysokiej rozdzielczości UHDTV/4K, powinny wybrać telewizor obsługujący kodowanie obrazu HEVC HDR w wersjach HLG10 lub PQ10 i umożliwiający odbiór dźwięku w wersji Dolby AC-4. Jeśli planujemy podłączyć telewizor do internetu, nowy odbiornik powinien mieć zewnętrzne gniazdo (RJ 45) lub wbudowaną karta sieciową Wi-Fi oraz obsługiwać standard HbbTV w wersji co najmniej 2.0.1.

Szczególną ostrożność należy zachować przy promocyjnych, podejrzanie tanich ofertach. Zaleca się dokładne sprawdzenie wszystkich informacji w opisie sprzętu oferowanym przez producenta, nie osobę sprzedającą.

Nie czekaj na ostatnią chwilę!

Czy możliwe jest dofinansowanie zakupu do dekodera lub telewizora?

Osoby, których sytuacja materialna nie pozwala na zakup nowego telewizora lub dekodera, będą mogły starać się o dofinansowanie. Każde gospodarstwo domowe potrzebujące wsparcia finansowego na zakup dekodera lub telewizora odbierającego nowy sygnał telewizji naziemnej będzie mogło ubiegać się o dofinansowanie.

Jak informuje strona www.gov.pl/cyfrowaTV:
Dofinansowanie przysługuje każdemu gospodarstwu domowemu, które ze względu na swoją sytuację materialną nie może samodzielnie ponieść kosztów zakupu nowego sprzętu. Dofinansowaniem zostanie objęty zakup dekodera lub telewizora zgodnego z zapisami rozporządzenia w sprawie wymagań technicznych i eksploatacyjnych dla odbiorników cyfrowych, czyli takiego, który umożliwia poprawny odbiór sygnału telewizyjnego w nowym standardzie DVB-T2/HEVC. Dzięki dofinansowaniu Polacy będą mogli dostosować swój sprzęt do nowego sposobu nadawania.

Wniosek o dofinansowanie na zakup dekodera lub telewizora będzie można złożyć osobiście lub przez pełnomocnika za pośrednictwem formularza online na platformie gov.pl lub Poczty Polskiej w tradycyjnej formie papierowej. Po złożeniu wniosku osoba uprawniona otrzyma specjalny kod na podany w formularzu online adres e-mail lub w postaci wydruku przekazanego przez pracownika Poczty Polskiej. Kod z przyznanym świadczeniem będzie można zrealizować zarówno w sklepach stacjonarnych, jak i internetowych, które przystąpią do programu.

Jeśli potrzebujesz dodatkowych informacji, zadzwoń na infolinię pod numer 42 253 54 30 lub napisz na skrzynkę kontaktową [email protected].

Program dofinansowania będzie trwał do 31 grudnia 2022 roku. Do tego czasu będzie można ubiegać się i zrealizować świadczenie.

Artykuł powstał przy współpracy z Cyfryzacja KPRM oraz Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na telemagazyn.pl Telemagazyn