Bohaterami serialu są bracia Shelby, którzy po powrocie z frontu I wojny światowej zaczynają przewodzić jednej z najsilniejszych i najniebezpieczniejszych grup przestępczych w Birmingham – Peaky Blinders. W pierwszym sezonie serialu widz poznaje ich szefa, bezwzględnego Thomasa Shelby’ego (rewelacyjny Cillian Murphy). Mężczyźnie szybko przestaje wystarczać kontrola nad podziemnym półświatkiem miasta – ma ambicje, by prowadzić legalne interesy. Szansa na realizację planów przychodzi, gdy w jego ręce trafia skradziony transport broni. Zaniepokojony możliwością użycia jej przez komunistów lub IRA, sekretarz stanu Winston Churchill wysyła do Birmingham inspektora Chestera Campbella (Sam Neill), który ma odzyskać karabiny i oczyścić miasto z gangów. Przejęciem broni zaczynają też interesować się inne gangi.
Drugi sezon koncentruje się na roku 1922 - czasie rozkwitu Peaky Blinders i błyskawicznej karierze Thomasa. Zamierza on rozszerzyć swoje wpływy na południe Anglii, a zwłaszcza Londyn. Tam przychodzi mu zmierzyć się dwoma silnymi rywalami: szefem żydowskiego gangu z Camden Town Alfie’em Solomonsem (Tom Hardy) oraz brutalnym bossem Włochów z Clerkenwell Sabinim (Noah Taylor). Do Birmingham tymczasem powraca inspektor Chester Campbell (Sam Neill). Czy i tym razem Thomas wyjdzie obronną ręką z wojny gangów i konfrontacji z Campbellem?
Określenie „The Peaky Blinders” po raz pierwszy zostało użyte w prasie po ataku na niejakiego George’a Eastwooda 23 marca 1890. Mężczyzna został bez powodu wyciągnięty z baru i brutalnie pobity. Gang istniał naprawdę. Jego członków charakteryzował nienaganny, stylowy ubiór i nietypowa broń, którą były wszyte w czapki żyletki. Historia zainspirowała twórców serialu, którym doskonale udało się przenieść na ekran atmosferę panującą w Anglii lat 20. XX wieku. Właśnie wtedy, po zakończeniu I wojny światowej powstawały liczne grupy przestępcze, w robotniczych dzielnicach w siłę rośli komuniści, a IRA szykowała się do zbrojnego powstania.
Poza dbałością o realia i klimat, ogromnym atutem serialu jest również muzyka. Na ścieżce dźwiękowej „Peaky Blinders” znalazły się utwory m.in. Nicka Cave’a and the Bad Seeds, Toma Waitsa, zespołów The White Stripes i The Raconteurs, kompozycje Martina Phippsa oraz tradycyjne pieśni irlandzkie. Główną rolę zagrał Cillian Murphy, który zyskał międzynarodową sławę dzięki takim tytułom jak „28 dni później”, „Incepcja” czy „Mroczny rycerz”. Po drugiej stronie barykady stoi inspektor Campbell, w którego brawurowo wcielił się Sam Neill („Jurassic Park”, „Fortepian”).
Przed premierą 2. sezonu, Ale kino+ zaprasza też na maraton z pierwszym sezonem serialu - w piątek, 27 listopada, od 20:10 w Ale kino+.
„Peaky Blinders” – sezon 2.: w niedziele, od 6 grudnia, od 20:10
„Peaky Blinders” – sezon 1.: maraton w piątek, 27 listopada, od 20:10
