Połączyła ich miłość do muzyki, poróżniły charaktery. Danuta Rinn i Bogdan Czyżewski stworzyli duet na scenie i w życiu

Monika Zaganiaczyk
Monika Zaganiaczyk
Danuta Rinn i Bogdan Czyżewski. Byli jednym z najbardziej znanych estradowych duetów lat 60. i początku lat 70. XX wieku
Danuta Rinn i Bogdan Czyżewski. Byli jednym z najbardziej znanych estradowych duetów lat 60. i początku lat 70. XX wieku Narodowe Archiwum Cyfrowe
W latach 60. królowali na scenie. Wspólnie zaśpiewali prawie 200 piosenek, z których wiele zyskało miano hitów. Danuta Rinn i Bogdan Czyżewski byli ze sobą także w życiu prywatnym, jednak ich małżeństwo przetrwało zaledwie dekadę. Choć ich wspólną pasją była muzyka, chcieli w życiu czegoś innego...

Spis treści

„Na deptaku w Ciechocinku", „Biedroneczki są w kropeczki", „Nie obiecuj, nie przyrzekaj” czy „Wszystkiego najlepszego” to tylko kilka z wielu piosenek, które wyśpiewali wspólnie Danuta Rinn i Bogdan Czyżewski. Byli jednym z najbardziej znanych estradowych duetów lat 60. i początku lat 70. Stanowili jednak parę nie tylko na scenie, ale także w życiu prywatnym. Kiedy ich związek zaczął się sypać, posypała się także kariera.

Zobacz galerię archiwalnych zdjęć Danuty Rinn i Bogdana Czyżewskiego

Czyżewski i Rinn poznali się w Koszalinie

Był rok 1963. Danuta Rinn i Bogdan Czyżewski spotykają się po raz pierwszy na przeglądzie piosenki w Koszalinie. On - o dwa lata starszy od razu zauroczył się piękną i przebojową Danutą Rinn, którą zwykł nazywać „Danuśką".

Bogdan Czyżewski urodził się w 1934 roku w Warszawie. Był synem wojskowego, który zginął w Powstaniu Warszawskim. Kiedy po zakończeniu wojny dostał się na Politechnikę Warszawską, matka była z niego bardzo dumna. W sercu młodego Bogdana grała jednak muzyka. W 1958 roku zdobył wyróżnienie w konkursie wokalnym Polskiego Radia, z którym związał się trzy lata później.

Danuta Rinn (a właściwie Danuta Smykała) przyszła na świat w 1936 roku w Krakowie. Ukończyła średnią szkołę muzyczną w Krakowie, w klasie fortepianu. Studiowała na Wydziale Kompozycji krakowskiej Państwowej Wyższej Szkoły Muzycznej, a podczas studiów współpracowała jako pianistka i akompaniatorka ze szkołą tańca Mariana Wieczystego i Rozgłośnią Krakowską Polskiego Radia, a jako piosenkarka z Teatrem na Wozie i kabaretem Centuś.

Kiedy 28-latka poznała Bogdana Czyżewskiego, była już rozwódką. Jej pierwszym mężem był lekarz Andrzej Rynduch, który - jak się okazało - ją zdradzał. Danuta zostawiła go po czterech wspólnych latach i wyjaśniała, że była z nim „o cztery lata za długo".

Wspólna pasja Rinn i Czyżewskiego

Kiedy ta dwójka się poznała, od razu coś między nimi zaiskrzyło, także muzycznie. Szybko zaczęli pracę nad stworzeniem muzycznego zespołu. Początkowo myśleli o kwartecie, jednak nie mogli dobrać do siebie dwóch dobrych muzyków. Stanęło na duecie. Z pewnością nie przypuszczali wówczas, że będą rozpoznawalnymi w całym kraju gwiazdami estrady. Danuta Rinn i Bogdan Czyżewski koncertowali na całym świecie, zdobywając uznanie fanów. Nagrali wspólnie trzy albumy i zaśpiewali prawie 200 piosenek.

Para została małżeństwem w 1964 roku. Mówiło się, że wyśpiewali sobie szczęście.

To była nieustająca balanga. Mieszkaliśmy z Danutą w Warszawie przy Czerniakowskiej 40. Danka lubiła przyjmować gości, prowadziła dom otwarty. Wśród warszawskiej estradowej bohemy funkcjonowało hasło: „Jedziemy do Rinn, u niej zawsze jest coś do zjedzenia i wypicia" — mówił Czyżewski w wywiadzie dla "Retro".

Rozpad związku, rozpad kariery

Rzeczywistość jednak okazała się być okrutna dla tej dwójki. Podzielił ich światopogląd. Ona marzyła o stabilizacji, rodzinie i dzieciach, a on chciał zwiedzać świat i robić karierę.

Kiedy Danucie Rinn zaczęło się sypać drugie małżeństwo, załamała się. Zajadała problemy, znacznie przy tym przybierając na wadze. Mocno załamała się psychicznie.

Danuta Rinn i Bogdan Czyżewski rozwiedli się w 1974 r. Koniec ich małżeństwa był także końcem słynnego duetu Rinn - Czyżewski.

Nasz duet i nasze małżeństwo się najzwyczajniej w świecie wyczerpały. Rozstaliśmy się, bo Danka chciała iść w humorystyczną konwencję, na co ja nie miałem ochoty... Poza tym zaczęła tyć i tusza stała się powodem jej kompleksów. Nie chciała ze mną występować, bo uważała, że tworzymy niekorzystny dla niej fizycznie kontrast. Każde z nas poszło po prostu w swoją stronę - powiedział po latach Bogdan Czyżewski w wywiadzie dla „Trybuny".

Artystka otwarcie przyznawała, że jej małżeństwo było pomyłką, a jej były mąż „wyssał z niej całą krew".

Włodzimierz Korcz i Jan Pietrzak „uratowali" Danutę Rinn

Zarówno życie zawodowe jak i prywatne Danuty Rinn posypało się jak domek z kart. Kobieta nie radziła sobie, nie wychodziła z mieszkania, nadal zajadała złe emocje. Nie przychodziły do niej także nowe propozycje zawodowe.

Momentem przełomowym była chwila, kiedy Włodzimierz Korcz i Jan Pietrzak zaproponowali Danucie Rinn zaśpiewnie piosenki „Gdzie ci mężczyźni?". Przebój stał się hitem i najbardziej rozpoznawalną piosenką artystki. Jej kariera na nowo ożyła, a fani znów ją pokochali. Występowała z „Kabaretem pod Egidą”, można ją było usłyszeć w radiu i zagrała kilka epizodów w filmach. Ostatnie swoje lata spędziła w Domu Aktora w Skolimowie. Zmarła 19 grudnia 2006 roku.

Jak potoczyły się losy Bogdana Czyżewskiego po rozwodzie?

Artysta ożenił się ponownie. Jego żoną została Elżbieta Skarżyńska, z którą przeżył wspólnie 39 lat. Kobieta zmarła w 2003 roku. Choć nigdy nie był tak rozpoznawalny jak za czasów duetu z Danutą Rinn, Czyżewski przez wiele lat śpiewał. 89-letni dziś artysta karierę zakończył w latach 90.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jerzy Stuhr nie żyje. Aktor zmarł w wieku 77 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na telemagazyn.pl Telemagazyn