NASZA OCENA: 9/10
Pat Solatano nie jest zwykłym facetem i ma papiery, którymi może to udowodnić. Po ośmiu miesiącach terapii wraca do rodzinnego domu, by zacząć od nowa w ramach filozofii „pozytywnego myślenia”. Jego konsekwentna strategia zmienia się, gdy poznaje intrygującą dziewczynę z sąsiedztwa, Tiffany (Lawrence). Wzajemna niechęć pary ekscentryków przeradza się w niespodziewaną więź, a wszystkie dotychczasowe plany mogą stać się jedynie nieważnymi wspomnieniami.
Film Davida O. Russella odniósł prestiżowy i kasowy sukces. Wśród licznych jego nagród jest Oscar, Złoty Glob dla Jennifer Lawrence i aż osiem nominacji do Oscara. Na MFF w Toronto, gdzie 8.09.2012 film miał światową premierę, przyjęto go wręcz entuzjastycznie: zdobył nagrodę publiczności.
Krytyka podkreśla odwagę i smak w podjęciu tematu choroby psychicznej i docenia grę głównej pary aktorskiej. Wychwalano zwłaszcza Jennifer Lawrence. – Film jest tak dobry, że może uchodzić za wspaniałą, dawną klasyk_ę – pisał słynny krytyk Roger Ebert na łamach „Chicago – Sun Times” i nie był w swym entuzjazmie odosobniony. Richard Corliss („The Time”) zwracał uwagę na kapitalne aktorstwo Lawrence, określając ją jako - ... wyjątkową aktorkę, która do każdej granej przez siebie roli potrafi wnieść dojrzałość i niezwykłą inteligencję_.
Podkreślano, że film śmiało i inteligentnie łamie schematy komedii romantycznej, podążając w stronę wzruszenia, zrównoważonego cierpkim humorem. A rolę Roberta De Niro dość zgodnie okrzyknięto powrotem aktora do wielkiej artystycznej formy. „Poradnik pozytywnego myślenia” kosztował zaledwie 21 milionów dolarów i już przyniósł ponad 40 milionów wpływów.
Zdjęcia trwały 33 dni. Niektóre sceny, zwłaszcza z udziałem De Niro, nakręcono w kilku wersjach: bardziej mrocznej i bardziej pogodnej, humorystycznej. Ostatecznego wyboru dokonano podczas montażu. Film osiągnął oczekiwaną przez twórców zmienną, komediowo-dramatyczną tonację.
"Poradnik pozytywnego myślenia" w tv. Sprawdź datę emisji!
WRÓĆ DO PROGRAMU TV
