
Filmy i seriale o Powstaniu Warszawskim. Sprawdźcie, co warto obejrzeć!

„Zakazane piosenki” (1947) | reż. Leonard Buczkowski
Roman Tokarski, muzyk, opowiada o swoich okupacyjnych doświadczeniach młodemu żołnierzowi, repatriantowi z Anglii. Fabularyzowana antologia patriotycznych i satyrycznych piosenek okupacyjnych wpleciona w typowe sytuacje z życia wojennej Warszawy. Pierwszy powojenny polski film fabularny.

„Miasto nieujarzmione” (1950) | reż. Jerzy Zarzycki
Warszawa, październik 1944 roku, kilka dni po upadku powstania. Andrzej, młody powstaniec, dostaje rozkaz pozostania w mieście i ukrycia sowieckiego spadochroniarza - telegrafisty. Nocą, wraz z Jankiem i Julkiem, umieszcza go w ruinach getta, jednak Niemcy podążają ich tropem. Niebawem Andrzej spotka w ruinach Krystynę i również ją sprowadzi do kryjówki w gettcie.

„Kanał” (1957) | reż. Andrzej Wajda
Koniec września 1944 r., powstanie warszawskie dogasa. Walczący na Mokotowie oddział porucznika „Zadry” schodzi do kanałów, by tą drogą przedrzeć się do Śródmieścia. Powstańcy dzielą się na trzy grupy. Zasadniczą prowadzą „Zadra”, „Smukły” i „Kula” - szef kompanii. Pierwszy sądzi, że idzie za nim cały oddział. Rannego „Koraba” prowadzi łączniczka „Stokrotka”. W trzeciej grupie idą podporucznik „Mądry”, „Halinka” i muzyk o pseudonimie „Ogromny”. „Stokrotka” i „Korab” giną z wyczerpania u kraty, którą Niemcy zamknęli wylot z kolektora nad Wisłą.