Od czasu mojego wyjazdu do Stanów, nigdy nie byliśmy z Romanem wspólnie w Krakowie – podkreśla Ryszard Horowitz. Przyjaciele spacerowali m.in. po krakowskim Podgórzu, gdzie w czasie II wojny światowej naziści utworzyli getto dla ludności żydowskiej. To tu ośmioletni wówczas Roman poznał trzyletniego Ryszarda.
Największym cierpieniem było życie bez rodziców. Najpierw zabrali z getta mamę, później ojca – wspomina wzruszony Roman Polański. 84-letni dziś reżyser m.in. odwiedził wieś, w której ukrywał się po ucieczce z Krakowa. Ryszard Horowitz zobaczył mieszkanie w którym wywołał swoje pierwsze zdjęcia. 78-letni fotograf jest jednym z najmłodszych ocalonych z Holocaustu, a jego historia została pokazana w filmie Stevena Spielberga pt. „Lista Schindlera”.
To duża odpowiedzialność. Bohaterowie zaufali nam i powierzyli bardzo osobiste wspomnienia. Mają nam tak wiele do opowiedzenia, że podczas zdjęć trudno jest ich dogonić – mówi producentka filmu Anna Kokoszka-Romer. Mimo doświadczeń, które ich ukształtowały, nasi bohaterowie mają ogromne poczucie humoru, którym zarażają ekipę filmową – mówi reżyser filmu Mateusz Kudła i przywołuje wieczór spędzony pod Halą Targową w Krakowie, gdzie Roman Polański i Ryszard Horowitz, czekając na kiełbaski z Nyski, rozbawiali całą kolejkę.
Jest to pierwsza wizyta Romana Polańskiego w Polsce po oddaleniu przez Sąd Najwyższy kasacji ministra sprawiedliwości w sprawie ekstradycji reżysera do USA w związku ze sprawą trwającą od 40 lat. Bardzo się cieszę, że dzięki definitywnemu zakończeniu sprawy ekstradycji, Roman Polański mógł przyjechać do Polski i wziąć udział w realizacji tak osobistego projektu – mówi z satysfakcją mec. Jan Olszewski, adwokat filmowca.
Za produkcję obrazu odpowiada Anna Kokoszka-Romer, wieloletnia dziennikarka, obecnie związana z redakcją głównego wydania „Faktów” TVN. Film reżyseruje Mateusz Kudła, wielokrotnie nagradzany na międzynarodowych festiwalach, m.in. Złotym Delfinem w Cannes. Producentem wykonawczym jest KRK FILM.
