Sierpniowe święta na antenach TVP. Co obejrzeć 15 sierpnia w TVP?

Redakcja Telemagazyn
Redakcja Telemagazyn
Kadr z filmu "1920. Bitwa Warszawska" (fot. media-press.tv)
Kadr z filmu "1920. Bitwa Warszawska" (fot. media-press.tv)
Z okazji przypadającego 15 sierpnia Święta Wojska Polskiego w 95. rocznicę Cudu nad Wisłą Telewizja Polska przeprowadzi specjalne relacje z uroczystych obchodów. Na swoich antenach wyemituje filmy fabularne, dokumentalne oraz reportaże poświęcone kluczowym dla dziejów niepodległej Polski wydarzeniom z 1920 roku. TVP przygotowała też programy i filmy związane z przypadającym tego dnia świętem Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny.

Na główne obchody Święta Wojska Polskiego, które w tym roku odbędą się w Alejach Ujazdowskich, Jedynka zaprasza widzów o godz. 11:40. Równolegle transmisje będzie można obejrzeć także w TVP Polonii i TVP INFO (w wersji dla niesłyszących).

Wcześniej, o godz. 7:00, Jedynka przeprowadzi transmisję Mszy Świętej z Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach. Tego dnia o godz. 20.25 TVP1 pokaże też film „1920 Bitwa Warszawska” w reżyserii Jerzego Hoffmana. Akcja filmu rozpoczyna się w Moskwie na Kremlu, gdzie na tajnym posiedzeniu rządu rosyjskiego Lew Trocki kreśli plan agresji na Europę i podbój europejskich państw. Kolejna scena rozgrywa się w Warszawie, gdzie poznajemy głównych bohaterów tej wojennej historii: artystkę, Olę Raniewską i kawalerzystę, Jana Krynickiego. To właśnie oczami tych dwojga zakochanych w sobie młodych ludzi zostało ukazane zwycięstwo narodu polskiego nad bolszewikami. Temat wojny polsko-bolszewickiej pojawi się również w TVP1 w wymiarze dokumentalnym - 16 sierpnia o godz. 12:55 Antena zaprasza na film dokumentalny w reżyserii Elżbiety Szumiec-Zielińskiej i Leszka Wasiuty. „Warszawa 1920. Portret zagrożonego miasta”, w którym zobaczymy obraz tragicznych wydarzeń na pierwszej linii frontu tej wojny. W tle przygotowań wojskowych do obrony miasta i ciężkich bojów na przedpolu stolicy ukazano życie codzienne mieszkańców. W filmie wykorzystano unikatowe materiały archiwalne, m.in. ze zbiorów Centralnego Archiwum Wojskowego, Archiwum Państwowego w Warszawie, Centralnej Biblioteki Wojskowej i Muzeum Wojska Polskiego.

Najbogatszą ofertę przygotowała dla widzów TVP Historia. Od rana Antena będzie prezentować filmy i programy poświęcone bitwom wojny polsko-sowieckiej 1920 roku, ich dowódcom, żołnierzom, pokazujące wysiłek społeczeństwa w walce z agresorem. Już o godz. 08:05 dokument „Testament” w reż. Wojciecha Ziembickiego, przybliżający historię życia i tragicznej śmierci księdza Ignacego Jana Skorupki, wikariusza łódzkiego i prefekta szkół warszawskich, lotnego kapelana garnizonu na Pradze, który zginął 14 sierpnia 1920 r. pod Ossowem. O godz. 15:15 Antena pokaże „Smak tradycji – Sierpniowe Święta”, nastrojowy, bogato ilustrowany, w dużym stopniu inscenizowany program kulturalno- kulinarny. Sięga on do źródeł, tkwiących w prasłowiańskich obrzędach, które potem splotły się z tradycją chrześcijańską i polską kulturą ludową. Także TVP Historia zaprosi widzów o godz. 13:40 na ciekawy dokument „Bitwa Warszawska”. Będzie w nim mowa o genezie, przebiegu i konsekwencjach sierpniowej bitwy, która zaważyła na losach wojny polsko – sowieckiej i zadecydowała o utrzymaniu niepodległości Polski. W programie „Spór o historię 1920 - Przyjaciele i wrogowie” o godz. 15:40 prof. Grzegorz Nowik, prof. Janusz Odziemkowski i dr Zbigniew Wawer będą rozmawiać o tym, kto pomagał, a kto przeszkadzał Polsce w wojnie z sowiecką Rosją w 1920 r. 16 sierpnia o godz. 20:50 w TVP Historia również film dokumentalny „Zapomniany generał Tadeusz Jordan Rozwadowski”, przypominający postać i historię jednego z najbardziej niezwykłych polskich generałów. O wielkiej roli generała Rozwadowskiego w walce o niepodległość Polski oraz jego udziale w budowaniu II Rzeczypospolitej opowiadają autorom filmu prof. Wojciech Roszkowski oraz biograf Generała dr Mariusz Patelski. Natomiast, o godz. 19:00 Antena zaprasza na dokument Zbigniewa Kowalewskiego „Ołtarz Ojczyzny” poświęcony bezimiennym żołnierzom, którzy polegli służąc ojczyźnie.

TVP Polonia również przygotowała emisje wielu filmów fabularnych i dokumentalnych nawiązujących tematycznie do rocznicy Cudu nad Wisłą. O godz. 06:55 obejrzymy program artystyczny „Śpiewnik Polaka - pieśni patriotyczne i żołnierskie” w reżyserii Krzysztofa Jasińskiego. O godz. 22:40 Antena zaprezentuje film komediowy z 2005 r. Sylwestra Chęcińskiego „Przybyli ułani pod okienko”. W sennym zwykle Osieku organizowane są uroczyste obchody rocznicy Cudu nad Wisłą. Poświęcona zostanie tablica upamiętniająca wyzwolenie wsi z rąk bolszewików w 1920 r. Robotnicy zawieszają ją właśnie na ścianie urzędu gminy, którą ma odsłonić kombatant walk z bolszewikami…

W TVP Regionalnej 15 sierpnia o godz. 08:00 warto zwrócić uwagę na reportaż „Święte bukiety”, w którym poznamy lecznicze działanie ziół i kwiatów oraz dowiemy się jak wyglądają przygotowania do święta Matki Boskiej Zielnej. Bohaterem reportażu jest dr Łukasz Łuczaj, który jest najlepszym w Polsce specjalistą od łąk kwietnych. Natomiast o godz. 09:30 Antena wyemituje reportaż ,,Przewodniczka w drodze”, który ukazuje początek i rozwój kultu Matki Bożej w Kościele i starochrześcijańskiej tradycji. Natomiast o godz. 13:05 TVP Regionalna zaprosi widzów na fabularyzowany dokument „Na plebanii w Wyszkowie 1920”, poświęcony ciągle mało znanemu epizodowi z okresu wojny polsko-bolszewickiej. Była to próba powołania przez Juliana Marchlewskiego, Feliksa Kohna i Feliksa Dzierżyńskiego fikcyjnego polskiego rządu bolszewickiego. Świadkiem tych wydarzeń był ks. Mieczkowski - proboszcz plebanii w Wyszkowie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jerzy Stuhr nie żyje. Aktor zmarł w wieku 77 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na telemagazyn.pl Telemagazyn