Waitress - keks z wieloma bakaliami
"Waitress" to dwudziesty pierwszy musicalowy tytuł na Dużej Scenie Teatru Muzycznego Roma. Jessie Nelson napisała libretto na podstawie filmu według scenariusza Adrienne Shelly. Dobrze przyjęta na festiwalu w Sundance, niezależna amerykańska „Kelnerka” otrzymała więc nowe wcielenie - broadwayowskie. Musical odniósł tam wielki sukces w 2016 roku, a potem objechał świat.
40-letnia Adrienne Shelly, aktorka i autorka oraz reżyserka filmowego pierwowzoru, została zamordowana w swoim biurze na Manhattanie przez 19-letniego budowlańca, który zeznał, że „miał zły dzień”. Była to ogromna strata dla świata filmu, bo właśnie udana, zabawna i wzruszająca „Kelnerka” była świadectwem rozwijającego się talentu i osobnego stylu Shelly. Bohaterką zarówno filmu, jak i musicalu jest sympatyczna Jenna, kelnerka w przydrożnym barze, która zachodzi w ciążę z prostackim mężem. Od dawna już się między nimi nie układa. Jenna powetowuje sobie codzienne smutki wymyślając oryginalne przepisy na tarty i kumplując się z koleżankami z pracy. Świetne dialogi, humor i barwne postaci to składowe tego musicalowego keksu z wieloma bakaliami. A morał? Życie to nie placek - często składniki mają niewłaściwe proporcje i nic dobrego z tego nie wychodzi.
W swojej inscenizacji reżyser Wojciech Kępczyński skoncentrował się na konkretnych postaciach:
Tylko opowiadanie fabuły przez pryzmat indywidualnych doświadczeń ma sens i sprawia, że widz może sam odnieść się do tego, co widzi na scenie. Ale nie chcemy moralizować, osądzać wyborów bohaterów. Niech widzowie dokonają tych ocen sami, jeśli mają na to ochotę. Warto jednak najpierw spojrzeć w głąb własnego „ja” – i dopiero potem oceniać innych. To też jest ważne przesłanie „Waitress". W tym musicalu sprawy układają się dokładnie tak jak w życiu: chwile złe przeplatają się dobrymi, a uśmiech z momentami załamania. Ale to wszystko do czegoś prowadzi. Jak śpiewa główna bohaterka: „momenty złe zyskują sens, gdy kończą się przemianą”. Właściwie nie oglądamy na scenie bohaterów idealnych, bez skazy. Dlatego historia, którą opowiadamy jest taka prawdziwa.
[instagram]https://www.instagram.com/p/COvBWlbnYiG/\[/instagram]
Twórcy i obsada „Waitress”
Reżyseria: Wojciech Kępczyński
Współpraca reżyserska – Ewa Konstancja Bułhak
Kierownictwo muzyczne, dyrygent – Jakub Lubowicz
Choreografia, asystent reżysera – Agnieszka Brańska
Scenografia – Mariusz Napierała
Kostiumy, kierownictwo techniczne – Anna Waś
Reżyseria dźwięku – Paweł Kacprzycki, Jan Kluszewski
Fryzury – Jaga Hupało
Charakteryzacja – Sergiusz Osmański
Programowanie i realizacja światła oraz multimediów – Krzysztof Gantner
Obsada: Zofia Nowakowska/Agnieszka Przekupień/Monika Walter (Jenna), Janusz Kruciński/Paweł Mielewczyk/Paweł Draszba (Earl), Jan Bzdawka/Przemysław Redkowski/Krzysztof Cybiński (Cal), Marcin Franc/Janek Traczyk/Robert Kampa (Doktor Pomatter), Ewa Kłosowicz/Anastazja Simińska/Maria Jóźwin (Dawn), Piotr Janusz/Wiktor Korzeniowski/Andrzej Skorupa (Spox), Sylwia Różycka/Agata Walczak/Izabela Bujniewicz (Becky), Izabela Bujniewicz/Małgorzata Kampa/Anna Maria Wicka (Norma), Wojciech Machnicki/Wojciech Paszkowski (Joe), Patrycja Mizerska/Anna Maria Wicka (Francine Pomatter), Krzysztof Cybiński/Krzysztof Bartłomiejczyk/Michał Piprowski (Ksiądz).
