Spis treści
Cmentarz Zasłużonych na Pęksowym Brzyzku
Cmentarz Zasłużonych na Pęksowym Brzyzku to magiczne miejsce w sercu Tatr, na którym spoczywają najwięksi polscy artyści. Powstał w 1851 roku, przy „starym kościółku” z 1847 roku, na ziemi podarowanej przez Jana Pęksę. W gwarze góralskiej „brzyz” („brzyzek”) oznacza urwisko, górkę czy wyniesienie terenu. Brama cmentarna to małe dzieło sztuki zaprojektowane przez samego Stanisława Witkiewicza.
Stary Cmentarz przeobraził się w Cmentarz Zasłużonych w 1931 roku. Od tamtego momentu każdy pochówek wymagał zgody konserwatora zabytków, a chowani mogli być tylko ludzie wybitni i zasłużeni dla Zakopanego, Tatr i Podhala. W tym magicznym miejscu znajduje się około 500 grobów i prawie każdy nagrobek to wyjątkowe dzieło sztuki. Wiele z nich powstało w pracowni Władysława Hasiora. Możemy zobaczyć tam imponujące rzeźby i kapliczki wykonane z metalu, drewna, a nawet ozdoby ręcznie malowane na szkle.
Na Pęksowym Brzyzku spoczęli najwięksi Polacy mocno związani z Zakopanem. Oprócz wielkich pisarzy i artystów można spotkać tam również grób rodziny Marusarzów. Stanisław Marusarz był czterokrotnym olimpijczykiem i siedmiokrotnym uczestnikiem narciarskich mistrzostw świata, który zmarł w 1993 roku. Jego siostra Helena Marusarzówna była mistrzynią sportów narciarskich, która zginęła rozstrzelana przez Niemców w 1941 roku.
Miejsce spoczynku największych Polaków
Na Cmentarzu Zasłużonych na Pęksowym Brzysku spoczęli między innymi:
- Kazimierz Przerwa-Tetmajer
- Tytus Chałubiński
- Kornel Makuszyński
- Stanisław Witkiewicz
- Władysław Orkan
- Sabała
- Antoni Kenar
- Władysław Hasior
- Jan Długosz
Znajdują się tam również symboliczne nagrobki wybitnych kompozytorów: Karola Szymanowskiego i Mieczysława Karłowicza.

Co łączyło Reymonta z Zakopanem?
Na ścianie zakopiańskiej willi Boryna, na ulicy Grunwaldzkiej 14 widnieje tablica pamiątkowa: W domu tym mieszkał i tworzył Władysław St. Reymont, ur. 25 IV 1867 r., zm. 5 XII 1925 r. Otrzymał nagrodę Nobla w 1924 r.
Reymont wielokrotnie bywał w Zakopanem i jak podaje portal szlakisztuki, głęboko religijny pisarz mocno zafascynował się mistyką seansów spirytystycznych. Zatrzymywał się w hotelu Stanisława „Karpia” Karpowicza przy Krupówkach, a na seansach bywał w willi „Krywań”. Okultyzm był niezwykle modny na początku XX wieku i budził ogromne zainteresowanie wśród nawet sceptycznie nastawionych. Fascynacji tematem ulegli również Józef Piłsudzki, Tadeusz Boy-Żeleński czy Stanisław Witkiewicz.
Zakopane było niezwykle istotnym miejscem dla artystów młodopolskich. Spopularyzowane przez Tytusa Chałubińskiego, było nazywane „duchową stolicą Polski”. Inspirację znajdywali tutaj najwięksi, w tym Reymont, którego z podróży do kraju przyciągała jedynie ukochana, oraz stolica Tatr.
Zobaczcie wyjątkowe zdjęcia Cmentarza na Pęksowym Brzyzku!
To miejsce ma dla fanów „Chłopów” szczególne znaczenie. To t...
