Spis treści
Laureaci 32. edycji Paszportów „Polityki” 2024
Poznaliśmy laureatów 32. edycji Paszportów „Polityki” 2024. Gala rozdania nagród odbyła się w ATM Studio przy Wale Miedzeszyńskim 384 w Warszawie. Wieczór rozpoczął się muzycznym akcentem w wykonaniu laureata Paszportu „Polityki” 2023 Łona x Konieczny x Krupa, którzy odpowiadali za tegoroczną oprawę muzyczną Gali.
W poszczególnych kategoriach zwyciężyli:
FILM
Kamila Tarabura reż. „Rzeczy niezbędne” - za dojrzałe operowanie niedopowiedzeniami tam, gdzie emocje domagają się krzyku. Za konsekwentnie przedstawiony i przekonujący obraz procesu przepracowywania traum i fascynujące portrety kobiet w kryzysie.
Nie sądziłam, że to będą takie emocje. Dziękuję bardzo Kapitule za to wyróżnienie, zaszczyt i zobowiązanie. Bardzo gratuluję nominowanym, mam nadzieję Kuba, Sandra, że zrobimy coś razem. Życzyłabym sobie tego. Dziękuję bardzo moim bliskim, którzy zawsze mnie wspierają. Dziękuję wszystkim, którzy pracowali ze mną nad filmem „Rzeczy Niezbędne”. Producentom, ekipie, aktorom i aktorkom. Kasiu, dziękuję, że jesteś tutaj dzisiaj ze mną i że pisałyśmy razem scenariusz. Więc jeśli o scenariuszu, to muszę zacząć od reportażu, bo od niego się wszystko zaczęło. Wyraźnie pamiętam, że dotarło do mnie, jak nieznośne jest mierzenie się z takim uczuciem, że ktoś ci nie wierzy w fundamentalnej dla ciebie sprawie. Mówienie jest ważne, bardzo ważne. Dlatego chciałabym dzisiaj wyrazić moje wsparcie i podziw dla Patrycji Wolny -powiedziała Kamila Tarabura.
SCENA
Wojciech Grudziński, tancerz i choreograf, absolwent warszawskiej Szkoły Baletowej i tańca współczesnego w Rotterdam Dance Academy i DAS Graduate School w Amsterdamie - za spektakle, w których wykonawcza wirtuozeria łączy się z przemyślaną próbą oddania osobistego doświadczenia, a sprawy rangi najwyższej - z poczuciem humoru i dystansem.
KSIĄŻKA
Jul Łyskawa za powieść „Prawdziwa historia Jeffreya Watersa i jego ojców”, debiut literacki, nad którym pracował osiem lat - za największe zaskoczenie literackie roku, za odwagę i szerokie horyzonty, za śmiech i wzruszenie.
SZTUKI WIZUALNE
Monika Drożyńska - za sztukę, która bawi, ale i mobilizuje. Za działania, które zbliżają ludzi do sztuki, a sztukę do ludzi. Za umiejętne łączenie artyzmu z aktywizmem oraz codziennego życia z odświętnością. Za brawurowe wprowadzenie haftu na salony sztuki.
Jestem bardzo wzruszona i bardzo dziękuję za tą nagrodę. Jest to wielki zaszczyt i wielki przywilej, że mogę tutaj być i odbierać tę nagrodę. Przywilej to jest coś, co tutaj chcę podkreślić, którym się karmię i którym staram się dzielić. Fakt takiej nagrody to jest praca zbiorowa wymagająca wparcia rodziny, moich rodziców, którzy wymyślili dla mnie ten zawód, przyjaciół, przyjaciółek i osób przyjacielskich wspierającym mnie, galerii i muzeów i instytucji kultury, które uwierzyły w to, że hafciarstwo to też jest narzędzie, którym można opowiadać o świecie. Osiemnaście lat temu, gdy zaczęłam haftować, a moje hafty zaczęły być prezentowane na wystawach, słyszałam takie głosy dezaprobaty, że ale hafciarstwo, albo że cię z tymi haftami do muzeum wpuścili. I teraz po osiemnastu latach myślę tak, że Paszport „Polityki” dla hafciary jest informacją dla was wszystkich pracujących w technikach i poruszających tematy, których robienie dziwi, a pokazywanie się nie opłaca. Nie przestawajcie - powiedziała Monika Drożyńska.
MUZYKA POWAŻNA
Gabriela Legun - za zasłużone sukcesy konkursowe i sceniczne, za wzruszenia i emocje ofiarowywane publiczności, za piękny głos, osobowość i poruszające role Micaëli w „Carmen” i Mimi w „La Bohčme”.
MUZYKA POPULARNA
Kuba Więcek - za odwagę w przekraczaniu granic muzycznych gatunków. Za ciekawość w zgłębianiu różnych obszarów twórczej aktywności: od komponowania i wykonywania utworów jazzowych po produkcję nagrań raperów.
KULTURA CYFROWA
NAFO (North Atlantic Fella Organization) Kamil Dyszewski - za skuteczne zwalczanie rosyjskiej propagandy, także błyskotliwym humorem, za niesienie wartej miliony dolarów pomocy żołnierzom broniącym Ukrainy, za zjednoczenie 200 tys. ludzi dobrej woli pod sztandarem psich sił specjalnych.
KREATOR KULTURY
Marek Koterski - za wyjątkowy wkład w rozwój polskiej kultury. W swojej arcypolskiej, budzącej ozdrowieńczy śmiech twórczości dokonał bolesnej dekonstrukcji mitu inteligenta III RP. Dzięki jego niewyczerpanym pokładom zjadliwego humoru narcystyczny neurotyk rekompensujący sobie fantazjami pasmo życiowych klęsk kojarzy się już nie tylko z kinem Woody'ego Allena, ale też z Adasiem Miauczyńskim. I między innymi za ten prześmiewczy filmowy wizerunek każdego z nas otrzymuje tytuł Kreatora Kultury.
Nie spodziewałem się tej nagrody. Jak pomyślę, że za debiut otrzymałem w ministerstwie ocenę niedostateczną. Za drugi „Życie wewnętrzne" - już trzy minus. Przy trzecim filmie, „Porno", powiedziano mi, że zero to byłoby za dużo. Minęły lata, powstał „Dzień świra". Usłyszałem, że nie potrzebujemy takich bohaterów, jak Adaś Miauczyński, przegranych. A teraz co? A teraz doświadczam miłości widzów. Mogę tylko powiedzieć do wszystkich twórców, co zabrzmi kokieteryjnie, ale nie czuję się specjalnie uzdolniony - warto być wiernym marzeniu, słuchać przede wszystkim siebie, swoich przekonań, odczuć. Niech was biją bejsbolem po głowie - róbcie swoje - powiedział Marek Koterski i dodał, że zawsze chodził do kina dla i na aktorów, nie reżyserów. - Ale kiedy kończę film, to najważniejszy jest widz. Od niego się dowiaduję, o czym film zrobiłem.
PASZPORT CZYTELNIKÓW
Sandra Drzymalska, która „wydaje się zjawiskiem, a nie zwykłą aktorką. Emanuje z niej szczerość, wrażliwość i wewnętrzne piękno. Ujmuje czymś, co trudno zdefiniować słowami, a co jest niezwykle ważne w świecie sztuki filmowej” (Joanna Wolska z Krakowa, czytelniczka).
Galę poprowadzili Marta Kuligowska i Bartek Chaciński. Wśród gości wieczoru pojawili się m.in. Dorota Kamińska, Katarzyna Warnke, Ralph Kaminski, Krzysztof Szczepaniak, Aleksandra Rutkowska, Justyna Sieńczyłło, Małgorzata Kidawa-Błońska, Gabi Drzewiecka.
Czym są Paszporty Polityki”?
Paszport „Polityki” to nagroda kulturalna przyznawana przez opiniotwórczy tygodnik „Polityka" od ponad 30 lat. Otrzymują je polscy artyści, którzy „przyczyniają się do przekraczania granic w sztuce”. Nagroda została ustanowiona w 1993 roku i jest przyznawana twórcom w kategoriach: książka (do 2023), film, teatr, muzyka poważna, plastyka (sztuki wizualne) i estrada oraz od roku 2016 - kultura cyfrowa. Od 2002 roku wręczana jest także nagroda specjalna „kreator kultury” za osiągnięcia w krzewieniu kultury, a w 2024 przyznano po raz pierwszy „Paszport Czytelników”. Pierwszymi zdobywcami Paszportów „Polityki” byli: Teodor Parnicki, Jacek Bławut, Tadeusz Słobodzianek, Stasys Eidrgevicius, Stanisław Leszczyński, oraz Katarzyna Nosowska. Pomysłodawcą nagrody był wieloletni szef działu „Kultura" tygodnika „Polityka” Zdzisław Pietrasik.
autor: AKPA.
Zobacz, jak goście gali prezentowali się na wydarzeniu!
32. Gala Paszporty „Polityki” 2024. Zobacz zdjęcia! Grażyna ...
Sprawdź program tv na stronie Telemagazyn.pl
Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź TeleMagazyn.pl