"Być królową" premiera już 8 listopada o godz. 21.00 w National Geographic
Od ponad 67 lat każdy jej krok, decyzja, zachowanie a nawet ubiór nieustannie podlegają ocenie publicznej. Jednocześnie to, jak brytyjska monarchini przez wszystkie te lata radziła sobie w roli matki, żony i babci, pozostaje tajemnicą. Czy Elżbiecie II zawsze udawało się godzić relacje rodzinne ze sprawowaniem władzy w kraju? Jak z perspektywy rodziny Windsorów wyglądały kluczowe, historyczne wydarzenia?
National Geographic ma zaszczyt przedstawić premierę filmu dokumentalnego „Być królową”, ukazującego historie z życia Elżbiety II, które pozostawały zamknięte za drzwiami Pałacu Buckingham… aż do teraz. Dzięki nieupowszechnionym wcześniej materiałom możemy przyjrzeć się wydarzeniom, które wstrząsnęły dynastią i na ich kanwie przekonać się, jak różni się prywatne życie królowej od jej oficjalnego wizerunku.
Producentem wykonawczym i reżyserem jest uznany zdobywca nagród Emmy i Peabody, Tom Jennings - twórca głośnych produkcji: „Księżna Diana. Własnymi słowami” oraz „Apollo: droga na księżyc”. Reżyser do stworzenia swojego najnowszego dokumentu skorzystał m.in. ze zdigitalizowanych dopiero niedawno wywiadów z przyjaciółmi królowej i jej prywatnymi sekretarzami. Po materiały – takie jak zdjęcia, nagrania wideo i audio – sięgnął do archiwów British Movietone, Reuters, BBC, ITN, ITV. Produkcje Jenningsa odznacza charakterystyczny styl opowiadania z perspektywy pierwszej osoby, tworzący dzięki temu porywający opis życia osobistego królowej.
Uzyskałem wyłączny dostęp do niewykorzystanych archiwów, łącząc w całość historię królowej Elżbiety II Ten film dokumentalny pokazuje punkt widzenia, którego wcześniej nie przedstawiano. Chciałbym myśleć, że powie: Zrobił to dobrze i czy się ze wszystkim zgadzam, czy nie, to dobrze wykonana praca. - powiedział w rozmowie z Glamour Tom Jennings.
Jennings na potrzeby filmu dotarł do źródeł, z których inspiracje czerpali autorzy książki „The Monarchy: An Oral Biography of Elizabeth II”, opublikowanej w 2002 roku. Znalazł w ten sposób ponad 100 wywiadów z najbliższymi przyjaciółmi i współpracownikami królowej oraz osobami z najbliższego otoczenia księcia Filipa, m.in. jego prywatny sekretarz, kuzynka czy przyjaciel.
„Być królową” pozwala nam cofnąć się aż do momentu, w którym 13-letnia księżniczka Elżbieta poznaje 18-letniego ucznia szkoły wojskowej - Filipa Mountbattena. Ich niezwykła relacja budziła w rodzicach nastoletniej księżniczki pewne zastrzeżenia co do wybranka córki. Sam Filip również czuł obawę przed zamążpójściem wiedząc, że ślub z Elżbietą zmieni jego życie na zawsze. Jak ten moment w życiu królowej wspominają jej najbliżsi? Film rzuca również nowe światło na wydarzenia z roku 1953, gdy Elżbieta objęła tron brytyjski po śmierci króla Jerzego VI oraz ukazuje, jak już w roli królowej godziła rolę żony, matki a później i babci z obowiązkami wobec korony. Czy zawsze stawiała monarchię na pierwszym miejscu? Jak radziła sobie w obliczu licznych rodzinnych skandali, takich jak m.in. romans jej siostry, księżniczki Małgorzaty, który w latach 70-tych trafił na pierwsze strony gazet czy ukazanie się kontrowersyjnej książki „Diana: Prawdziwa historia”, opisującej trudne relacje żony księcia Karola z rodziną królewską. Z dokumentu dowiadujemy się, jak Elżbieta II reagowała na te wydarzenia i jakie emocje towarzyszyły jej w tamtym czasie.
Zwieńczeniem tego przejmującego obrazu jest współczesny kontekst, który ukazuje wstrząsy w życiu Elżbiety związane z pandemią koronawirusa. Czy wiele lat niełatwych rządów przygotowało brytyjską królową do stawienia czoła wyzwaniom XIX wieku?
Historia Elżbiety II opowiadana jest przez jej bliskich do muzyki wielokrotnego zdobywcy Oscara - Hansa Zimmera oraz Russela Emanuela. Ścieżka dźwiękowa została nagrana zdalnie przez 44-osobową, funkcjonującą w izolacji, orkiestrę w maju 2020 roku. Każdy muzyk samodzielnie nagrał w domu swoją część, która potem została bezbłędnie i misternie połączona z pozostałymi, tworząc zapierającą dech w piersiach partyturę.
