Cannes 2017. Gdyńska filmówka jedzie do Cannes! [ZDJĘCIA]

Krzysztof Połaski
Krzysztof Połaski
fot. materiały prasowe
fot. materiały prasowe
Absolwent Gdyńskiej Szkoły Filmowej zmierzy się z najlepszymi twórcami z całego świata podczas tegorocznego Festiwalu Filmowego w Cannes. Film Grzegorza Mołdy „Koniec widzenia” został zakwalifikowany do konkursu filmów krótkometrażowych i tym samym znalazł się w prestiżowym gronie dziewięciu najlepszych produkcji z całego świata, wybranych spośród 4843 zgłoszonych filmów. Konkursowa projekcja polskiego filmu – i zarazem światowa premiera - odbędzie się 27 maja.

Bohaterką filmu jest Marta zatrudniona w warsztacie samochodowym swojego ojca. Kiedy jej chłopak zostaje aresztowany, dziewczyna stara się mu pomóc. Staje przed życiowym wyborem, między ojcem, a swoim ukochanym. W filmie wystąpili Zofia Domalik, Juliusz Chrząstowski, Eryk Kulm i Szymon Sendrowski.

To już druga produkcja w historii polskiej kinematografii krótkometrażowej, która będzie się ubiegać o Złotą Palmę w Cannes i druga wyprodukowana przez Gdyńską Szkołę Filmową. W 2013 roku o nagrodę walczyła Elżbieta Benkowska - absolwentka pierwszego rocznika Wydziału Reżyserii GSF z filmem „Olena”.

Gdyńska Szkoła Filmowa powstała sześć lat temu z inicjatywy Wojciecha Szczurka - Prezydenta Miasta Gdyni, Leszka Kopcia - Dyrektora Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, prof. Roberta Glińskiego - reżysera i scenarzysty oraz Jerzego Radosa - pomysłodawcy i realizatora Pomorskich Warsztatów Filmowych. Jako pierwsza szkoła filmowa w Polsce Północnej prowadzi dwuletnią naukę na Wydziale Reżyserskim. Filmy dyplomowe dwóch pierwszych roczników zdobyły łącznie ponad 70 nagród i 200 nominacji na krajowych oraz międzynarodowych festiwalach filmowych.

Marka Gdyńskiej Szkoły Filmowej z każdym rokiem jest coraz silniejsza i dzięki kolejnym nominacjom i nagrodom oraz realizowanym filmom skutecznie promuje Miasto Gdynię jako mecenasa polskiej kultury filmowej.

Gdynia jest nierozerwalnie związana z filmem. Gościmy już trzy duże festiwale filmowe, mamy szkołę filmową oraz fundusz filmowy wspierający wartościowe produkcje. Nasze zaangażowanie to nie tylko pieniądze, ale przede wszystkim głębokie przekonanie, że marka Gdyni wspiera się na kulturze. Z pewnością nie byłoby to możliwe bez Pomorskiej Fundacji Filmowej, współorganizatora największego festiwalu filmowego w Polsce, FPFF, ale i bez działań samego Miasta. Pomagamy Gdyńskiej Szkole Filmowej na różnych płaszczyznach, uczestniczymy w dniach otwartych, uroczystościach rozdania dyplomów, pokazach filmów dyplomowych. Chcemy wspierać młodych twórców i budować potencjał kulturalny naszego miasta i całej Polski – mówi Wojciech Szczurek, prezydent Gdyni.

We wrześniu 2015 dzięki wsparciu Gdyni oddano do użytku Gdyńskie Centrum Filmowe. Oprócz siedziby filmówki znalazły się w nim: 3-salowe kino studyjne, księgarnia oraz kawiarnia. Centrum stało się kipiącym pozytywną energią miejscem towarzyskich spotkań – tłumnie odwiedzanym przez mieszkańców i turystów. Studenci mogą kształcić się w komfortowo wyposażonych salach wykładowych, do ich dyspozycji są montażownie, sala prób, sala projekcyjna, biblioteka. Wszystko na światowym poziomie.

Misją Gdyńskiej Szkoły Filmowej jest profesjonalne wykształcenie przyszłych twórców filmów fabularnych i dokumentalnych. Nauczanie przedmiotów kierunkowych opiera się na zajęciach praktycznych. Niezbędne wykłady teoretyczne stanowią punkt wyjścia do ćwiczeń, prób warsztatowych oraz realizacji scen i etiud filmowych. Zajęcia w niewielkich grupach umożliwiają indywidualną pracę oraz bezpośredni, merytoryczny kontakt z wykładowcą. Nauka na kierunku reżyseria jest bezpłatna.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jerzy Stuhr nie żyje. Aktor zmarł w wieku 77 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na telemagazyn.pl Telemagazyn