Pierwszy odcinek nowej serii "Efektu Domina" zrealizowany został w Bangladeszu. Celem podróży było wsparcie hiszpańskiej organizacji pozarządowej Educo, od lat zajmującej się edukacją dzieci, w tym dzieci pracujących. Dominika Kulczyk wraz z ekipą TVN przedstawi małych bohaterów i realia ich życia, przybliży tematykę łamania praw człowieka, pokaże jak realizowany jest projekt finansowany przez rodzinną Kulczyk Foundation na rzecz małych pracowników fabryk.
Bangladesz jest jednym z krajów o najtańszej sile roboczej na świecie. Choć rząd banglijski, pod wpływem nacisków Unii Europejskiej, po katastrofie w fabryce Rana Plaza, zakazał pracy dzieci poniżej 14. roku życia, nikt tego nie przestrzega. Co więcej, wiele zakładów, szczególnie mniejszych, zatrudnia wyłącznie kilkulatków i nastolatków, także w trybie zmianowym. Należą do nich 11-letni Miraj i Siraj, którzy w szwalni pracują już od 5 lat. Przychodzą tam codziennie, przysługuje im tylko pół dnia wolnego w tygodniu. W innym zakładzie pracuje 8-letnia Shanta. Za swoją pracę otrzymuje ok. 25 złotych miesięcznie. Ich historie z perspektywy Europejczyka mogą być wstrząsające, ale to niezwykły hart ducha i małe marzenia tych dzielnych dzieci poruszają do głębi. Bohaterowie „Efektu Domina”, jak i wiele innych dzieci chodzą do szkoły, która może sprawić że w przyszłości będą miały szansę na lepszą pracę. Jednak tysiące dzieci, szczególnie dziewczynki, nie mają tej możliwości.
Działająca od lat w Bangladeszu hiszpańska organizacja rządowa Educo prowadzi 37 szkół, w tym 5 dla dzieci pracujących. Ma ona aż 9 tysięcy podopiecznych. Dyrektor Educo w Bangladeszu, Nizam Uddin, wyszukuje budynki, które można zamienić na szkoły. Często są to prawdziwe ruiny – zdewastowane, bez prądu, wentylacji, ale tanie w utrzymaniu i co najważniejsze w dobrej lokalizacji, bo istotnym jest to, żeby dzieci miały blisko z pracy. Dominika Kulczyk, działając z ramienia rodzinnej Kulczyk Foundation, wesprze finansowo remont i doposaży placówki Educo dla dzieci pracujących. Realizowane przez Fundację projekty opierają się o infrastrukturę, bo ona przez kolejne lata będzie służyć potrzebującym. Szczególnie tym, których prawa są łamane.
Pierwszy odcinek "Bangladesz – dzieciństwo na dwie zmiany" będzie można obejrzeć w niedzielę, 12.04.2015 o godz. 11:00 w TVN!
