Wydarzenia, do których doszło w irackiej Karbali 3 kwietnia 2004 roku, to jedna z najświetniejszych kart w powojennej historii polskiego wojska. Przez cztery piekielne dni połączone siły polsko-bułgarskie zdołały utrzymać budynek oblężonego ratusza. Kurczące się zapasy amunicji i brak perspektyw na nadejście posiłków, nie dawały im nadziei na przetrwanie. Żołnierze się nie poddali, wyszli z potyczki bez strat, choć ich oddział liczył zaledwie czterdzieści osób. To właśnie ich historię opowiada film „Karbala”. Film po drugim weekendzie wyświetlania zgromadził w kinach już ponad 220 tys. widzów.
Nad efektami specjalnymi w „Karbali“ czuwało studio produkcyjne ORKA. W filmie wykorzystano około 260 ujęć efektowych. Praktycznie w każdej scenie zastosowana została ingerencja postprodukcyjna. Tak o pracach opowiada szef studia ORKA, Magda Zimecka:
Efekty zostały tak pomyślane, aby łączenie działań FX z materiałem z planu było niewidoczne. Dodatkową trudnością był czas – praca trwała zaledwie 3 miesiące, w ostatnim okresie nad samymi efektami pracował 20-osobowy zespół. Za pomocą obróbki cyfrowej budowano obiekty 3D takie jak meczety, budynki, elementy ulicy, ale też domalowywano fragmenty dekoracji. Osobna grupą efektów są wystrzały, wybuchy i dymy, czyli kosmetyka batalistyczna. Dzięki profesjonalnemu współdziałaniu ekipy na planie i w postprodukcji udało się stworzyć prawdziwy upalny, ciężki klimat dla świetnie poprowadzonej fabuły.
ORKA to jedno z największych studiów postprodukcyjnych w Polsce, zajmujące się pełnym procesem technologicznym obrazu zarówno na rynku reklamowym jak i fabularnym.
CZYTAJ TAKŻE:
"Karbala". Sprawozdanie z pola walki [RECENZJA]
Film wyreżyserował Krzysztof Łukaszewicz. W roli głównej - jako dowódca polskich żołnierzy - wystąpił Bartłomiej Topa. Na ekranie zobaczymy również, między innymi, Antoniego Królikowskiego, Tomasza Schuchardta, Leszka Lichotę, Michała Żurawskiego, Piotra Żurawskiego, Łukasza Simlata, Mikołaja Roznerskiego, Piotra Głowackiego, Zbigniewa Stryja.
Producentem filmu jest Wytwórnia Filmów Dokumentalnych i Fabularnych, koproducentami są Agora S.A., Telewizja Polska S.A., CANAL+, Studio Produkcyjne ORKA Sp. z o.o. oraz bułgarski koproducent Miramar Film.
