Karolina Lewicka wraca do prowadzenia "Minęła 20"

Redakcja Telemagazyn
Redakcja Telemagazyn
YouTube.com
YouTube.com
Nie było naruszenia zasad etycznych, ale ferwor rozmowy mógł utrudnić widzom zrozumienie istoty sporu – uznała Komisja Etyki. Prezes TVP Janusz Daszczyński podtrzymuje zastrzeżenia, które przedstawił red. Karolinie Lewickiej podczas spotkania, mimo to Karolina Lewicka wraca do prowadzenia programu „Minęła 20”.

Komisja Etyki TVP S.A. nie dopatrzyła się naruszenia zasad etycznych przez red. Karolinę Lewicką w rozmowie z wicepremierem, Ministrem Kultury i Dziedzictwa Narodowego Piotrem Glińskim, przeprowadzonej w niedzielę, 22 listopada w programie „Minęła 20”, emitowanym na antenie TVP Info. Przyznała jednak, że: „jej ferwor zakłócił przekaz i mógł utrudnić widzom zrozumienie istoty sporu”. Równocześnie Komisja Etyki wyraziła ubolewanie, że: „szum wokół sprawy rozgorzał w momencie, kiedy potrzebna jest spokojna i rzeczowa dyskusja o przyszłości mediów publicznych.”

CZYTAJ TAKŻE: KAROLINA LEWICKA ZAWIESZONA PO WYMIANIE ZDAŃ Z MINISTREM KULTURY [WIDEO]

Janusz Daszczyński, prezes TVP poprosił Komisję Etyki o opinię po zawieszeniu prowadzącej program „Minęła 20”. Po zapoznaniu się z otrzymanym orzeczeniem spotkał się z red. Karoliną Lewicką.

Poniżej oświadczenie Janusza Daszczyńskiego, prezesa TVP, po spotkaniu:

„Komisja Etyki niezwłocznie wydała orzeczenie, o którego sporządzenie poprosiłem. Dziękuję za tak sprawne działanie. Niezmiennie jednak uważam, że sposób prowadzenia programu odbiegał od standardów prowadzenia rozmowy, jakie obowiązują w TVP i to był powód zawieszenia przeze mnie red. Karoliny Lewickiej. Jak wielokrotnie podkreślałem, do moich głównych celów zalicza się odtabloidyzowanie informacji, a przede wszystkim przywrócenie „narracji publicznej w telewizji publicznej”. Zależy mi na tym, by publicystyka nie sprowadzała się jedynie do „wymiany ciosów” na antenie, ale by stanowiła wartość dodaną dla widzów, pozwalała im poznać przesłanki, jakimi kierują się goście programów, ich poglądy, tak by sami mogli ocenić i zrecenzować ich opinie i działanie. Tej wartości dodanej w mojej ocenie w tym programie zabrakło. Widz nie dowiedział się praktycznie niczego.

Redaktor Karolina Lewicka jest doświadczoną, bezkompromisową dziennikarką, co doceniam.

Chcę przy tym podkreślić, że red. Karolina Lewicka słusznie zaprotestowała przeciw słowom wicepremiera, które padły na antenie: „to jest program propagandowy, tak jak wasza stacja uprawia propagandę i manipulację od kilku lat. I to się zmieni. Ponieważ tak telewizja publiczna funkcjonować nie powinna”. Ja również nie godzę się na tego typu oceny, czemu dałem wyraz podpisując list otwarty do wicepremiera Piotra Glińskiego. Poprosiłem Panią redaktor, by w kolejnych rozmowach z gośćmi wzięła pod uwagę moje sugestie dotyczące narracji publicznej, wartości dodanej dla widza oraz standardów, według których, moim zdaniem, publicystyka w TVP powinna funkcjonować. „Robimy telewizję” nie dla polityków, nie dla dziennikarzy, ale dla widzów.

Pani red. Karolina Lewicka wróci do prowadzenia programu „Minęła 20”od 1 grudnia br.”

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Chcesz sprzedać mieszkanie ? To musisz wiedzieć!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na telemagazyn.pl Telemagazyn