„Korona Królów. Jagiellonowie” od stycznia w TVP1. Na planie pojawiło się ponad 4500 aktorów, statystów i rekonstruktorów. Poznaj więcej ciekawostek

Adriana Słowik
Adriana Słowik
„Korona Królów. Jagiellonowie” - wielkimi krokami zbliża się premiera nowego sezonu kostiumowej produkcji TVP. Fani serialu „Korona Królów” już zacierają ręce! Co wiadomo o serialu, który pokaże czasy dynastii Jagiellonów? Poznajcie szczegóły!

„Korona Królów. Jagiellonowie” - o czym jest serial?

Miłość, wojna, zdrada, opowieść o ludzkich namiętnościach i wielkiej dynastii – tego mogą oczekiwać widzowie serialu „Korona Królów. Jagiellonowie”. Jest rok 1399. Niedawno owdowiały król Władysław (Sebastian Skoczeń) rozważa powrót na Litwę. Możni krakowscy, by zatrzymać władcę na tronie aranżują jego małżeństwo z wnuczką Kazimierza Wielkiego Anną Cylejską (Milena Staszuk). Narzeczona nie przypada królowi do gustu, Jagiełło wysyła ją na kilka miesięcy do klasztoru, by tam uczyła się polskiego. Pół roku później Anna zostaje żoną Jagiełły, a potem królową Polski i choć małżeństwo nie należy do łatwych, temperamentna Cylejka powoli zdobywa serce męża.

Tymczasem wokół rozgrywa się wielka polityka. Zakon anektuje Żmudź i wciąż zagraża Litwie, wielki książę Witold (Michał Chorosiński) wdaje się w awanturę z Moskwą, a jedyny pozostały przy życiu brat Jagiełły Świdrygiełło (Michał Chruściel) dopuszcza się haniebnej zdrady. Po śmierci Konrada von Jungingena wielkim mistrzem zostaje jego żądny krwi brat Ulryk (Szymon Nygard). Jagiełło zdaje sobie sprawę, że pokój z krzyżakami jest kruchy, jednak nie jest jeszcze gotowy do ostatecznej rozprawy. Musi przekonać do swoich racji nie tylko papieża, ale i możnych w kraju. Potrzebny mu dziedzic, który umocni jego pozycję na polskim tronie, tymczasem Anna rodzi córkę. Jagiełło wie, że wojna jest nieunikniona i że tylko ona oddali raz na zawsze krzyżackie zagrożenie.

15 lipca 1410 r. dwie wielkie armie stają na wzgórzach Grunwaldu. Zwycięstwo nad krzyżakami wzmacnia pozycję Jagiełły w Europie. Papież z życzliwością słucha w Konstancji polskich argumentów w sporze z Zakonem. Ale życie osobiste polskiego króla wkrótce ulega poważnym komplikacjom. W 1416 r. umiera nagle Anna Cylejska. Szlachta polska chce jak najszybciej ożenić ponownie króla, podsuwając mu kolejną księżniczkę. Jagiełło jednak zaskakuje wszystkich – ulega wielkiej namiętności do pięknej wdowy, Elżbiety Granowskiej (Karolina Porcari). W strategicznych decyzjach Władysława wspiera jego doradca biskup Mikołaj Trąba (Radosław Pazura) i bliska mu siostra Aleksandra (Agnieszka Wagner).

W tle wielkich wydarzeń i małżeńskich perypetii władcy, toczyć się będą czasami zabawne a czasami dramatyczne historie mieszkańców dworu królewskiego oraz Krakowa.

Aktorzy o swoich rolach

Jagiełło jest bardzo silnym człowiekiem. Myślę, że jest to rola, o której marzy każdy aktor. To bardzo ciekawy człowiek, silny a z drugiej strony bardzo ludzki ze swoimi słabościami, zazdrościami, natręctwami. Jest to rola dla mnie – mówi Sebastian Skoczeń.

Z kolei Milena Staszuk twierdzi, że Anna Cylejska jest harda, zerojedynkowa i kategoryczna. -Anna wszystko przeżywa bardzo intensywnie, bardzo mocno: zakochanie, małżeństwo, macierzyństwo, dojście do władzy. Staram się ją pokazać w ten sposób, żeby widz czuł, że ona to przeżywa pierwszy raz w swoim życiu - mówi aktorka.

„Korona Królów. Jagiellonowie” obsada

W głównych rolach wystąpią:

 • Sebastian Skoczeń jako król Władysław II Jagiełło,
 • Milena Staszuk jako królowa Anna Cylejska,
 • Dagmara Bryzek jako królowa Jadwiga Andegaweńska,
 • Karolina Porcari jako królowa Elżbieta Granowska,
 • Filip Gurłacz jako Arunas,
 • Bogdan Kalus jako Hińczka z Rogowa,
 • Jacek Kopczyński jako Piotr Szafraniec Senior,
 • Agnieszka Wagner jako Aleksandra Olgierdówna,
 • Radosław Pazura jako biskup Mikołaj Trąba,
 • Szymon Nygard jako Ulryk von Jungingen,
 • Krzysztof Olchawa jako Konrad von Jungingen.

Na planie serialu „Korona Królów. Jagiellonowie”

Zdjęcia powstawały nie tylko w telewizyjnych studiach, ale również w oryginalnych, historycznych wnętrzach największych polskich zamków, m.in. w Muzeum Zamkowym w Malborku, na Zamku w Kwidzynie, w Opactwie Cystersów w Wąchocku, w Muzeum Wsi Lubelskiej. Sceny plenerowe były realizowane między innymi na terenie parków narodowych i puszcz. Na planie serialu pojawiło się ponad 4500 aktorów, statystów, rekonstruktorów. Uszyto ponad 5500 strojów, na które zużyto 2,5 km tkanin. Wykonano także imponującą liczbę rekwizytów militarnych – ponad 735 sztuk.

„Korona Królów. Jagiellonowie” - kiedy premiera w tv?

Premierowy odcinek nowego sezonu „Korony królów” będzie można obejrzeć już w poniedziałek, 26 grudnia 2022 roku. Regularna emisja wystartuje 2 stycznia 2023 r.. Serial „Korona Królów. Jagiellonowie” będzie emitowany od poniedziałku do środy, o godz. 20:30 w TVP1.

Sprawdź program tv na stronie Telemagazyn.pl

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jerzy Stuhr nie żyje. Aktor zmarł w wieku 77 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na telemagazyn.pl Telemagazyn