"Pasja" w TV. Kiedy wstrząsająca wizja męki i śmierci Jezusa wg Mela Gibsona w telewizji? [ZDJĘCIA]

Kamila Glińska
Kamila Glińska
"Pasja" w TV już w Wielki Piątek! Kiedy można obejrzeć dzieło Mela Gibsona, które wywołuje wiele emocji i kontrowersji? Sprawdź, kiedy "Pasja" w TV w święta wielkanocne 2018!

"Pasja" w Wielki Piątek, 30.03.2018 o godz. 21:00 w Polsat Film! - sprawdź program tv

program tv

Oparty na czterech Ewangeliach (Mateusza, Marka, Łukasza i Jana) film "Pasja" to niemal dokumentalna rejestracja 12 ostatnich godzin z życia Jezusa z Nazaretu. Chronologicznie prowadzoną narrację przeplatają sceny retrospektywne z dzieciństwa i młodości Chrystusa. Film jest wierny przekazom historycznym, biblijnym oraz teologicznym. Aby podkreślić autentyczność historii, aktorzy posługują się dwoma wymarłymi językami: aramejskim i łaciną.

Początki nowożytnej ery. Nieopodal Jerozolimy, w Ogrodzie Getsemani, Jezus modli się po Ostatniej Wieczerzy. Przeczuwając tragiczne wydarzenia, które mają wkrótce nastąpić, próbuje znaleźć w sobie dość sił, by stawić im czoła. Razem z Jezusem czuwają jego uczniowie. Ale nie wszyscy. Judasz z Kariotu, zwabiony łatwym zyskiem w postaci 30 srebrników, wydaje swojego Nauczyciela Arcykapłanom. Ci ostatni to uprzywilejowana kasta żydowskich duchownych, którym nie na rękę są nauki Jezusa o mającym wkrótce nadejść Królestwie Bożym na Ziemi. Boją się, że utracą wpływy i władzę - nie tylko duchową - nad Izraelitami. Arcykapłani oskarżają go o bluźnierstwo i podburzanie do buntu przeciwko rzymskiemu cesarzowi. Chcą, by jego namiestnik Poncjusz Piłat wymierzył Jezusowi najwyższy wymiar kary: śmierć przez ukrzyżowanie. Oskarżenia Wysokiej Rady nie przekonują jednak Piłata, który dyplomatycznie przekazuje więźnia w ręce króla Judei Heroda. Ale nawet trawiący czas na rozpuście władca nie widzi w nim zbrodniarza i uchyla się od wydania wyroku. Jezus ponownie trafia więc przed oblicze Piłata. Piłat każe więc zdecydować tłumowi Hebrajczyków: ma wypuścić Jezusa czy wielokrotnego mordercę Barabasza? Ku swojemu zdziwieniu słyszy: "Barabasza". Skazuje Jezusa tylko na karę chłosty, a gdy zakrwawiony Jezus znów staje przed rozjuszonym tłumem, Piłat pyta ponownie. Wyrok zebranych jest jednoznaczny: Jezus ma zostać ukrzyżowany.

Na barkach zmaltretowanego więźnia zostaje umieszczony ciężki drewniany krzyż. Droga uliczkami Jerozolimy okazuje się ponad jego siły. W końcu żołnierze karzą jednemu z gapiów, by mu pomógł. Szymon z Cyreny, niesie aż na Golgotę i krzyż, i Jezusa, który traci przytomność. Przez cały czas towarzyszą mu jego matka Maria i nawrócona przez niego grzesznica Maria Magdalena. Konający Jezus walczy ze strachem i zwątpieniem. Przełamuje jednak swoją słabość i ze słowami "Ojcze, w twoje ręce powierzam ducha mojego" umiera. Jego ciało zostaje zawinięte w całun i złożone w zapieczętowanej grocie. Ale nazajutrz rano pieczara jest pusta.

"Pasja" to obrazowe dzieło sztuki prowokujące do poważnego myślenia i refleksji nad śmiercią Chrystusa osoby o różnych przekonaniach religijnych. Film twórcy "Braveheart - Waleczne Serce", wywołuje wiele emocji i kontrowersji. Jest to film o wierze, nadziei, miłości i przebaczeniu - a więc o tym, czego bardzo potrzeba w dzisiejszych burzliwych czasach...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Ceny egzotycznych wycieczek mocno w dół?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na telemagazyn.pl Telemagazyn