Eurowizja 2021 jest dla Polski 23. konkursem, w którym bierzemy dział. To niewiele, biorąc pod uwagę, że konkurs organizowany jest już po raz 65. Niektóre źródła podają, że Telewizja Polska chciała zgłosić kandydata na Eurowizję już w 1975 roku. Reprezentantką Polski miała być Anna Jantar z utworem "Mój, tylko mój". Jedynym państwem z bloku wschodniego, które wzięło wtedy udział w konkursie była Jugosławia. W ostateczności, po raz pierwszy TVP transmitowała Eurowizję w 1985 roku, a jako uczestnik wystąpiliśmy dopiero 9 lat później.
Polacy na Eurowizji - kto reprezentował Polskę?
- Edyta Górniak,
- Ich Troje,
- Michał Szpak,
- Rafał Brzozowski,
- i inni.
Edyta Górniak i sukces w cieniu kontrowersji
Pierwszy polski występ na Eurowizji był bardzo emocjonujący. Na 39. Konkurs Piosenki Eurowizji organizowanym w Dublinie pojawiła się Edyta Górniak, która zaśpiewała piosenkę "To nie ja!" napisaną przez Stanisława Syrewicza i Jacka Cygana. W Irlandii artystka przeziębiła się i postanowiła zaśpiewać podczas próby fragment utworu w języku angielskim. To było niezgodne z regulaminem widowiska - każdy uczestnik miał bowiem śpiewać w języku ojczystym. Kilka państw wyraziło sprzeciw wobec uczestnictwa Górniak w konkursie. Ostatecznie wokalistka wystąpiła podczas finału i zachwyciła wszystkich. Z entuzjazmem przyjęto zarówno piosenkę, głos Edyty, jak i jej wygląd. Artystka była ubrana w skromną białą sukienkę z Hongkongu wartą ok. 30 mln starych złotych. Wokalistka zdobyła łącznie 166 punktów i zajęła 2. miejsce. Maksymalne noty 12 punktów przyznało jej jury z Wielkiej Brytanii, Austrii, Estonii, Litwy i Francji.
Po zakończeniu konkursu emocje nie opadały. Kiedy polska delegacja była już w Polsce, kompozytor "To nie ja!" został oskarżony przez izraelskiego piosenkarza Joniego Nameriego o plagiat jego piosenki "Zakochany mężczyzna" z 1987 roku. Zarzuty zostały jednak oddalone.
Kto następny?
Występ Edyty Górniak na Eurowizji wciąż jest największym polskim sukcesem w historii konkursu. Kolejne występy polskich reprezentantów nie spotykały się z przychylnym przyjęciem Europy. Polacy zajmowali miejsca w drugiej dziesiątce aż do roku 2003, gdy do Rygi pojechał zespół Ich Troje z piosenką "Keine Grenzen – Żadnych granic". W tym też roku TVP po raz pierwszy zorganizowała krajowe eliminacje do konkursu, a podczas finału na Łotwie, Ich Troje zajęli 7. miejsce. Kolejne lata znowu były pechowe dla Polski. Dopiero Michał Szpak w 2016 r. przywrócił nadzieje na polski sukces w Europie. Zdobył 229 punktów i zajął 8. miejsce, przy czym uplanował się także na 3. miejscu ulubionych piosenek europejskich telewidzów.
Zobacz wszystkich polskich reprezentantów na Eurowizji w naszej galerii! Kto oprócz Rafała Brzozowskiego reprezentował Polskę w Konkursie Piosenki Eurowizji?
Michał Szpak: Gdyby wszystko odbywało się fair play, moglibyśmy stanąć na podium
Źródło: TVN24/x-news
