Polskie seriale jesień 2018. Co oglądać jesienią w telewizji? [GALERIA+LISTA PREMIER]

Krzysztof Połaski
Krzysztof Połaski
"Rojst"Premiera: 19 sierpnia 20185 odcinkówEmisja: co piątek na ShowmaxLata 80. w Polsce – sam środek ponurego krajobrazu pomiędzy stanem wojennym a Okrągłym Stołem. W niedużym, zapomnianym mieście, gdzieś na południowym zachodzie Polski, dochodzi do brutalnego podwójnego morderstwa: młodej prostytutki i miejscowego komunistycznego działacza. W tym samym czasie samobójstwo popełnia również para nastolatków. W miejscowej gazecie o morderstwie ma napisać Witold Wanycz, doświadczony, nieco zgorzkniały dziennikarz. Jednocześnie w tej samej redakcji zatrudnia się młody redaktor: Piotr Zarzycki – syn wysoko postawionego działacza partyjnego. Rozpoczyna na własny rachunek dziennikarskie śledztwo. Czym bardziej angażuje się w sprawę, tym głębiej grzęźnie w tytułowy rojst - bagno, z którego trudno się wydostać.fot. materiały prasowe Showmax
"Rojst"Premiera: 19 sierpnia 20185 odcinkówEmisja: co piątek na ShowmaxLata 80. w Polsce – sam środek ponurego krajobrazu pomiędzy stanem wojennym a Okrągłym Stołem. W niedużym, zapomnianym mieście, gdzieś na południowym zachodzie Polski, dochodzi do brutalnego podwójnego morderstwa: młodej prostytutki i miejscowego komunistycznego działacza. W tym samym czasie samobójstwo popełnia również para nastolatków. W miejscowej gazecie o morderstwie ma napisać Witold Wanycz, doświadczony, nieco zgorzkniały dziennikarz. Jednocześnie w tej samej redakcji zatrudnia się młody redaktor: Piotr Zarzycki – syn wysoko postawionego działacza partyjnego. Rozpoczyna na własny rachunek dziennikarskie śledztwo. Czym bardziej angażuje się w sprawę, tym głębiej grzęźnie w tytułowy rojst - bagno, z którego trudno się wydostać.fot. materiały prasowe Showmax
Nastał wrzesień, stacje telewizyjne ruszyły z jesiennymi ramówkami, więc to doskonały moment, aby przyjrzeć się ofercie polskich seriali końcówki 2018 roku. Co warto oglądać? Na co czekaliśmy już od dawna? Co może zaskoczyć? Sprawdźcie zestawienie polskich seriali 2018! Co będziemy oglądać jesienią 2018? W naszym zestawieniu przyglądamy się jedynie nowym produkcjom i nie bierzemy pod uwagę seriali, które są kontynuowane.

POLSKIE SERIALE 2018 TVP

Telewizja Polska jesienią 2018 to przede wszystkim seriale historyczne. Największą nowością, na którą stawia telewizja pod wodzą Jacka Kurskiego jest serial "Drogi wolności". Za reżyserię produkcji odpowiada Maciej Migas, a w rolach głównych pojawiają się młode aktorki - Paulina Gałązka, Katarzyna Zawadzka oraz Julia Rosnowska. Widać, że TVP chce powtórzyć sukces "Dziewczyn ze Lwowa" lub "Wojennych dziewczyn" i tutaj również cała uwaga skierowana jest na młode, perspektywiczne aktorki, których twarze jeszcze nie zdążyły się opatrzeć w innych produkcjach. Dobry ruch. "Drogi wolności" zapowiadają się jako opowieść o Polsce z historią w tle i wydaje nam się, że to jest właśnie ruch, w jakim idą nowe produkcje Telewizji Polskiej. Bardzo podobnie zapowiada się inny serial - "Stulecie winnych", który na antenę trafi wiosną 2019 roku.

Inną produkcją, której prapremiera nastąpi jeszcze w 2018 roku, będzie pilotażowy odcinek "Młodego Piłsudskiego". Będzie to serial sensacyjno-przygodowy o wczesnych latach Józefa Piłsudskiego. Akcja dzieje się na przełomie XIX i XX wieku w środowisku polskich i rosyjskich konspiratorów. Wydarzenia inspirowane prawdziwymi faktami z młodości przyszłego Marszałka Polski oraz premierów i ministrów, opowiadają sensacyjną walkę o polską niepodległość. W roli głównej debiutant - Grzegorz Otrębski. Na drugim planie plejada gwiazd: Marek Kalita (ojciec), Urszula Grabowska (matka), Ewa Ziętek (ciotka Stefa), Bronisław Sebastian Cybulski (brat), Jan Englert (Car Aleksander II).

Niewykluczone, że Telewizja Polska trzyma jeszcze jakiegoś asa w rękawie, o którym jeszcze nie wspomina. Wszak wcześniej zapowiadano m.in. serial Waldemara Krzystka oraz projekt o żołnierzach wyklętych pt. "Wyklęci". Co dalej z tymi tytułami? Tego niestety nie wiemy.

POLSKIE SERIALE 2018 TVN

TVN wręcz stawia na seriale w jesiennej ramówce i chociaż zaprezentuje tylko dwa premierowe tytuły, to już same nazwiska twórców robią ogromne wrażenie. Jeszcze we wrześniu zadebiutuje serial kryminalny "Pułapka", za realizację którego odpowiada sam twórca głośnego "Belfra", Łukasz Palkowski. Produkcja zapowiada się jeszcze smakowiciej, ponieważ w roli głównej będziemy podziwiać Agatę Kuleszę, jako poczytną pisarkę, która będzie musiała zmierzyć się z przeszłością oraz kryminalną historią.

Intrygująco zapowiada się też "Pod powierzchnią", które w październiku zastąpi "Pułapkę". Tutaj z kolei na stołku reżyserskim zasiadł Borys Lankosz. W rolach głównych Bartłomiej Topa, Łukasz Simlat, Maria Kowalska oraz Magdalena Boczarska, która w ostatniej chwili zastąpiła Alicję Bachledę-Curuś. Tutaj włodarze stacji podkreślają, że będziemy mieć do czynienia bardziej z obyczajową produkcją, ale aktorzy już teraz zdradzają, że mają nadzieję nawet na kilka sezonów serialu!

POLSKIE SERIALE 2018 POLSAT

Rękawicę w walce o widza jesienią 2018 podejmuje również telewizja Polsat. Stacja pod wodzą Niny Terentiew stawia na sprawdzoną formułę w nowym opakowaniu, ponieważ serial "Ślad" jawi się - przynajmniej w zapowiedziach - jak nowa "Fala zbrodni". To może spodobać się widzom, szczególnie, że w obsadzie znajduje się Mariusz Jakus, czyli pamiętny Rafalski z "Fali zbrodni". Ponadto na ekranie pojawią się także Anita Jancia-Prokopowicz, Aleksandra Hamkało, Kamil Szeptycki oraz Cezary Łukaszewicz. Będzie hit?

"Ślad" to jedyna serialowa nowość Polsatu, ale warto swój wzrok skierować ku siostrzanej TV4, gdzie zadebiutuje "Oko za oko". Wyprodukowany przez Tadeusza Lampkę serial będzie rozgrywał się w świecie warszawskich prawników. Nowe "Prawo Agaty"? Już wyczekujemy październikowej premiery i doceniamy niestandardową obsadę, gdyż w rolach głównych znowu nieograne buzie: Dominika Łakomska, Łukasz Konopka, Kaja Walden oraz Maciej Kosmala.

POLSKIE SERIALE 2018 HBO

HBO bardzo długo kazało nam czekać na choćby wzmiankę o ich sztandarowej produkcji tego sezonu, czyli "Ślepnąc od świateł". Nie ukrywajmy - oczekiwania od tej produkcji są ogromne. Ponad dwa lata realizacji, doskonała podstawa literacka autorstwa Jakuba Żulczyka i Krzysztof Skonieczny za kamerą. To jest gotowy materiał na hit, ale taką produkcję też łatwo popsuć... Na razie jednak pozostajemy spokojni, bo opowieść o tygodniu z życia dilera celebrytów ma naprawdę fantastyczny zwiastun. Oby tak dalej.

POLSKIE SERIALE 2018 CANAL+

Równie ciekawie będzie w CANAL+. Telewizja już od dawna zapowiada serial "Nielegalni", czyli szpiegowską opowieść opartą na książce Vincenta V. Severskiego. Całość wyreżyserowali Leszek Dawid oraz Jan P. Matuszyński, a przed kamerą pojawili się Grzegorz Damięcki, Andrzej Seweryn, Sylwia Juszczak, Filip Pławiak, Agnieszka Grochowska, Adam Woronowicz, Tomasz Schuchardt, Andrzej Konopka oraz Wojciech Żołądkowicz. Pierwsze zwiastuny pokazują rozmach, z jakim został nakręcony serial, a to sprawia, że jeszcze bardziej czekamy na serial!

CANAL+ pracuje także nad innym serialem, produkcją Dariusza Jabłońskiego pt. "Zasada przyjemności". Będzie to mocna kryminalna opowieść według scenariusza autora kultowego "Gliny", Macieja Maciejewskiego. W obsadzie m.in. Małgorzata Buczkowska oraz Robert Gonera. Plaża w Odessie, ciepłe letnie popołudnie. Uwagę plażowiczów zwraca dryfująca samotnie łódka, wewnątrz której dwóch przerażonych pływaków odkrywa nagie, okaleczone ciało młodej kobiety. Tego samego dnia na Bulwarze Wiślanym w Warszawie wezwana do tajemniczej napaści policja dokonuje makabrycznego odkrycia w bagażniku opuszczonego samochodu. Brzmi dobrze? I to bardzo!

POLSKIE SERIALE 2018 AXN

Telewizja AXN już dobrze zadomowiła się na polskim serialowym podwórku. Po udanym "Ultraviolecie" przyszedł czas na tajemnicze "Znaki" i może być dobrze. Produkcja już na zdjęciach i w zwiastunie pokazuje, że będzie klimat, a do tego Andrzej Konopka w roli głównej! No i oczywiście Góry Sowie, podejrzewamy, że sceneria będzie tutaj naprawdę jedną z ogromnych zalet. Czekamy i mamy nadzieję, że tym razem AXN nie będzie tak bezpośrednio lokować produktów...

POLSKIE SERIALE 2018 SHOWMAX

Showmax dołączył się do serialowej ofensywy i jeszcze w sierpniu zaprezentował świetny serial "Rojst". Jak to wygląda! Dzięki produkcji Jana Holoubka po prostu przenieśliśmy się do lat 80. XX wieku! Wszystko się tutaj zgadza, począwszy od scenariusza, po scenografię, zdjęcia oraz aktorstwo. Istna perełka. "Rojst" sprawia, że ten sezon jeszcze mocniej będzie należeć do Andrzeja Seweryna!

Mówi się, że Showmax już rozpoczął prace nad kolejnym serialem, angażując jednego z ciekawszych młodych polskich reżyserów. Co jeszcze bardziej interesujące - będzie to produkcja utrzymana w klimacie horroru. Brzmi doskonale! Na pewno jesienią tego nie dostaniemy, ale apetyt po "Rojście" jest ogromny, bo Showmax już gra w pierwszej lidze.

POLSKIE SERIALE 2018 NETFLIX

Światowy gigant w końcu postanowił zainwestować w polskie podwórko. Efektem będzie serial "1983", który dostaniemy pod koniec roku. Serial będzie miał 8 odcinków, które wyreżyserowały Agnieszka Holland, Kasia Adamik, Agnieszka Smoczyńska oraz Olga Chajdas. Szczegóły produkcji wciąż są trzymane w tajemnicy, wiadomo jedynie, że "1983" opowie alternatywną historię Polski. W obsadzie m.in. Robert Więckiewicz, Maciej Musiał, Michalina Olszańska, Andrzej Chyra, Zofia Wichłacz, Mirosław Zbrojewicz, Ewa Błaszczyk, Wojciech Kalarus, Edyta Olszówka, Agnieszka Żulewska i Filip Gurłacz.

POLSKIE SERIALE 208 - PRODUKCJE NIEZALEŻNE

Na horyzoncie czai się jeszcze jedna produkcja, która zdecydowanie może namieszać. "Czarne Pola" nie powstają dla żadnej telewizji ani platformy, lecz jest to niezależny projekt reżysera Przemysława Wojcieszka, który powstaje dzięki wsparciu fundatorów. Obecnie w przygotowaniu jest pilot serialu, który ma ujrzeć światło dzienne lada chwila, a sam reżyser tak mówi o swoim dziele:

Prowincjonalne miasteczko. Okaleczone ciało znalezione w lesie. Dwóch gliniarzy przeciwko całemu światu. Intensywność na poziomie szaleństwa. Żadnej ściemy, żadnych kompromisów. Robimy jedyny serial kryminalny o dzisiejszej Polsce i to na światowym poziomie. Robimy coś, o czym inni boją się nawet pomyśleć. Mrok, wściekłość, ekstremalna pasja. To nie jest śmietnik dla zużytych celebrytów, to format telewizyjny, który podbije świat! Co Ty na to? Zabierasz się z nami? Masz dosyć telenowel. Zastanawiasz się jak to możliwe, że w czterdziestomilionowym kraju nie powstają takie seriale jak "Detektyw" czy "Most nad Sundem". Masz dosyć produkcji, które unikają nieupiększonej polskiej rzeczywistości. Wkurzają Cię żenujące, źle napisane scenariusze polskich seriali. To świetnie, bo nas też! Wkurzają nas stare dziady kierujące do produkcji scenariusze z księżyca. Tymczasem zmienia się rynek, na który powoli wchodzi streaming. Należy przyspieszyć zmianę jakościową. Jedynym sposobem na gruntowną zmianę jest terapia szokowa - serial, który zmieni status quo.

W naszej galerii znajdziecie daty jesiennych premier polskich seriali. Na które produkcje czekacie najbardziej? Co chcecie obejrzeć?

"ZNAKI" - RELACJA Z PLANU SERIALU AXN

[facebook]https://facebook.com/nie.spie.bo.seriale?tabs=;strona[/facebook]

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Ceny egzotycznych wycieczek mocno w dół?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na telemagazyn.pl Telemagazyn