"Przystanek Bieszczady" sezon 3. Człowiek kontra natura w nowym sezonie na Discovery Channel! [WIDEO+ZDJĘCIA]

Kamila Glińska
Kamila Glińska
fot. Discovery Channel
fot. Discovery Channel
Uwielbiani przez widzów drwale z Bukowca, duet Rutkowskich i wypalacze węgla drzewnego powracają w nowej, trzeciej serii programu "Przystanek Bieszczady". Do znanych bohaterów dołączają także nowe twarze. W tym sezonie zobaczymy jak mieszkańcy Bieszczad radzą sobie z kaprysami jesiennej pogody. Bohaterowie zmagają się z przenikliwym wiatrem, deszczem i błotem.

"Przystanek Bieszczady" - premiera: czwartek, 8 marca, godz. 22:00 na Discovery Channel - sprawdź

"Przystanek Bieszczady"

W nowej serii "Przystanku Bieszczady" zobaczymy znanych już doskonale widzom bohaterów programu. Ekipę drwali z Bukowca, Zygmunta Furdygela i jego kompana Zbyszka - przedstawicieli wymierającego zawodu wypalaczy węgla drzewnego oraz Rutkowskich, którzy budują domy z bali. Pojawią się też nowe twarze, a wśród nich: drwale - Krzysztof i Krystian Strzempkowie, wypalacz Józef Zieliński oraz osadzeni w Zakładzie Karnym w Łupkowie: Piotr Maścidło i Łukasz Piętoń, którzy w codziennej pracy odnajdują nadzieję na powrót do rodziny i społeczeństwa. Dla bohaterów programu, żyjących i pracujących w Bieszczadach, jesień oznacza początek prawdziwych wyzwań. Ciężkie maszyny grzęzną we wszechobecnym błocie, zacinający deszcz szybko zamienia się w śnieżycę, a ludzie są zmęczeni i wściekli. Gdy dochodzą do tego jeszcze goniące terminy, konflikty stają się nieuniknione. Zwłaszcza, kiedy pracuje się z rodziną...

Drwali z Bukowca nie trzeba nikomu specjalnie przedstawiać. Roman Markuc „Krzysiek” i Przemek Bogacki „Cesiek” to bohaterowie znani z poprzedniej serii programu. Od ponad 20 lat pracują razem jako zrywkarze w lesie. Roman ma przed sobą jeszcze jedno, szczególnie wymagające wyzwanie. Przewodzi kilkuosobowej grupie drwali, w której pracuje również jego syn, Antek Markuc. Przy tak charakternym zespole umiejętności Markuca do zarządzania ludźmi zaimponować mogą niejednemu menedżerowi z korporacji. Nie dość, że terminy są tu naprawdę nieubłagane, to w grę wchodzi jeszcze niewyobrażalne, fizyczne zmęczenie.

Na dodatek „młodych” należy sumiennie przyuczyć do fachu, który nie jest łatwy, a bywa i niebezpieczny. Dlatego Antek i Tomek Barzycki vel. „Lisek” są poddawani ciągłym próbom i egzaminom. Ten drugi w ekipie Markuca pracuje już od kilku lat. Leśniczy mówią o nim – „najzdolniejszy pilarz młodej generacji i aktualnie najwybitniejszy pilarz w Bieszczadach”. „Lisek” Bieszczady kocha ponad wszystko i jak sam zapewnia, nigdy by stąd nie wyjechał. Nie można tego jednak powiedzieć o Antku. Syn Markuca nie przejawia ani talentu do drwalnictwa, ani szczególnego przywiązania do regionu. Być może właśnie dlatego współpraca ojca i syna nie układa się tak, jak obaj by sobie tego życzyli.

JESIEŃ W BIESZCZADACH: ŁYŻKA WODY - WIADRO BŁOTA

O tym, jak ciężko pracuje się z rodziną, przekonuje się też nowy bohater "Przystanku Bieszczady" - Krzysztof Strzempka, Bieszczadnik z krwi i kości. Jako drwal pracuje już od dwóch dekad, a na swoim terenie zna niemal każde drzewo. Mieszka w Górzance z żoną i synem Krystianem, którego szkoli do wykonywania tego samego zawodu. Jak mówi Krzysztof - "praca drwala jest bardziej niebezpieczna niż sapera". Z pewnością jednak doskonale hartuje mężczyznę, a także kształtuje w nim siłę, wytrzymałość i poczucie odpowiedzialności. Współpraca z synem układa się Krzysztofowi różnie, ze względu na różnicę pokoleń. Życie Krystiana, w przeciwieństwie do jego ojca, toczy się głównie online. Młody nie odrywa oczu od swojego smartfona. A przecież w czasie obalania drzewa trzeba być maksymalnie skupionym, bo od tego zależy bezpieczeństwo całego zespołu. W takiej sytuacji nie trudno zatem o kłótnie.

Zrywka na górze Durnej, na której pracuję z synem, jest bardzo trudna. I nie chodzi o wysokość, bo ten szczyt ma niecałe 1000 m n.p.m. Ta góra to same źródła i potoki. Bez liny, wyciągarki nie ma w ogóle możliwości, żeby tam wjechać, zwłaszcza jesienią. Latem jedziemy na tę górę 40 minut, jesienią nawet 1,5 godziny. Dla nas deszcz to katastrofa. Wszystko jest mokre, ślizga się i zapada. To kosztuje nieludzki wysiłek – cały czas walka ze sprzętem. Jak mówi nasze powiedzenie: na wiosnę wiadro wody to łyżka błota, a jesienią łyżka wody to wiadro błota” – zdradza Krzysztof. Na dodatek wokół góry Durnej krążą legendy – miejscowi mówią, że jest przeklęta. W czasie II wojny toczyły się tam walki partyzanckie z bandami Ukraińskiej Powstańczej Armii. Czasem sam się zastanawiam, dlaczego tak często psują się tam maszyny, a praca idzie mozolniej niż na innych górach…

Nieustanne zmagania z nieprzychylną aurą to codzienność również dla wypalaczy. Deszcz czy błoto, praca czeka i musi być wykonana. W trzeciej serii „Przystanku Bieszczady” grono wypalaczy węgla drzewnego powiększa się. Do znanego widzom duetu Zygmunta Furdygela i Zbyszka Bisowskiego dołącza Józek Zieliński - pozytywny „gaduła” z Łopienki. Razem walczą o utrzymanie tradycji wypału w Bieszczadach. W odcinku specjalnym programu widzowie poznają dawną, zapomnianą już metodę wypalania węgla w stosach, tzw. mielerzach. Nasi bohaterowie tak bardzo skupiają się na pracy, że Zygmunt niemal straci z tego powodu żonę... Czy ukochana wybaczy mu to, iż mimo danej jej obietnicy, nie chce jeszcze przechodzić na emeryturę?

O wartości ciężkiej pracy w trudnych warunkach codziennie przekonują się także osadzeni w Zakładzie Karnym w Łupkowie. W trzeciej serii „Przystanku Bieszczady” oprócz Grzegorza Burego, którego widzowie już znają, zobaczymy Piotra Maścidło i Łukasza Piętonia. Bury dalej spędza najwięcej czasu przy wycince drzew w lesie. Z kolei Piotr i Łukasz zajmują się pracami porządkowymi na strzelnicy szkoleniowej, znajdującej się na terenie Zakładu Karnego, ale ciężka robota przy drzewie w lesie czy tartaku również nie jest im straszna. Pieczę nad nimi sprawuje kpt. Piotr Milan, Zastępca Kierownika Działu Ochrony Zakładu Karnego w Łupkowie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na telemagazyn.pl Telemagazyn