Tak wyglądał pogrzeb Andrzeja Mularczyka. Gwiazdy kina żegnały wybitnego pisarza i scenarzystę

Redakcja Telemagazyn
Redakcja Telemagazyn
W piątek 28 czerwca odbyło się ostatnie pożegnanie Andrzeja Mularczyka, zmarłego przed tygodniem uznanego pisarza i scenarzysty, który znany jest m.in. jako twórca trylogii „Sami swoi”. Zobaczcie, jak wyglądało jego ostatnie pożegnanie.

Spis treści

Śmierć Andrzeja Mularczyka wstrząsnęła Polską

W piątek 21 czerwca smutne wieści dotarły do mediów. W wieku 94 lat zmarł Andrzej Mularczyk. O jego śmierci poinformował, za pośrednictwem serwisu X, Mateusz Bożydar Marzoch, który napisał:

W wieku 94 lat zmarł Andrzej Mularczyk - pisarz, scenarzysta, autor reportaży, twórca słuchowisk radiowych. Na podstawie jego scenariuszy powstała chociażby trylogia Sami Swoi, Nie ma mocnych, Kochaj albo rzuć, a także serial telewizyjny Dom. Wspótworzył scenariusz do filmu Katyń. Był autorem Słuchowisk Polskiego Radia. Prywatnie przyjaciel rodziny mojego ś.p. Dziadka, sąsiad „działkowicz” znad Narwi, moich rodziców wiózł do ślubu.

Tak wyglądał pogrzeb Andrzeja Mularczyka

Pogrzeb Andrzeja Mularczyka zaplanowano na 28 czerwca. Początek ceremonii miał miejsce o godz. 14:00 w Domu Pogrzebowym przy Cmentarzu powązkowskim w Warszawie. Następnie kondukt pogrzebowy udał się na Cmentarz Wojskowy na Powązkach, gdzie pochowano Andrzeja Mularczyka. Oprócz rodziny i najbliższych, słynnego scenarzystę pożegnały także gwiazdy polskiego kina. Jak informuje serwis Film.Interia, wśród żałobników byli m.in. Emilia Krakowska i Małgorzata Potocka.

W galerii znajdziecie zdjęcia z pogrzebu Andrzeja Mularczyka.

Tak wyglądał pogrzeb Andrzeja Mularczyka. Gwiazdy kina żegna...

Kim był Andrzej Mularczyk?

Andrzej Mularczyk urodził się 13 czerwca 1930 roku w Warszawie. Jego debiut literacki miał miejsce w konspiracyjnym piśmie „Dźwigary”, które w 1943 roku opublikowało jego tekst anonimowo. Po zakończeniu wojny uczęszczał do Gimnazjum im. Tadeusza Reytana w Warszawie. W 1949 roku rozpoczął pracę jako dziennikarz, jednocześnie studiując na Wydziale Dziennikarstwa Uniwersytetu Warszawskiego. Studia ukończył w 1955 roku i w tym samym roku wstąpił do Związku Literatów Polskich. W latach 1948–1955 był członkiem Związku Młodzieży Polskiej.

W 1953 roku nawiązał współpracę z Polskim Radiem, a w 1955 roku został tam zatrudniony na stałe. Pracował jako reporter i publicysta tygodnika „Świat”. W 1964 roku został członkiem Stowarzyszenia Filmowców Polskich. W latach 1970–1977 pełnił funkcję kierownika literackiego w Zespole Filmowym Iluzjon. Był członkiem Stowarzyszenia Pisarzy Polskich oraz Polskiej Akademii Filmowej.

Spośród około 40 filmów opartych na jego scenariuszach wyróżniają się trylogia o Kargulu i Pawlaku: „Sami swoi”, „Nie ma mocnych” oraz „Kochaj albo rzuć”, a także serial telewizyjny „Dom”. Współtworzył również scenariusz do filmu „Katyń” Andrzeja Wajdy. Jest autorem publikacji „Post mortem: Katyń – opowieść filmowa”, która poświęcona jest zbrodni katyńskiej. Pod pseudonimem Andrzej Jurek, wspólnie z Jerzym Janickim, napisał scenariusz do filmu „Liczę na wasze grzechy”. Jego dorobek zamyka scenariusz do filmu Artura Żmijewskiego pt. „Sami swoi. Początek”.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź TeleMagazyn.pl codziennie. Obserwuj TeleMagazyn.pl

Sprawdź program tv na stronie Telemagazyn.pl

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na telemagazyn.pl Telemagazyn