Spis treści
Od męczeńskiej śmierci Jerzego Popiełuszki minęło już 40 lat
Jerzy Popiełuszko to postać, o której z pewnością słyszał każdy. Urodzony 14 września 1947 roku duchowny w czasach PRL zasłynął jako obrońca praw człowieka i kapelan warszawskiej „Solidarności”. Wspomagał ludzi prześladowanych i skrzywdzonych, a po wprowadzeniu stanu wojennego uczestniczył w procesach tych, którzy byli aresztowani za przeciwstawianie się władzy. W kościele św. Stanisława Kostki od 28 lutego 1982 organizował pamiętne Msze za Ojczyznę, które sprawiły, że zyskał autorytet, szerokie poparcie społeczne i popularność nie tylko w Warszawie, ale i całej Polsce. Z czasem działalność ks. Jerzego Popiełuszki władze PRL uznały za krytykę i sprzeciw wobec systemu komunistycznego.
W czasie stanu wojennego władze PRL wielokrotnie oskarżały go prowadzenie wywrotowej działalności politycznej, przez co stał się celem działań operacyjnych Służby Bezpieczeństwa. Ostatecznie duchowny został porwany 19 października 1984 roku przez agentów SB, którzy niedługo później z zimną krwią go zamordowali.
Według późniejszych zeznań sprawców, ci porwali księdza z jego samochodu i skrępowanego zamknęli w bagażniku ich auta. Ks. Popiełuszko próbował się wydostać, dlatego porywacze co jakiś czas zatrzymywali się i bili go do utraty przytomności. Finalnie związali go w taki sposób, że każda próba wyprostowania nóg powodowała duszenie. Mordercy zeznali później przed sądem, że na zaporze na Wiśle we Włocławku zrzucili duchownego z wysokości kilkunastu metrów do wody. Prawdopodobnie ks. Popiełuszko wciąż jeszcze żył. 30 października 1984 roku z zalewu na Wiśle koło Włocławka wyłowiono jego zwłoki. Ręce skrępowano tak, by próby poruszania nimi zaciskały pętlę na szyi. Ciało obciążone było workiem wypełnionym kamieniami.
Sprawcy morderstwa otrzymali wyroki od 14 do 25 lat pozbawienia wolności: Grzegorz Piotrowski 25 lat, Adam Pietruszka – 25 lat, Leszek Pękala – 15 lat, Waldemar Chmielewski – 14 lat. W 1986 w wyniku interwencji Czesława Kiszczaka sprawcom złagodzono wyroki: Pietruszce karę 25 lat zamieniono na 15 lat, Pękali zmniejszono 15 lat na 10 lat, Chmielewskiemu 14 lat na 8. Rok później doszło do kolejnego złagodzenia kary. Pietruszka dostał 10 lat (wyszedł na wolność w 1995) Pękala dostał 6 lat, Chmielewski 4 lata i 6 miesięcy, a Piotrowski z 25 lat odsiedział 15 lat i wyszedł na wolność 16 sierpnia 2001 roku.
Tak wyglądał pogrzeb Jerzego Popiełuszki
Choć początkowo planowano pochować Jerzego Popiełuszkę na warszawskich Powązkach, na prośbę Proboszcza parafii św. Stanisława Kostki, matki księdza, wiernych i licznych przyjaciół, ceremonia odbyła się w parafii św. Stanisława Kostki w Warszawie, gdzie także spoczęło jego ciało.
Pogrzeb odbył się 3 listopada 1984 roku i przyciągnął w okolice kościoła olbrzymie tłumy. Ceremonia szybko przekształciła się w wielką manifestację. W pogrzebie uczestniczyli m.in. Lech Wałęsa czy Jacek Kuroń.
W galerii znajdziecie więcej zdjęć z pogrzebu Jerzego Popiełuszki.
Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź TeleMagazyn.pl codziennie. Obserwuj TeleMagazyn.pl
Sprawdź program tv na stronie Telemagazyn.pl
