Szósty dzień Festiwalu Kultury Narodowej „Pamięć i Tożsamość”
Każdy naród żyje dziełami swojej kultury – to słowa Jana Pawła II, który w książce „Pamięć i tożsamość” odwołuje się do pojęć: „ojczyzna”, „naród” i „kultura”. Jak pisze Papież Polak:
Nawet wówczas, gdy Polaków pozbawiono terytorium, a naród został podzielony, dziedzictwo duchowe, czyli kultura przejęta od przodków, przetrwało w nich. Co więcej, wyjątkowo dynamicznie się rozwinęło. Widać z tego, że w obrębie pojęcia „ojczyzna” zawiera się jakieś głębokie sprzężenie pomiędzy tym, co duchowe, a tym, co materialne, pomiędzy kulturą a ziemią.
Warto zwrócić szczególną uwagę na przesłanie tekstów polskich romantyków. „Konrad Wallenrod”, czy „Kordian” to dzieła, które nadal nadają znaczenia pojęciom: „ojczyzna”, „tożsamość narodowa”, „dziedzictwo” i wciąż są niezwykle aktualne w kontekście obecnych wydarzeń, których jesteśmy uczestnikami. W tegorocznych produkcjach festiwalowych to właśnie te dramaty stanowią ważny głos w dyskusji o naszej tożsamości i o sile pamięci.
Sztuka, a w szczególny sposób Teatr Telewizji – największa scena teatralna kraju – zaprasza do uczestniczenia w dialogu o najistotniejszych tematach łączących to, co duchowe z tym, co materialne.
W ramach Festiwalu Kultury Narodowej „Pamięć i Tożsamość” warto zwrócić uwagę na następujące widowiska Teatru Telewizji:
- „Rewolwer”
- „Ferdydurke”
- „Matka odchodzi”
- „Kordian”
- „Komedianci, czyli Konrad nie żyje”
- „Konrad Wallenrod”
- „Ballady i romanse”
- „Dom na granicy”
Sprawdź program tv na stronie Telemagazyn.pl
