III Festiwal Kultury Narodowej „Pamięć i Tożsamość”. Dzień VII – Ojczyzna myśli mojej – wtorek z polskim romantyzmem. Co warto oglądać?

Redakcja Telemagazyn
Redakcja Telemagazyn
materiały prasowe TVP
Wtorek 28 lutego to ostatni dzień III Festiwal Kultury Narodowej „Pamięć i Tożsamość”. Ten dzień festiwalu poświęcony jest kategorii Romantyzm, w trakcie którego prezentowane są projekty filmowe, muzyczne i teatralne, których twórcy wzięli na warsztat romantyczne teksty i zaproponowali ich nowe, aktualne interpretacje. Co warto obejrzeć tego dnia?

3. edycja Festiwalu Kultury Narodowej „Pamięć i Tożsamość”

Trwa III edycja Festiwalu Kultury Narodowej (od 22 lutego do 3 marca). W ofercie wydarzenia znajdują się starannie wyselekcjonowane produkcje Telewizji Polskiej o polskiej kulturze i historii. Festiwal jest organizowany w bezpłatnej formule online, w której można obejrzeć wybrane filmy i seriale, biorące udział w konkursie. W trakcie festiwalu widzowie mogą głosować na stronie fkn.tvp.pl na trzy najlepsze pozycje festiwalowe. Wyniki głosowania będzie można poznać w trakcie uroczystej Gali 1 marca.

Dzień VII Festiwalu Kultury Narodowej „Pamięć i Tożsamość”

Ostatni dzień festiwalu poświęcony jest kategorii specjalnej ROMANTYZM. W 1822 roku Adam Mickiewicz, uważany dziś za polskiego wieszcza narodowego, wydał w Wilnie inspirowany lokalnym folklorem cykl „Ballad i romansów”. Otwierająca go „Romantyczność” stała się manifestem nowego nurtu literackiego i nadała ton całej epoce. Z okazji okrągłej, dwusetnej rocznicy tego przełomowego wydarzenia rok 2022 został ogłoszony przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej Rokiem Romantyzmu Polskiego.

W czasach politycznego niebytu i braku oparcia kultury w instytucjach państwowych, sztuka pełniła szczególną funkcję tożsamościową. Stanowiła istotny element zachodzących wówczas procesów narodowotwórczych. Romantycy, powodowani „sercem i czuciem”, stawiali przed swoją twórczością zadanie przewodzenia wspólnocie i zachowywania jej kultury. Fascynacja „pieśnią gminną”, pojmowaną jako źródło i medium zbiorowej pamięci, szła w parze z przyznaniem najwyższej wartości kategorii wolności – politycznej i egzystencjalnej.

Język romantycznych symboli i tropów był także przywoływany we wszystkich kluczowych dla historii polskiego społeczeństwa momentach, m.in. w ramach poprzedzającego wojnę katastrofizmu, następnie w sztuce wojennej, a także w narracjach związanych ze strajkami lat 80. Wielowątkowa tradycja romantyczna stanowi nadal jedną z najważniejszych dla polskiej tożsamości zbiorowej, inspiruje i wpływa na kolejne pokolenia Polaków. 200-lecie romantyzmu polskiego stało się więc doskonałym pretekstem dla przypomnienia romantycznych tekstów i zaproponowania ich nowych odczytań. Dlatego też III Festiwal Kultury Narodowej został wzbogacony o kategorię „Romantyzm”. Znajdują się w niej projekty filmowe, muzyczne i teatralne, których twórcy wzięli na warsztat romantyczne teksty i zaproponowali ich nowe, aktualne interpretacje.

Szczegółową rozpiskę repertuaru kinowego festiwalu można znaleźć na stronie fkn.tvp.pl.

Zobacz produkcje z kategorii Romantyzm

Sprawdź program tv na stronie Telemagazyn.pl

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na telemagazyn.pl Telemagazyn