Czas rozpocząć święto młodego polskiego kina! Co oglądać na Młodzi i Film 2024 w Koszalinie?

Krzysztof Połaski
Krzysztof Połaski
materiały prasowe Młodzi i Film
Właśnie startuje jeden z najciekawszych polskich festiwali filmowych, który ma ogromny wpływ na to, jak będzie wyglądała nasza kinematografia w kolejnych latach. Mowa oczywiście o festiwalu Młodzi i Film, który odbywa się w Koszalinie. To impreza, która przeznaczona jest dla filmowych debiutantów. Młodzi i Film 2024 odbywają się w dniach 10-15 czerwca. Sprawdźcie, co warto obejrzeć!

Spis treści

Czym jest festiwal Młodzi i Film?

Koszaliński festiwal Młodzi i Film to jedna z najważniejszych imprez filmowych w Polsce. Jednocześnie to najstarszy w Polsce festiwal, podczas którego można zobaczyć tylko debiuty. W Koszalinie debiutowali między innymi Krzysztof Zanussi, Agnieszka Holland, Xawery Żuławski, Tomasz Wasilewski, Łukasz Palkowski, Sławomir Fabicki, Katarzyna Rosłaniec, Maria Sadowska, Kuba Czekaj, Jan P. Matuszyński, Marcin Wrona, czy Dariusz Gajewski.

Impreza składa się z trzech sekcji konkursowych:

  • Pełnometrażowych Debiutów Fabularnych,
  • Pełnometrażowych Debiutów Dokumentalnych,
  • Krótkometrażowych Debiutów Filmowych

Nowe kierownictwo Młodzi i Film

Festiwal Młodzi i Film w Koszalinie ma nowe kierownictwo – dyrektorkę programową Annę Serdiukow i dyrektora medialnego Krzysztofa Kwiatkowskiego. Na czele Komitetu Organizacyjnego stanął Janusz Kijowski. Anna Serdiukow to dziennikarka, krytyczka filmowa, tłumaczka, animatorka kultury, konsultantka scenariuszowa, a w latach 2016-2019 dyrektorka artystyczna Forum Kina Europejskiego Cinergia w Łodzi. Z festiwalem Młodzi i Film związana jest od 2010 roku, najpierw jako prowadząca słynne dyskusje „Szczerość za szczerość”, później jako wieloletnia rzeczniczka prasowa, a przez ostatnie cztery lata jako zastępczyni dyrektora programowego wydarzenia.

Równorzędne stanowisko dyrektora medialnego festiwalu Młodzi i Film od tego roku piastuje Krzysztof Kwiatkowski, krytyk filmowy, od niemal dwóch dekad związany z „Gazetą Wyborczą” i „Wysokimi Obcasami”, wieloletni dziennikarz tygodników „Newsweek.Polska” i „Wprost”, gdzie również kierował działem Kultury, były zastępca redaktora naczelnego miesięcznika „Kino”. Kwiatkowski regularnie relacjonuje dla polskiej prasy festiwale w Berlinie, Wenecji, Cannes, San Sebastian, Karlowych Warach, a także rodzime wydarzenia filmowe. Jako selekcjoner i programer pracował m.in. dla festiwali Off Camera, EnergaCamerimage oraz FPFF w Gdyni. Nominowany do nagrody Grand Press w kategorii wywiad. Członek m.in. Stowarzyszenia Filmowców Polskich (2015-2022 w zarządzie Koła Młodych), Międzynarodowej Federacji Krytyków Filmowych Fipresci (członek zarządu polskiej sekcji), Europejskiej Akademii Filmowej oraz Polskiej Akademii Filmowej. Opiekun Rory’ego – psa o najczystszym sercu w województwie mazowieckim.

Co oglądać na Młodzi i Film 2024? Prezentujemy pełnometrażowe fabularne debiuty filmowe!

Wśród koszalińskich propozycji widzowie będą mogli znaleźć autoportrety pokolenia wchodzącego w dorosłe życie – takie jak prezentowany po raz pierwszy w Polsce „Camper” Łukasza Suchockiego czy pełne ironii „Horror Story” Adriana Apanela. Pokazując starcia bohaterów ze światem twórcy zbadają nieoczywiste środowiska. W „Chcesz pokoju, szykuj się do wojny” Agnieszka Elbanowska nie bez humoru zastanawia się, co decyduje o popularności ruchów paramilitarnych wśród młodych ludzi. Paweł Powolny w „Game Over” (światowa premiera) opowiada o graczu komputerowym skonfrontowanym z jak najbardziej realnymi problemami codzienności. W „Błaznach” Gabriela Muskała stawia lustro przed studentami aktorstwa łódzkiej szkoły filmowej zderzając ich marzenia z rzeczywistością.

Realistyczne obrazy polskiej wsi wniosą do konkursu zarówno nagrodzone na festiwalu w Gdyni „Tyle co nic” Grzegorza Dębowskiego, jak i pokazywane w Koszalinie premierowo „Czy króliki mają duszę” Huberta Czerepoka. Ewa Wikieł w nieoczywistym i bezpromisowym „Krzyku” (polska premiera) oraz Klaudiusz Chrostowski w delikatnym, ale pozbawionym sentymentalizmu „Ultima Thule” zabiorą zaś widzów w podróże w głąb psychiki bohaterów. Ostrzeżeniem dla wszystkich stanie się „W nich cała nadzieja”. Piotr Biedroń sięga tu po konwencję science-fiction, aby zwrócić uwagę na problemy, od których współcześnie zbyt często odwracamy wzrok.

Czas rozpocząć święto młodego polskiego kina! Co oglądać na ...

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź TeleMagazyn.pl codziennie. Obserwuj TeleMagazyn.pl

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na telemagazyn.pl Telemagazyn