Cisza wyborcza – na czym polega?
Podczas wyborów parlamentarnych 2015 cisza wyborcza potrwa od północy w piątek do godziny 21 w niedzielę. W czasie ciszy wyborczej nie można rozdawać ulotek, rozwieszać plakatów, organizować konferencji i wieców. Zabronione jest także publikowanie jakichkolwiek sondaży. Taki czyn podlega wysokiej grzywnie - od 500 tys. złotych do jednego miliona. Cisza wyborcza dotyczy radia, telewizji i internetu.
Cisza wyborcza – zmiany w ramówkach stacji informacyjnych
Z powodu ciszy wyborczej TVN24 w sobotę nie wyemituje magazynu „Czarno na białym” ani „Szkła kontaktowego”, zamiast tych pozycji widzowie zobaczą Galę wręczenia nagrody im. Wisławy Szymborskiej oraz dokument Ewy Ewart „Obama at war”. Natomiast w niedzielę zabraknie cotygodniowej debaty polityków w „Kawie na ławę” Bogdana Rymanowskiego i programu Małgorzaty Łaszcz „Loża prasowa” z udziałem znanych dziennikarzy.
Z powody ciszy wyborczej TVP Info nie nada niedzielnych programów publicystycznych „Nie wierzę politykom” oraz „Bez retuszu”, którego gospodarzem jest Marek Czyż. W Polsacie News krótszy będzie emitowany w każdą niedzielę o godzinie 19:30 program publicystyczny „Państwo w państwie”, bowiem już o 20:30 rozpocznie się studio wyborcze „Polska wybiera”.
Wybory parlamentarne 2015 – wieczór wyborczy
Wieczory wyborcze będzie można obejrzeć na antenach TVP1, TVP Info, TVN24, TVN24 Biznes i Świat oraz Polsat News i Polsat News 2. Gospodarzami wieczoru wyborczego w telewizyjnej Jedynce (początek o godzinie 20:55) będą Piotr Kraśko i Diana Rudnik. Z kolei "Czas decyzji" w TVN24 oraz TVN24 Biznes i Świat rozpocznie się o godzinie 20:45. Polsat News i Polsat News 2 swój wieczór wyborczy zrealizuje we współpracy z Radiem ZET. Jeśli cisza wyborcza nie zostanie przedłużona i wszystkie lokale wyborcze zostaną zamknięte zgodnie z planem, to o 21:00 każda stacja zaprezentuje wyniki badania exit poll przeprowadzonego przez Ipsos.
CZYTAJ TAKŻE:
