Spis treści
Śmierć Wojciecha Pokory
Dokładnie 7 lat temu, 4 lutego 2018 roku polskie media obiegły wyjątkowo smutne wieści o śmierci Wojciecha Pokory. Ceniony aktor i artysta kabaretowy zmarł w wieku 83 lat na skutek komplikacji po udarze mózgu, którego doznał w grudniu 2017 roku.
O jego śmierci poinformowała wówczaas m.in. Fundacja Krystyny Jandy:
Z głębokim bólem zawiadamiamy, że dziś nad ranem (4.02.2018 r.) w wieku 83 lat odszedł nasz wielki przyjaciel, wybitny aktor pan Wojciech Pokora.
Składamy kondolencje i łączymy się w bólu ze wszystkimi widzami i wielbicielami talentu pana Wojciecha.

Tak wyglądał pogrzeb Wojciecha Pokory
Ostatnie pożegnanie Wojciecha Pokory odbyło się tydzień po jego śmierci, 10 lutego 2018 roku w Kościele Środowisk Twórczych pod wezwaniem Św. Brata Alberta i Św. Andrzeja Apostoła w Warszawie.
Wybitnego artystę pożegnała żegnała rodzina, w tym ukochana żona Hanna i wnuczka Agata Nizińska, przyjaciele a także, cała masa znanych osobistości, będących miłośnikami jego talentu. Pojawili się m.in. Maja Komorowska, Barbara Krafftówna, Katarzyna i Cezary Żakowie, Artur Barciś, Olga Lipińska, Dorota Kamińska, Michał Piela, Jerzy Bończyk, Andrzej Grabarczyk czy Aldona Orman.
W galerii znajdziecie zdjęcia z pogrzebu Wojciecha Pokory. Zobaczcie, jak wyglądało jego ostatnie pożegnanie.
Kim był Wojciech Pokora?
Wojciech Pokora urodził się 2 października 1934 w Warszawie i był jednym z najbardziej rozpoznawalnych polskich aktorów filmowych i teatralnych.
Przez blisko 30 lat zachwycał publiczność Teatru Dramatycznego w Warszawie, z którym związał się zaraz po ukończeniu warszawskiej PWST (1958). Potem należał jeszcze do zespołów dwóch stołecznych scen: Teatru Nowego i Teatru Kwadrat. W ostatnich latach grywał gościnnie w Och-teatrze u Krystyny Jandy i Teatrze 6.piętro u Michała Żebrowskiego.
Najbardziej jednak zapadły w pamięć jego liczne kreacje filmowe i serialowe: porucznik Zubek w „Przygodach psa cywila” Krzysztofa Szmagiera, subiekt Lisiecki w „Lalce” Ryszarda Bera, inżynier Mieczysław Gajny w „Czterdziestolatku” Jerzego Gruzy, hrabia Żorż Ponimirski w „Karierze Nikodema Dyzmy” Jana Rybkowskiego i Marka Nowickiego czy Oberleutnant Franz von Nogay w komediach Janusza Majewskiego „C.K. Dezerterzy” i „Złoto dezerterów”.
Wojciech Pokora był jednym z ulubionych aktorów Stanisława Barei, u którego debiutował epizodem w komedii „Mąż swojej żony”. Wielką popularność przyniosła mu rola w filmie „Poszukiwany, poszukiwana”, gdzie zagrał młodego inteligenta, historyka sztuki, Stanisława Marię Rochowicza, który na skutek różnych życiowych perypetii zmuszony jest podjąć pracę gosposi domowej i w kobiecym przebraniu funkcjonować jako Marysia. Zagrał też w wielu innych filmach Barei - „Nie ma róży bez ognia”, „Brunet wieczorową porą”, „Miś” - a w serialu telewizyjnym "Alternatywy 4”, wcielił się w postać docenta Zenobiusza Furmana .
Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź TeleMagazyn.pl codziennie. Obserwuj TeleMagazyn.pl