To wstrząsające i niezwykle gorące relacje z rejonu Azji ogarniętego ogromną tragedią. 25 kwietnia, w ciągu niecałych dwóch minut, wieki tradycji i kultury runęły w gruzy.
W sobotę, 25 kwietnia 2015 roku w Nepalu doszło do trzęsienia ziemi o mocy 7.9 stopnia. Kataklizm spowodował śmierć i zniszczenie na niewyobrażalną dotąd skalę. Trafił w region, gdzie nie było takich nieszczęść od kilkudziesięciu lat. W dokumencie zobaczymy zapierające dech w piersiach zdjęcia.
Na Mount Everest trzęsienie ziemi wywołało potężną lawinę. Właśnie rozpoczął się sezon wspinaczkowy. W obozie głównym odpoczywało około sześciuset himalaistów. Inni rozpoczęli już podejście. Nie brakowało śmiałków z całego świata, którzy przybyli tam, gdyż postanowili spełnić marzenie życia wchodząc na najwyższe góry świata. Jeden ze wspinaczy opowiada: „Gdy lawina w nas uderzyła, nie mogliśmy oddychać. Rozpiąłem kurtkę i we trzech schowaliśmy się pod nią, żeby zaczerpnąć trochę powietrza. Po raz pierwszy w życiu pomyślałem: "Czy to już koniec? Umieram?"...
W Kotlinie Katmandu, u stóp Himalajów, tego dnia turyści podziwiali egzotyczne widoki. Nepal to kraj przepełniony duchowością – znajdują się tu setki hinduistycznych świątyń, tutaj urodził się Budda.
Gdy zatrzęsła się ziemia runęła wieża Dharahara, jeden z charakterystycznych punktów miasta. Wiele starożytnych świątyń dosłownie rozpadło się na kawałki. Zniszczeniu uległy stare i bardzo ważne zabytki. Na środku placu Durbar w Katmandu stał pensjonat, który zbudowano w 1142 roku. Przetrwał tyle lat a to trzęsienie ziemi zrównało go z ziemią.
Epicentrum trzęsienia ziemi znajdowało się we wsi Barpak, w dystrykcie Gorkha, na północny zachód od Katmandu. W efekcie trzęsienia powstało pęknięcie, biegnące w kierunku stolicy. Fale sejsmiczne dotarły nawet 200 kilometrów dalej. Wioska Langtang, została całkowicie zniszczona. Działało w niej 55 hoteli i pensjonatów, które często odwiedzali amatorzy górskiego trekkingu.
W filmie poznamy relacje turystów, mieszkańców wiosek, ratowników. Interferogram dowodzi, iż trzęsienie ziemi miało taką siłę, że uniosło teren dookoła Katmandu prawie o jeden metr. Tymczasem największa góra na świecie zrobiła się nieco niższa. Dane GPS wskazują, że Mount Everest zmniejszył się o ponad dwa centymetry.
12 maja 2015 roku. Ponad dwa tygodnie po silnym trzęsieniu ziemi o sile 7,8 stopnia, Kotlinę Katmandu uderzają wstrząsy wtórne o sile 7,3.
W dokumencie wykorzystano niesamowite zdjęcia z telefonów komórkowych, nagrania prywatne i z helikopterów. Pokazano niewyobrażalną , niszczycielską siłę kataklizmu. Dokument zawiera również wyjaśnienia ekspertów, między innymi doktora Jona Kedrowskiego, profesora Rogera Bilhama z Uniwersytetu Kolorado i profesora Andy Hoopera z Uniwersytetu Leeds, które są bogato ilustrowane grafiką komputerową i odpowiadające na pytanie, jak do tego wszystkiego doszło i czy można się spodziewać powtórki?
Film jest dedykowany pamięci ofiar trzęsienia ziemi w Nepalu w 2015 roku.
Q&A FABIJANSKI
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?
Plotki, sensacje i ciekawostki z życia gwiazd - czytaj dalej na ShowNews.pl
- Ewa Wachowicz wkręciła męża do telewizji. Na pewno kojarzycie ten głos
- Tak z bliska i w pełnym świetle wygląda twarz Agaty Dudy. Widać każdą zmarszczkę
- Marcin Hakiel i jego ciężarna ukochana wyszli z ukrycia. Zrobili show na ulicy!
- Michał Koterski z pompą otworzył ODWYK dla bogaczy. Cena za dobę zwala z nóg