Tak wyglądała 20. jubileuszowa gala Nagrody Radia ZET
26 lutego w Nowym Teatrze przy ulicy Madalińskiego 10/16 w Warszawie odbyła się 20. jubileuszowa gala Nagrody Radia ZET im. Andrzeja Woyciechowskiego. Wydarzenie transmitowane było na Radiozet.pl, w telewizji TVN24, a także na platformie YouTube oraz Facebooku Radia ZET. Podczas gali wystąpiła Edyta Bartosiewicz. Wydarzenie poprowadziła Grażyna Torbicka.

Nagroda Radia ZET im. Andrzeja Woyciechowskiego jest przyznawana co roku autorowi materiału dziennikarskiego, który zdaniem Kapituły łamie stereotypy, wykracza poza schematy i zagląda za kulisy otaczającej nas rzeczywistości. Jej celem jest uhonorowanie dziennikarzy za odwagę w docieraniu do prawdy i odkrywanie, tego co wcześniej było ukryte lub niedopowiedziane.
Dziennikarze nominowani byli w trzech kategoriach: W kategorii nagroda główna nominacje otrzymali: Ignacy Dudkiewicz ("Kontakt") za książkę "Pastwisko. Jak przeszłość, strach i bezwład rządzą polskim Kościołem"; Kamil Dziubka (Onet) za artykuł "Ujawniamy taśmy ziobrystów. Informator prokuratury nagrywał ich przez dwa lata"; Paweł Figurski i Patryk Słowik (Wirtualna Polska) za cykl publikacji o ministrze nauki Dariuszu Wieczorku; Mariusz Gierszewski (Radio ZET), Szabolcs Panyi (VSquare.org), Wojciech Cieśla i Anna Gielewska (Frontstory.pl) za tekst "Węgierski apartament za miliony. Odnaleźliśmy Daniela Obajtka w Budapeszcie"; Anna Goc ("Tygodnik Powszechny") za wywiad "Boniecki i Krall: przyjaźń na całe życie"; Jacek Harłukowicz (Onet) za artykuł "Pół miliarda od PiS i niebotyczne marże. Tak zarabiał twórca Red is Bad. Ujawniamy podsłuchy CBA"; Renata Kim ("Newsweek") za cykl publikacji o Collegium Humanum; Sebastian Klauziński (tvn24.pl) i Maria Pankowska (OKO.Press) za cykl artykułów o kulisach dotacji dla Fundacji Profeto; Michał Kokot ("Duży Format") za cykl reportaży o mafii śmieciowej w Pakości; Szymon Opryszek (OKO.Press) za reportaż "Czy Europie grozi kryzys fentanylowy? Reporterskie śledztwo OKO.Press"; Tomasz Patora i Joanna Pęcherska-Fiałek ("Uwaga!" TVN). W kategorii autor internetowy nominacje otrzymali: Maciej Okraszewski, Aleksandra Stanisławska i Piotr Stanisławski oraz Hubert Walas, a w kategorii dziennikarz dla planety: Szymon Bujalski, Katarzyna Kojzar oraz Magda Łucyan.
Nagrodę główną oraz 50 tys. złotych zdobyła Renata Kim za cykl artykułów na temat działalności Collegium Humanum, które ukazywały się w 2024 roku w "Newsweeku".
Nasz zawód daje niesamowite możliwości poznawania ludzi, którzy uczą nas, jak żyć odważnie, pięknie, jak bić się o prawdę. (&) Ten zawód daje także możliwość robienia rzeczy, które zmieniają życie na zawsze. (&) Dziękuję za nagrodę, bardzo dziękuję wszystkim moim bliskim, przyjaciołom i redakcji - wszyscy zawsze za mną stoicie. Dziękuję także kapitule - powiedziała laureatka.
Nagrodę autor internetowy oraz 30 tys. złotych zdobyli: Aleksandra Stanisławska i Piotr Stanisławski, którzy tworzą podcast popularnonaukowy "Crazy Nauka", w którym z pasją zaglądają pod powierzchnię znanej rzeczywistości.
Dziękujemy, to dla nas ogromny zaszczyt, że po latach pojawiamy się w gronie dziennikarskim, z którego się wywodzimy. (&) Czuję teraz dodatkowy zapał, żeby dalej robić coś z tym, aby nauka była lepiej odbierana, może się uda - powiedziała Aleksandra Stanisławska.
Nagrodę dziennikarz dla planety oraz 30 tys. złotych zdobyła Magda Łucyan, która w TVN i TVN24 prowadzi "Rozmowy o końcu świata".
Mam takie marzenie, aby przestać prowadzić ten program. By rozmowy o końcu świata nie były potrzebne i bym mogła powiedzieć, że końca nie będzie, bo politycy zrozumieli i zaczęli działać - powiedziała w trakcie odbierania nagrody Magda Łucyan.
Na wydarzeniu oprócz laureatów i nominowanych pojawili się także, m.in.: Iwona Kutyna, Marta Kuligowska, Kamil Baleja i Radomir Wit.
AUTOR: AKPA
W galerii znajdziecie zdjęcia z 20. jubileuszowej gali Nagrody Radia ZET im. Andrzeja Woyciechowskiego.
Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź TeleMagazyn.pl codziennie. Obserwuj TeleMagazyn.pl