Spis treści
Tureckie seriale to coś, co Polacy pokochali - niezależnie od wieku, statusu społecznego i płci. Sama Turcja inspirowała i intrygowała twórców jednak na długo wcześniej, niż niektórym mogłoby się wydawać. Dotarła także do polskiej telewizji. Co więcej - polska ekipa filmowa także dotarła nad Bosfor!
Hans Kloss w Istambule
Mowa o kultowym dziś serialu „Stawka większa niż życie”, w której w główną rolę, porucznika Hansa Klossa/Stanisława Kolickiego, agenta J-23, grał Stanisław Mikulski. Konkretniej - o 4. odcinku zatytułowanym „Café Rose”.
Hans otrzymuje rozkaz usunięcia angielskiego szpiega działającego na terenie konsulatu III Rzeszy w Istambule. Na miejscu kontaktuje się z madame Rose, właścicielką „Cafe Rose”, w rzeczywistości członkiem siatki wywiadowczej. Kloss dowiaduje się od niej, że poza agentem angielskim, w konsulacie pracuje także skorumpowany urzędnik. Jest nim Witte, radca handlowy konsulatu. Witte sądzi, że Kloss przyjechał, aby pozbawić go stanowiska, chce wręczyć mu łapówkę. Pomaga mu w tym handlowiec Christopulis. Podczas przyjęcia w ambasadzie zostaje nagle zamordowana madame Rose... - czytamy w opisie odcinka.
Zobaczcie, jak wówczas wyglądał Istambuł. Mocno różni się od dzisiejszego? W galerii znajdziecie wyjątkowe kadry i więcej informacji!
Hans Kloss także był w Turcji! Przypominamy turecki odcinek ...
O czym był serial „Stawka większa niż życie”
„Stawka większa niż życie” to polski szpiegowski serial telewizyjny z lat 1967–1968 w reżyserii Janusza Morgensterna i Andrzeja Konica, wyprodukowany przez Zespół Filmowy „Syrena”, emitowany na antenie TVP od 10 października 1968 r. do 6 lutego 1969 r. Motywem przewodnim serialu była działalność polskiego agenta Stanisława Kolickiego (w tej roli Stanisław Mikulski), który podczas II wojny światowej podszywa się jako agent J-23 pod członka Abwehry, Hansa Klossa, działając na rzecz wywiadu radzieckiego. Działalności Klossa przygląda się bacznie esesman Hermann Brunner (Emil Karewicz).
Serial „Stawka większa niż życie” liczył 18 odcinków i cieszył się sporą popularnością zarówno w Polsce, jak i wielu innych krajach bloku komunistycznego. Wiele cytatów z serialu przeszło do języka potocznego. W 2011 roku film przeszedł cyfrową rekonstrukcję, a rok później doczekał się filmowej kontynuacji „Hans Kloss. Stawka większa niż śmierć” (2012) w reżyserii Patryka Vegi.
