"Koło fortuny" i "Jeden z dziesięciu" łamią prawa obywatelskie? Teleturnieje TVP dyskryminują osoby niepełnosprawne?

Redakcja Telemagazyn
Program TV został dostarczony i opracowany przez media-press.tv
Program TV został dostarczony i opracowany przez media-press.tv
Zastępczyni Rzecznika Praw Obywatelskich ds. równego traktowania napisała list do Telewizji Polskiej, w którym zwraca uwagę na marginalizacje osób z niepełnosprawnościami w popularnych teleturniejach - "Koło fortuny" i "Jeden z dziesięciu".

Sylwia Spurek, zastępczyni Rzecznika Praw Obywatelskich, wystosowała do TVP list, w którym wskazuje, że sposób selekcji uczestników do teleturniejów "Koło fortuny" i "Jeden z dziesięciu" jest sprzeczny z misją mediów publicznych, które mają dążyć do coraz większej aktywizacji osób niepełnosprawnych. Oto fragment pisma:

Jej elementem powinny być działania na rzecz pełnego włączania osób z niepełnosprawnościami w życie społeczne. Za jego element należy uznać taką organizację programów telewizyjnych, aby mogły w nich aktywnie uczestniczyć osoby z niepełnosprawnościami. Mając zatem na względzie swoją misję, Telewizja Polska powinna podjąć wszelkie możliwe działania w tym zakresie.

Okazuje się, że do Biura Rzecznika Praw Obywatelskich wpływały dość liczne skargi od osób, których uczestnictwo w programach emitowanych w TVP zostało zablokowane. Jedna z niedopuszczonych osób opublikowała w internecie film, w którym udowadnia, że jej dysfunkcja nie utrudniłaby jej pełnoprawnego uczestnictwa w rywalizacji. Do nagrania odniosła się także przedstawicielka Rzecznika:

Po zapoznaniu się z nim należy stwierdzić, że udział tej osoby w programie był możliwy, konieczne było jedynie odpowiednie wsłuchanie się w jej wypowiedzi przez prowadzącego, innych uczestników oraz pozostałe osoby biorące udział w realizacji programu.

Sprawa została po raz pierwszy nagłośniona już rok temu. Radio ZET opisało wtedy historię 30-letniego Szymona Herbeta, któremu TVP odmówiła udziału w programie ze względu na jego wadę wymowy. W późniejszym liście do niedoszłego uczestnika redakcja "Koła fortuny" tak tłumaczyła swoją decyzję:

Dysfunkcja ta niestety uniemożliwia udział w programie. W teleturnieju "Koło fortuny" bardzo ważna jest bowiem umiejętność wyraźnej i głośnej artykulacji krótkich dźwięków, czyli spółgłosek i samogłosek, a wszystko pod presją czasu.

Tym razem w sprawę włączył się organ państwowy. Na chwilę obecną Telewizja Polska nie odniosła się do zarzutów Zastępczyni Rzecznika Praw Obywatelskich ds. równego traktowania. Sprawą zajmuje się dział prawny TVP.

Rafał Brzozowski i Izabella Krzan o nowym "Kole fortuny"

[facebook]https://www.facebook.com/telemagazynpl/?tabs=;strona[/facebook]

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kultura i rozrywka

Komentarze 6

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

T
To ja.
Nieprawda. Sam widziałem kilka osób w programie "Jeden z dziesięciu", którzy mieli wady wymowy, byli na wózkach inwalidzkich, czy raz nawet w programie wzięła udział osoba niewidoma. Może nie zawsze takie osoby się zgadzają aby ich pokazać w pełnej odsłonie, stąd jest czasami taka sytuacja, że pewne osoby nie zgadzają się na udział.
f
f1
Precz z łapami od "1 z 10". A kiedy parytet 50% kobiet? Jeszcze tylko 50% LGBT i 50% kolorowych, no i 50% niepełnosprawnych. Wtedy będzie się pani rzecznik zgadzało?
K
Karlton
Poza tym na castingu jest wyraźnie powiedziane, że będą się kontaktować z wybranymi osobami, więc nie wiem w czym problem, czy ktoś jest niepełnosprawny czy też nie.
M
Michał Jabłoński
Nie zgadzam się z opinią Grega. Sam jestem osobą niepełnosprawną ale w innym wymiarze tj.mam niepełnosprawną prawą rękę po wypadku w pracy. Zanim zaczęła się emisja koła fortuny w TVP dostałem się na casting. Do tej pory nie dostałem zaproszenia do udziału w programie pomimo że mnie zapewniania że casting przeszedłem pozytywne. Oglądając program dowiedziałem się że osoby które nie tak dawno się do niego zgłosiły już wzięły udział w tym teleturnieju. Na maile które wysłałem do organizatora teleturnieju też nie dostałem żadnej odpowiedzi. To niepoważne i wcale się nie dziwię reakcji rzecznika praw obywatelskich. Gościu wstydź się tego co napisałeś bo my tylko chcemy aby nas traktowano tak jak innych - sprawnych.
G
Greg
Osoby niepełnosprawne są jak brexit chcą być traktowani normalnie a z wszystkiego robią problem
C
C-64 (64KB RAM)
W "1z10" niezliczoną ilość razy przez te wszystkie lata pojawiały się osoby niepełnosprawne. W "Kole" też już ze dwie czy trzy takie osoby były od września 2017, także nie rozumiem zarzutów. Wiadomo, że nie można wziąć do programu osoby, której wymowy nie da się zrozumieć, bo to by z kolei była dyskryminacja pozostałych uczestników.
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na telemagazyn.pl Telemagazyn