Maciej Orłoś urodził się 16 lipca 1960 roku w Warszawie. Planował zostać aktorem i ukończył Akademię Teatralną w Warszawie. Można powiedzieć, że po części spełnił swoje marzenie, ponieważ mogliśmy oglądać go w wielu filmach i serialach. Do ekipy prezenterów "Teleexpressu" dołączył w 1991 roku. Mimo że miał już 31 lat i doświadczenie aktorskie, to jednak nie przeszkodziło mu, aby stać się twarzą tego programu informacyjnego.
Życie prywatne
Maciej Orłoś jest synem pisarza Kazimierza Orłosia i wnukiem Seweryny Wilhelminy Orłosiowej z Mackiewiczów. Był trzykrotnie żonaty. Jego obecną żoną jest Joanna Twardowska-Orłoś, z którą ma dwoje dzieci: Kubę i Melanię. Z drugiego małżeństwa ma dorosłych już synów: Rafała i Antoniego.
Kariera aktorska
W 5 klasie szkoły podstawowej trafił na przesłuchanie do dubbingu. Poszło mu doskonale i ekipa filmowa od razu go zatrudniła. Podkładanie głosu szło mu świetnie aż do... mutacji. - Nigdy już nie wróciłem do dubbingu, nawet po szkole aktorskiej – wspominał w wywiadzie dla "Wysokich obcasów". W filmie zadebiutował w wieku 15 lat w "Kazimierzu Wielkim". W 1983 roku ukończył Akademię Teatralną im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie. - Mój talent aktorski, jeśli taki posiadałem, a przyznam szczerze, nie jestem co do tego przekonany, szybko został przytłumiony. Już na pierwszym semestrze o mały włos nie wyleciałem. Z najważniejszego przedmiotu dostałem ocenę „trzy z dwoma” - wspomina czasy Akademii w Piśmie Studenckim PDF. Pomimo sympatii widzów jego role były raczej drugoplanowe lub nawet epizodyczne. Można było oglądać go w takich filmach jak "Lawa" i "Głuchy telefon w 1989 roku, "Ucieczka z kina Wolność" (1990), "Lista Schindlera" (1993) czy "To nie tak jak myślisz, kotku" (2008) i "Pocztówki z Republiki Absurdu" (2014). Maciej Orłoś występował też w serialach: "W labiryncie" (1988 - 1990), "Zespół adwokacki" (1993 - 1994), "Złotopolscy" (1997), "Klan" (1997).
Kariera dziennikarska
W 1991 roku, jako 31-latek trafił do ekipy prezenterów "Teleexpressu". Jak sam przyznaje, nie chciał wiązać przyszłości z dziennikarstwem. - Bałem się, że przez ten epizod dziennikarski umknie mi aktorstwo. Rzeczywistość pokazała, że się nie myliłem. Z tym, że to telewizja okazała się moją główną rolą, a aktorstwo tylko ważnym epizodem - powiedział w "PDF". W 1998 roku prowadził także weekendowe wydania "Wiadomości" w TVP1. Był także prowadzącym takich programów jak "Oko w oko", "A to Polska właśnie!", "Trochę kultury", "Pociąg do kultury". Sprawdzał się także jako konferansjer festiwali w Sopocie, Opolu czy gali wręczenia Wiktorów.
Twórczość literacka
Maciej Orłoś jest autorem cyklu książek dla dzieci opowiadających o przygodach rodzeństwa Kuby i Meli: "Tajemnicze przygody Kubusia" (2007), "Tajemnicze przygody Meli" (2008), "Kuba i Mela. Dodaj do znajomych" (2012), "Kuba i Mela dają radę" (2013). Dziennikarz napisał także poradnik "Jak występować i zabłysnąć" (2015).
CZYTAJ TAKŻE:
