„Matylda”. Zobacz zdjęcia z planu nowego serialu kostiumowego Telewizji Polskiej! „To dość rzadka dzisiaj opowieść i niezbyt często realizowana w kinie, czyli dobre kino historyczne”

Redakcja Telemagazyn
Redakcja Telemagazyn
Zobacz zdjęcia z planu nowego serialu TVP „Matylda”
Zobacz zdjęcia z planu nowego serialu TVP „Matylda” AKPA / Euzebiusz Niemiec
Trwają prace nad nowym serialem kostiumowym Telewizji Polskiej „Matylda”. Choć emisja pierwszych odcinków przewidziana jest na przyszły, 2024 rok, już teraz można podejrzeć, jak będzie to wyglądało. Wszystko za sprawą zdjęć, które publikujemy w galerii. Zobacz, jak prezentują się aktorzy na planie i co myślą o swoich bohaterach.

Zobacz zdjęcia z planu nowego serialu TVP „Matylda”

Trwają zdjęcia do serialu kostiumowego produkcji Telewizji Polskiej „Matylda”. Historia opowiada o losach młodej buntowniczki, córki uczestnika powstania styczniowego. W tej opowieści XIX-wieczna przyzwoitość nieraz ustąpi miejsca wielkiej namiętności, a dobro będzie musiało stoczyć niebezpieczną bitwę ze złem. Reżyserem serialu jest Krzysztof Lang. W rolę tytułową wciela się Maria Kowalska. Emisja serialu przewidziana jest na rok 2024.

W scenariuszu moja postać, Izabella została zapisana jako postać bardzo smutna, To kobieta, która żyje w strachu przed swoim opresyjnym i przemocowym mężem. Rubin to nasz główny czarny charakter w serialu. Ja, widzę w Izabelli wielką siłę, bo próbuje się wyrwać w tej relacji. Walczy o siebie jako kobieta, walczy też o swoje dziecko, córeczkę. Czasy, po powstaniu styczniowym, w które przenieśliśmy się dzięki bohaterom, językowi, scenografii, charakteryzacji i przepięknym kostiumom, szytym na miarę lub, jak w moim wypadku, doszlifowywanych pod moją sylwetkę, to dla mnie podróż do świata kobiet, ich emancypacji, która pierwotnie oznaczała wyzwolenie spod władzy ojca, męża. Instytucja małżeństwa była wówczas świętością, a kobieta rozwódka traciła reputację. Na szczęście nie brakuje w życiu Izabelli też wątku romansu, dzięki któremu pojawia się na jej twarzy ożywczy rumieniec. Cieszę się, że dzięki serialowi widzowie będą mogli poznać kobiety żyjące w tamtych czasach. Dla mnie to ważny element tej opowieści - mówi Grażyna Sobocińska.

To rodzina z wieloma mrocznymi kartami, które będziemy odsłaniać stopniowo przed widzami i mam nadzieję, że widzowie nie przerażą się całym bałaganem, który wokół siebie tworzą. Michał, syn Rubina, którego gram, również. Dla mnie udział w tej produkcji to przede wszystkim spotkanie z kostiumem historycznym. Nasiąkanie atmosferą danej epoki poprzez język, sposób chodzenia, ubranie, charakteryzację, maniery jest dla mnie czymś wyjątkowym, bo nie spotykanym często w zawodzie aktora. „Matylda” zaoferowała mi cały wachlarz nowych doświadczeń. Spotkanie z reżyserem, Krzysztofem Langiem, z cudowną ekipą filmową, wspaniałymi aktorami, jak Mirosław Zbrojewicz, Mirosław Haniszewski, Małgorzata Buczkowska, Jacek Król. Mogę zdradzić, że już latem będziemy realizować sceny jazdy konnej, strzelania, bo w tamtych czasach, każdy miał w „garażu” swojego wierzchowca. Sama myśl o zdjęciach plenerowych budzi uśmiech na mojej twarzy, bo to jak spełnienie dziecięcych marzeń. Wchodzę w tę przestrzeń, jak ze snu i dzieje się magia. To bardzo pomaga w budowaniu postaci - mówi Karol Franek Nowiński.

„Matylda” jest opowieścią o przygodach w odkrywaniu własnej historii, wiedzy o rodzinie i jej przeszłości przez tytułową bohaterkę. Rzecz dzieje się w burzliwym historycznie czasie. Ma zabarwienie kryminalne, momentami z elementami thrillera, ale też komediowe i melodramatyczne. Przede wszystkim jest to dość rzadka dzisiaj opowieść i niezbyt często realizowana w kinie, czyli dobre kino historyczne. Postać, którą gram ma na imię Walek. Cała wiedza, która jest zapisana w scenariuszu na temat tego człowieka, mówi, że to służący głównego, negatywnego bohatera, Rubina. To jest majordomus, odpowiedzialny za funkcjonowanie gospodarstwa, a w podtekście to facet do zadań specjalnych. Jeśli trzeba kogo zlikwidować, obić mu mordę, porwać dziecko, czyli zrobić każde świństwo, to Walek jest do tego idealny - mówi Jacek Król.

O czym jest serial TVP „Matylda”

Akcja „Matylda” rozgrywa się na Lubelszczyźnie. Jest kilkanaście lat po powstaniu styczniowym - wojnie partyzanckiej, która wpłynęła na dzieje narodu polskiego. Tytułowa bohaterka, niespełna osiemnastoletnia Matylda Bilińska, jest córką powstańca, zamożnego ziemianina zesłanego na Sybir. Matylda to niespokojna dusza, ciekawa świata, której nie wystarczają nauki wpajane dziewczętom na pensji. Jej buntownicza natura sprawia, że musi szukać pomocy u najbliższej rodziny w urokliwym majątku na wsi. To tam przeżyje pierwszą miłość, odkryje prawdę o swoich najbliższych i nauczy się żyć na własnych warunkach. Przede wszystkim jednak stanie oko w oko ze śmiertelnym wrogiem.

„Matylda” to saga o wielkiej namiętności, heroicznej walce dobra ze złem, zdradzie, zemście i zadośćuczynieniu. W tle natomiast rozgrywają się historyczne wydarzenia tamtych czasów - emancypacja kobiet, kolaboracja z zaborcą, emigracja zarobkowa. Bohaterowie stanowią niemal cały przekrój ówczesnego społeczeństwa - od arystokracji i ziemiaństwa poprzez inteligencję pracującą oraz chłopów. Reżyserem serialu jest Krzysztof Lang. Zagrają w nim m.in: Małgorzata Buczkowska, Dariusz Chojnacki, Mirosław Zbrojewicz, Robert Czebotar, Ireneusz Czop, Urszula Grabowska, Mirosław Haniszewski, Jędrzej Hycnar, Maria Kowalska, Anita Szepelska, Kamil Szeptycki.

źródło: AKPA.

Zobacz zdjęcia z planu nowego serialu kostiumowego TVP „Matylda”

Sprawdź program tv na stronie Telemagazyn.pl

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Lady Pank: rocznica debiutanckiej płyty

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na telemagazyn.pl Telemagazyn