Filmy, które zobaczą widzowie festiwalu, to między innymi „Kobieta z prowincji” - jeden z najgłośniejszych filmów Andrzeja Barańskiego z wybitną rolą Ewy Dałkowskiej, równie głośne i doskonałe „Dwa księżyce” czy „Nad rzeką, której nie ma” - film pięknie portretujący młodość i marzenia bohaterów. Andrzej Barański, jego najbliżsi współpracownicy oraz aktorzy, którzy wystąpili w filmach reżysera, będą gośćmi festiwalu.
Andrzej Barański to jeden z najwybitniejszych polskich twórców. Absolwent Wydziału Reżyserii Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi. Już jako student zasłynął niezwykle skromnymi i poetyckimi filmami, które zadają jedno z najważniejszych pytań mobilnej współczesności: pytanie o dom - ojczyznę; miejsce, które kształtuje charakter i wpaja wartości; miejsce, o które warto walczyć i które na zawsze pozostanie punktem odniesienia.
Filmy fabularne Andrzeja Barańskiego stanowią dowód jego fascynacji prowincją. Fascynuje go jej specyficzny nastrój, spowolniony rytm życia, który dodatkowo sprzyja wnikliwej obserwacji. „Prowincja potrzebuje Barańskiego” - pisał Tadeusz Sobolewski. Świat ten bardzo precyzyjnie odtwarza w swoich filmach między innymi za pomocą autentycznej scenografii.
Spod ręki reżysera wychodzą obrazy wyciszone, refleksyjne, bogate w realistyczne szczegóły, często autobiograficzne, bądź powstałe na podstawie utworów literackich, za którymi stoją czyjeś autentyczne przeżycia, a nawet zapis bliski etnograficznym. Andrzej Barański zdobył uznanie przede wszystkim jako autor filmów fabularnych - obrazów polskiej prowincji. Takie są niewątpliwie „Niech cię odleci mara”, „Kramarz”, „Kobieta z prowincji”, „Dwa księżyce”, które zostaną pokazane na tegorocznym Transatlantyk Festivalu.
