TYDZIEŃ FILMU NIEMIECKIEGO OD 22 DO 29 STYCZNIA NA MOJEEKINO.PL
Tydzień Filmu Niemieckiego nadchodzi wielkimi krokami! Organizatorzy, Dom Norymberski, Goethe-Institut oraz Konsulat Generalny Niemiec we Wrocławiu, przygotowali program, w którym znalazły się produkcje obejmujące różne gatunki filmowe i tematy. W wybranych filmach poruszane są zarówno ważne problemy społeczne, radzenie sobie z trudną dalszą i bliższą niemiecką historią, jak i osobiste doświadczenia twórców wywodzących się z różnych kultur i odmiennych systemów społecznych.
W ramach edycji zaplanowano pokazy dwóch filmów z konkursu tegorocznego Berlinale. Pierwszym z nich jest "Undine" Christiana Petzolda z nagrodzoną Srebrnym Niedźwiedziem oraz Europejską Nagrodą Filmową w kategorii Najlepsza aktorka, Paulą Beer. Drugim, niezwykle głośny, "Berlin Alexanderplatz", czyli współczesna ekranizacja powieści Alfreda Döblina, zrealizowana przez Burhana Qurbaniego, reżysera o afgańskich korzeniach. Po inną pozycję niemieckiej klasyki literackiej sięgnął Christan Schwochow. Lekcja niemieckiego to ekranizacja bestsellerowej książki Sigfrieda Lenza, wybitnego niemieckiego pisarza urodzonego w Ełku. Choć historia toczy się w nazistowskich Niemczech, jej tematyka – uwikłania sztuki w politykę – nie straciła na aktualności.
Kolejny film w przeglądzie "Mój koniec. Twój początek", niemiecko-japońskiej reżyserki Mariko Minoguchi, opowiada o czasie i jego względności. Turecki twórca Hüseyin Tabak przedstawia w "Gipsy Queen" historię Romki, byłej mistrzyni boksu, która walczy o przetrwanie we współczesnym Hamburgu. Wielka polityka i skrywane przez nią tajemnice to z kolei temat filmu "Kryptonim Curveball" Johannesa Nabera. Reżyser rekonstruuje w nim poszukiwania broni biologicznej w Iraku, której zastosowanie może wywołać skutki niepokojąco przypominające zakażenie koronawirusem.
Jan-Ole Gerster w kameralnym obrazie "Lara" tematyzuje relacje między matką i wkraczającym w dorosłość synem, rozpoczynającym właśnie artystyczną karierę pianisty i kompozytora. W programie przeglądu znajdzie się także film dokumentalny; będzie to obraz Bettiny Böhler pt. "Schlingensief – Krzykiem przerwać milczenie", który jest poświęcony zmarłemu 10 lat temu wybitnemu niemieckiemu artyście i reżyserowi Christophowi Schlingensiefowi.
