"Warszawiacy śpiewają (nie)zakazane piosenki". Koncert z okazji 78. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego poruszył widzów! Zobaczcie zdjęcia

Krzysztof Połaski
Za nami koncert "Warszawiacy śpiewają (nie)zakazane piosenki", który emitowała Telewizja Polska. Wydarzenie z okazji 78. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego poruszyło widzów! Zobaczcie zdjęcia.fot. Mieszko Piętka/AKPA
Za nami koncert "Warszawiacy śpiewają (nie)zakazane piosenki", który emitowała Telewizja Polska. Wydarzenie z okazji 78. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego poruszyło widzów! Zobaczcie zdjęcia.fot. Mieszko Piętka/AKPA
Za nami koncert "Warszawiacy śpiewają (nie)zakazane piosenki", który emitowała Telewizja Polska. Wydarzenie z okazji 78. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego poruszyło widzów! Zobaczcie zdjęcia.

Koncert z okazji 78. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego poruszył widzów! Zobaczcie zdjęcia

Śpieszmy się kochać, słuchać, chłonąć, służyć, bo zbyt szybko odchodzą... (...) Z ponad 50 tysięcy idących do Powstania... dziś pozostało wśród nas nieco ponad 700 Powstańców. Jak sami mówią: "rządzi nami generał czas." Dlatego nie marnujmy żadnej okazji, by być blisko! Zapraszam dziś do wspólnego śpiewania pieśni, które są kroniką ich walki. Tak pokazujemy, że pamiętamy! - napisał na swoim Instagramie Tomasz Wolny, dziennikarz TVP, ale przede wszystkim człowiek, który każdego dnia swoją postawą i działaniami wspiera powstańców warszawskich oraz pielęgnuje pamięć o wydarzeniach 1944 roku.

1 sierpnia, w 78. rocznicę wybuchu powstania warszawskiego, mieszkańcy Warszawy wspólnie z Chórem Warszawiaków i Orkiestrą Warszawy zaśpiewali powstańcze pieśni, by w ten sposób uczcić pamięć powstańców. We wzruszającym koncercie na Placu Piłsudskiego "Warszawiacy śpiewają (nie)zakazane piosenki" zabrzmiały pamiętne utwory, m.in.: "Sanitariuszka Małgorzatka", "Warszawianka", "Pałacyk Michla", "Warszawskie dzieci".

Tematem przewodnim wydarzenia była wojenna przyjaźń - uczucie, które pozwalało przeżyć tamten trudny czas i często stawało się więzią na całe życie. O swoich przyjaźniach opowiedzieli uczestnicy powstania, a w ich opowieści zostały wplecione archiwalne zdjęcia pokazujące prywatność powstańców. Wspólne śpiewanie piosenek powstańczych z udziałem orkiestry i chóru pod kierownictwem Jana Stokłosy poprowadził Tomasz Wolny, a za reżyserię widowiska odpowiadał Bolesław Pawica.

Organizatorem wydarzenia było Muzeum Powstania Warszawskiego, a koncert z udziałem prezydenta RP Andrzeja Dudy oraz premiera Mateusza Morawieckiego transmitowała Telewizja Polska. 1 sierpnia jest szczególny także dla prezesa TVP, Jacka Kurskiego, którego mama, senator Anna Kurska, pseudonim "Marta" walczyła w powstaniu warszawskim. Pani Anna Kurska miała wtedy 15 lat i była sanitariuszką w klasztorze Sióstr Niepokalanek na Mokotowie.

Autor: AKPA

Sprawdź program tv na stronie Telemagazyn.pl

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zobacz Q&A z Mandaryną !

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze 4

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze!
Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

E
Emka
Szacunek i tolerancja nie ma barw partyjnychto podstawowe wartości którymi powinien cechować się kazdy CZŁOWIEK
E
Emka
Szacunek i tolerancja nie ma barw partyjnychto podstawowe wartości którymi powinien cechować się jazdy CZŁOWIEK
G
Gosc
Wzajemne poszanowanie i tolerancja, ale wyłącznie zgodnie z ideologią nietolerancyjnego PiS-u
M
Mary
Koncert dostarczył wiele wzruszeń. W takich chwilach przyjemnie popatrzeć na wspólnie śpiewających i czczących rocznicę rodaków. Niestety na codzien nie ma integracji i wspólnych przyjaznych relacji w naszym narodzie. Jesteśmy skłóceni podzieleni ,pełni agresji i wzajemnej niechęci.Klotnie i spory wyniszczają i osłabiają nas wewnętrznie. Chciałabym zaapelować do moich Rodaków o wzajemne poszanowanie, tolerancję i pokój. Nie niszczmy tego co przelana krwią i ciężkim cierpieniem zdobyli nasi Drodzy Powstańcy.Porzućmy ciągle wzajemne oskarżenia uczmy się budować rzeczywistość w oparciu o wzajemna zgodę. Nie dzielmy i nie niszczmy się sami. Pokój i szacunek niech stanie we się nasz są co odziennoscia. Pozdrawiam.
Wróć na telemagazyn.pl Telemagazyn