"Złotopolscy", czyli gwiazdor ze Złotopolic i jego rodzina. Pamiętacie 1. odcinek i wszystkich bohaterów?

Kamila Glińska
Kamila Glińska
Dionizy Złotopolski (Henryk Machalica) był sołtysem we wsi Złotopolice. Przyjacielem domu był natomiast miejscowy organista Pereszczako (Eugeniusz Priwieziencew).media-press.tv
Dionizy Złotopolski (Henryk Machalica) był sołtysem we wsi Złotopolice. Przyjacielem domu był natomiast miejscowy organista Pereszczako (Eugeniusz Priwieziencew).media-press.tv
"Złotopolscy" to jeden z najdłużej emitowanych seriali w polskiej telewizji. Jego bohaterowie przeszli już do kanonu, a wielu aktorów właśnie dzięki niemu wypłynęło na szerokie wody. W ramach cyklu Retro seriale przypominamy Wam pierwszy odcinek i najważniejszych bohaterów! Jak wyglądają dzisiaj?

Serial "Złotopolscy" zadebiutował 26 grudnia 1997 r. na antenie TVP2. Skupia się na losach rodu Złotopolskich, których głowami są Dionizy Złotopolski (Henryk Machalica) i jego siostra bliźniaczka Eleonora Gabriel (Alina Janowska). Rodzeństwo jest ze sobą skłócone, dlatego akcja toczy się głównie w dwóch miejscach: w podwarszawskiej wsi Złotopolice, gdzie Dionizy pełni funkcję sołtysa, oraz w Warszawie, w której mieszkają Gabrielowie. Często pojawiają się też innne miejscowości w pobliżu Złotopolic: Załuski, Kamienica, Płońsk, Kroczewo, Stróżewo i Zakroczym.

Początkowo serial emitowany był w piątki i soboty o godz. 19:00. Od września 1998 r. emisję przeniesiono na soboty i niedziele o 15:30. W pewnym momencie premiery odcinków odbywały się w poniedziałki i wtorki o godz. 18:30, a od marca 2010 r. nowe odcinki pokazywane były ponownie o 14:30, ale już tylko w niedziele. 21 grudnia 2008 r. wyemitowany został 1000. odcinek "Złotopolskich", dzięki czemu serial stał się piątą polską produkcją (po "Klanie", "Samym Życiu", "Plebanii" i "Na Wspólnej"), która to osiągnęła. Telewizja Polska zakończyła emisję po 13 latach, 25 grudnia 2010 r.

Co wydarzyło się w 1. odcinku "Złotopolskich"?

"Złotopolscy" zaczynają się od przyjazdu Kacpra Górniaka (Andrzej "Piasek" Piaseczny, ówczesny lider zespołu M.A.F.I.A.) do Złotopolic. Kacper jest gwiazdą muzyki pop, ale jak się okazuje - to także czarna owca w rodzinie Złotopolskich. Porzucił szkołę i uciekł z domu, zmienił nazwisko, zdobył pieniądze, popularność i pozycję idola wielbionego przez rzesze nastolatek. Piosenki śpiewane przez Kacpra, czyli Andrzeja Piasecznego, stanowiły podstawową oprawę muzyczną serialu.

W pierwszym odcinku dowiadujemy się też, że Kacper jest synem Marka (Kazimierz Kaczor), niezależnego senatora. Jego żona to Barbara (Anna Nehrebecka), z którą Marek oprócz Kacpra ma też starszego syna - Waldemara (Andrzej Nejman). Waldek prowadzi gospodarstwo i wciąż bezskutecznie poszukuje kandydatki na żonę, która zgodziłaby się wraz z nim zamieszkać na wsi. Widzimy nawet, jak chłopak modli się o to, aby dostał się do programu "Randka w ciemno" (koniecznie jako wybierający, a nie wybierany!).

Siostra Dionizego, Eleonora ma syna Wiesława (Paweł Wawrzecki) - komendanta posterunku policji na Dworcu Centralnym. Jego żona Marta (Ewa Ziętek) prowadzi luksusową kawiarnię, a ich syn Tomek (Piotr Szwedes) właśnie rzucił studia medyczne i jako akwizytor zamierza dorobić się błyskawicznie dużych pieniędzy. Starszy syn Mirek (Radosław Elis) i jego żona Weronika (Agnieszka Sitek) oczekują narodzin pierwszego dziecka. Córka Wieśka z pierwszego małżeństwa, Agata (Paulina Młynarska-Radzińska, a później Aleksandra Woźniak), pracuje w agencji pośredniczącej w sprzedaży nieruchomości. Później na 8 lat wyjechała do USA. Już pierwszy odcinek wyjaśnia koligacje rodzinne Złotopolskich i Gabrielów. Eleonora, oglądając Kacpra w telewizji, tłumaczy wszystko Weronice: "Kacper Górniak, to właściwie jest Kacper Złotopolski. To jest rodzony wnuk mojego rodzonego brata bliźiaka Dionizego. A twój mąż Mirek Gabriel - a mój wnuk, jest jego dalekim braciszkiem".

Inni bohaterowie "Złotopolskich"

Oprócz członków rodzin Złotopolskich i Gabrielów, w serialu pojawiały się inne ważne postaci.

W 1999 r. pojawiła się Julia Kamieniecka (Anna Milewska) – dawna miłość Dionizego. Para ponownie wzięła ślub i okazało się, że mają razem syna Chrisa (Piotr Machalica), który urodził się w Nigerii. Andrzej Złotopolski (Andrzej Grabowski) pojawił się w 2004 r. To kuzyn Marka z Kazachstanu, który powrócił do Polski i ożenił się ze służącą Magdaleną (Małgorzata Zajączkowska) po śmiertelnym wypadku jej męża. Po smierci Dionizego, został wybrany na nowego sołtysa Złotopolic, jednak wyjechał do Kazachstanu, gdzie został aresztowany, zostawił Magdalenę i zrzekł się majątku na rzecz Waldka. Magdalena wyszła ponownie za mąż za Chrisa.

Ważną postacią był Józef Garliński (Jerzy Turek) – listonosz i przyjaciel domu Złotopolskich, chrzestny Kacpra i małego Dionizego, syna Waldka. Po latach starokawalerstwa próbował znaleźć towarzyszkę życia w Julii, wdowie po swoim zmarłym przyjacielu – Dionizym. Antoni Pereszczako (Eugeniusz Priwieziencew) jest jednocześnie kościelnym, organistą i grabarzem w Złotopolicach. Elżbieta i Grzegorz Ordalscy (Małgorzata Rożniatowska, Grzegorz Komendarek) też mieszkają w Złotopolicach. Elżbieta jest właścicielką sklepu, a znacznie młodszy od niej Grzesio pracuje w kawiarni Marty jako kucharz.

Marcysia (Magdalena Stużyńska/Katarzyna Pierścionek) pracowała u Marty w kawiarnii, kochała się w Kacprze, ale wyszła za mąż za Waldka, po tym, jak – Weronika zginęła w atakach na World Trade Center. Do jej śmierci wspólnie wychowywali jej syna i córkę z poprzedniego związku z Mirkiem. Jest córką posła Władysława Biernackiego (Marek Siudym). Została sama, gdy Waldek wyjechał do Kazachstanu, aby ratować Andrzeja Złotopolskiego. Prawdopodobnie zginął w wypadku samochodowym. Dzieci Marcysi i Waldka to bliźniaki Dionizy (Jan Kędzior) oraz Andrzej (Mateusz Kędzior).

Emil Gilewski (Leon Niemczyk) to mieszkaniec Gostolina, który w USA zdobył pokaźny majątek, a następnie powrócił do Polski. To dawna miłość Eleonory. Po powrocie został właścicielem solarium w Załuskach.

Ilona Clark-Kowalska (Ewa Kasprzyk) to pierwsza żona Wieśka, matka Agaty, bogata bizneswoman. Miała wielu mężów. Po 9 latach wyjeżdża ponownie do USA. Agata wzięła ślub z Radosławem Tulczyńskim (Jacek Rozenek) w tajemnicy, ponieważ Ilona, nie akceptowała ich związku. Kiedyś związana była z Maksem Grubbą (Jan Jankowski). Radek pochodzi z arystokratycznej rodziny. Jest lekarzem medycyny.

Marylka Baka (Anna Przybylska) była policjantką na komisariacie Wieśka. Przez pewien czas związana była z Kacprem, ale wyszła za Tomka Gabriela.

Wśród aktorów, którzy pojawili się w "Złotopolskich" są także m.in. Małgorzata Socha, Krzysztof Stelmaszyk, Małgorzata Kożuchowska, Joanna Pierzak-Orleańskia, Jan Jankowski, Renata Gabryjelska, Adam Ferency, Bartłomiej Topa i Klaudia Halejcio. Zobaczcie ich wszystkich w naszej galerii!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na telemagazyn.pl Telemagazyn