Spis treści
Wyrzucony ze szkoły
Po wyrzuceniu ze szkoły nastoletni Humphrey nie wiedział, co chce w życiu robić, więc w 1918 r. wstąpił do marynarki wojennej. Blizna na górnej wardze, która powodowała jego charakterystyczny sposób mówienia i była częścią legendy, jaka otaczała aktora, miała być właśnie pamiątką z armii. Po wojnie wrócił do Nowego Jorku, ale nadal nie miał pomysłu na siebie. Bez powodzenia próbował zajmować się handlem. Dzięki protekcji dostał się do teatru na Broadwayu. Był kierownikiem sceny, pracował za kulisami i grał niewielkie role. Nie z miłości do sztuki, ale dla chleba.

Od grania ogonów do Hollywood
Przełomem okazała się rola gangstera Duke’a Mantee w sztuce „Skamieniały las”, kiedy zauważyli go producenci Hollywood i obsadzili w tej samej roli w filmowej adaptacji sztuki w 1936 r. To był pierwszy sukces, który dał mu rozpoznawalność. Aktor podpisał kontrakt z Warner Bros i na kilka lat skazany został na drugoplanowe role bandytów.
Zdobywca Oskarów
Przełomem były filmy „Sokół maltański” i „Casablanca”. Aktor zdobył znakomite recenzje, rzesze fanów, a role Sama Spade’a i Ricka Blaine’a wyznaczyły standardy dla kolejnych pokoleń aktorów. Bogart został okrzyknięty jedną z największych gwiazd Hollywood i tego statusu nigdy nie utracił. Trzykrotnie był nominowany do Oskara. Dostał go za rolę w filmie „Afrykańska królowa”, w którym grał z Katharine Hepburn. W 1999 r. zajął pierwsze miejsce w rankingu amerykańskich aktorów XX wieku na liście „100 lat... 100 gwiazd” przygotowanej przez American Film Institute (AFI). Pokonał Cary’ego Granta, Jamesa Stewarta i Marlona Brando.
Bogie twardziel i kobieciarz
Niewysoki (173 cm) Humphrey Bogart nie był amantem w stylu Hollywood, ale miał niesamowitą charyzmę i niezwykłą umiejętność tworzenia chemii z partnerką. Romantycznych ról nie grał wprost i ckliwie. Łączył twardość z wrażliwością, co stało się jego znakiem rozpoznawczym. Urok granych przez niego bohaterów był nieoczywisty – pod warstwami cynizmu skrywali wrażliwe serce. Był postrzegany jako antybohater, buntownik. Prywatnie również. Miał cięty humor, nie stronił od alkoholu, a jego pierwsze trzy małżeństwa były bardzo burzliwe. Skandale i kłótnie, także te publiczne, były na porządku dziennym.
Bogart i ukochana Lauren ulubieńcami Ameryki
Bogie ustatkował się dopiero przy Lauren Bacall, znakomitej aktorce Złotej Ery Hollywood, która okazała się jego największą miłością. Poznali się na planie filmu „Mieć i nie mieć” w 1944 r., kiedy ona była początkującą aktorką, a on wielką gwiazdą. Dzieliło ich 25 lat, a połączyła niezwykła chemia. Parze kibicowała cała Ameryka. Na planie spotkali się jeszcze trzykrotnie, doczekali dwojga dzieci. Ich związek zakończyła w 1957 r. śmierć Bogarta, który chorował na raka przełyku. Został pochowany ze złotym gwizdkiem, który dostał od Lauren, gdy razem grali w filmie „Mieć i nie mieć”. Na gwizdku była inskrypcja: „Jeżeli czegokolwiek zapragniesz, po prostu gwizdnij”.
Humphrey Bogart to najlepszy amerykański aktor XX wieku. Mia...
Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź TeleMagazyn.pl codziennie. Obserwuj TeleMagazyn.pl