Kredyt na ryczałcie – podstawowe informacje
Każdy przedsiębiorca na ryczałcie powinien wiedzieć w pierwszej kolejności, że w żaden sposób nie jest przez prawo ograniczony do tego, by móc ubiegać się o kredyt. Także w teorii jest to całkowicie możliwe. To sprawia, że tzw. ryczałtowcy (a więc osoby rozliczające się o opodatkowanie ryczałtowe) mogą ubiegać się o pożyczkę w taki sam sposób jak każdy inny podmiot gospodarczy.
Jednak patrząc na zależność ryczałt ewidencjonowany a kredyt nietrudno zauważyć, iż taka forma rozliczania się z fiskusem może przynieść mniej korzystne warunki kredytowania, choć oczywiście ostateczna decyzja zależy od banku i opiera się też na innych czynnikach, jak np. indywidualna zdolność kredytowa.
Jakie są wymagania banków dla kredytów na ryczałcie?
Jest kilka kluczowych zasad, jeśli chodzi o warunki kredytu na ryczałcie stawiane przez banki. Przede wszystkim chodzi o to jak wygląda Twoja zdolność kredytowa ryczałt ma różne oblicza, tak samo każda instytucja finansowa różne warunki ryczałtu może obliczać w konkretny sposób.
Czasem, aby móc liczyć na kredyt na ryczałcie wystarczy mieć miesięczne dochody na poziomie 3000 zł, a czasem suma ta musi być o wiele większa, w zależności od tego, jakie wymagania stawia konkretny bank. Bez względu na to zawsze staraj się o stabilność firmowych dochodów aby móc zwiększyć swoje szanse na kredyt na ryczałcie, który Cię usatysfakcjonuje i pasuje do Twoich możliwości finansowych oraz preferencji.
Dokumenty potrzebne do kredytu na ryczałcie
Aby prawidłowo złożyć wniosek o kredyt na ryczałcie musisz zadbać o kompletną dokumentację, której może wymagać bank. Na liście niezbędnych dokumentów mogą znajdować się następujące pozycje:
· oświadczenie dotyczące wysokości kosztów działalności gospodarczej,
· prawidłowo wypełniony wniosek kredytowy,
· zaświadczenie z ZUS z 12 ostatnich wpłat składek,
· PIT-28 za ostatni rok,
· potwierdzenie z 12 ostatnich miesięcy opłacenia podatku do urzędu skarbowego.
Pamiętaj, że wyżej wymienione dokumenty są bardzo ważne z punktu widzenia banku, gdyż to na ich podstawie instytucja finansowa będzie mogła określić maksymalną wysokość kredytu.
Jak obliczana jest zdolność kredytowa na ryczałcie?
Warto jednak przede wszystkim wiedzieć, że szacunki są realizowane przede wszystkim na dwa sposoby i to od nich są uzależnione dalsze wymagania:
Zdolność kredytowa oceniana w kontekście określonego procenta przychodów – gdzie za dochód przedsiębiorcy bank uznaje konkretną ilość procentową przychodu. Zakres ten może być od 15 aż do 80%.
Zdolność kredytowa według stawki podatku – w tym przypadku kredyt na ryczałcie analizowany jest wg zasady im wyższa stawka, tym wyższa zdolność kredytowa dla danego kredytobiorcy.
W drugim sposobie rozliczania widać wyraźnie, że osoby które płacą minimalny ryczałt na poziomie 2 % mają szansę na o wiele niższą sumę kredytu niż te osoby, które uiszczają najwyższą 17% stawkę ryczałtu.
Zalety i wady kredytu na ryczałcie
Gdy pojawia się potrzeba pożyczki na ryczałcie ważne jest znać mocne i słabe strony takiego rozwiązania. Wadą jest oczywiście trudność pozyskania środków o zadowalającej Cię wysokości. Jednak z drugiej strony, jeśli masz odpowiedni staż prowadzenia działalności, unikasz zawieszenia działalności, dbasz o regularne przychody i do tego terminowo regulujesz swoje zobowiązania – możesz liczyć na naprawdę atrakcyjne warunki przy tego rodzaju kredycie na ryczałcie. Ostatecznie ilość zalet i wad takiego rozwiązania jest w ścisłej zależności od tego, jak wygląda Twoja osobista sytuacja jako przedsiębiorcy – ryczałtowca.
Porównanie kredytów na ryczałcie – na co zwrócić uwagę?
Nie każdy bank ma w swojej ofercie opcję pożyczki na ryczałcie. Jednak dzięki źródłom wiedzy takim, jak kredyt gotówkowy Totalmoney.pl – szybko i wygodnie możesz zidentyfikować, gdzie kredyt na ryczałcie jest możliwy. Poniżej przedstawiamy krótkie porównanie kilku wybranych ofert banków w miejscu, gdzie taka forma zobowiązania finansowego jest możliwa.
➔ ING Bank Śląski – oferta dla ryczałtowców pojawiła się w ofercie tego banku w połowie 2022 roku. Wśród wymagań są m.in.: konieczność prowadzenia działalności min. 24 miesięcy działalności, czy też obliczanie zdolności kredytowej w oparciu o deklarowaną wysokość kosztów.
➔ mBank – ta instytucja finansowa wylicza dochód na podstawie wzoru - (roczna kwota ryczałtu x 5)/12. Wśród niezbędnych formalności dla tego banku znajduje się m.in. konieczność przedstawienia rozliczenia PIT–28 za pełny ubiegły rok.
➔ Santander Bank Polska – szacunkowe koszty działalności dla danej branży są dla tego banku kluczem do obliczenia zdolności kredytowej. Im wyższe stawki podatku – tym na lepsze warunki ryczałtowiec może liczyć.
Warto zapoznać się z ww. ofertami bliżej oraz rzucić okiem na propozycje innych banków uwzględniających ryczałtowców jak PKO BP, czy Bank Millenium.